Poseł Rząsa interweniuje w sprawie kościoła Marii Magdaleny we Lwowie

Norbert Ziętal
Poseł Marek Rząsa (PO) z Przemyśla chce się dowiedzieć, jakie działania planuje podjąć Ministerstwo Spraw Zagranicznych w sprawie rzymskokatolickiego kościoła pw. Marii Magdaleny we Lwowie.
Poseł Marek Rząsa (PO) z Przemyśla chce się dowiedzieć, jakie działania planuje podjąć Ministerstwo Spraw Zagranicznych w sprawie rzymskokatolickiego kościoła pw. Marii Magdaleny we Lwowie. Norbert Ziętal
Poseł Marek Rząsa (PO) z Przemyśla zwrócił się z interpelacją do ministra spraw zagranicznych o wyjaśnienie sprawy kościoła pw. Marii Magdaleny we Lwowie.

Niedawno świątynia, decyzją lwowskich radnych, została na 20 lat przekazana na potrzeby "domu muzyki kameralnej i organowej".

Taka decyzja lwowskich władz oburzyła Polaków mieszkających we Lwowie, którzy od wielu lat domagają się zwrotu rzymskokatolickiej świątyni.

Poseł Rząsa chce się dowiedzieć, jakie działania w sprawie kościoła pw. Marii Magdaleny planuje podjąć polskie MSZ oraz czy są prowadzone czynności w związku ze sprawą przekazania budynku we Lwowie na potrzeby Polskiego Domu Kultury.

W interpelacji do ministra spraw zagranicznych Rząsa przypomina, że we wrześniu ub. roku radni Przemyśla podjęli historyczną decyzję o przekazaniu społeczności ukraińskiej tego miasta budynku dawnego Domu Narodowego.

- Decyzja lwowskich radnych (w sprawie kościoła Marii Magdaleny - przyp. nz) nie pozostawia żadnych wątpliwości, co do intencji współpracy z organizacjami polskimi działającymi na Ukrainie. Wywołała również społeczne niepokoje w Przemyślu, gdyż po wrześniowej uchwale Rady Miejskiej wszyscy spodziewali się analogicznej decyzji ze strony władz Lwowa - twierdzi Rząsa.

Wideo

Komentarze 26

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Z
ZASMUCONY
W dniu 13.04.2010 o 09:42, MĄDRY napisał:

POLSKICH SZOWINISTYCZNYCH PROWOKATORÓW POKROJU DZIERŻYŃSKIEGO CELOWO wzniecających nienawiść między narodem POLSKIM i UKRAIŃSKIM należy po prostu zwyczajnie zignorować SZOWINIZM - na ogół skrajna postać nacjonalizmu, głosi solidarność wszystkich grup społecznych danego narodu, a wobec mniejszości narodowych i innych narodów nakazuje przyjmować wrogą postawę. Wyrażenie pochodzi od nazwiska Chauvin, anegdotycznej postaci żołnierza napoleońskiego z komedii Eugene'a Scribe'a; bohater tej opowieści był fanatycznie i naiwnie oddany Napoleonowi.W szerszym kontekście pojęcie to oznacza też wyolbrzymione, bezkrytyczne i niezreflektowane uczucie przywiązania do własnego gatunku, rasy, grupy społecznej, płci, narodu albo przywódcy oraz wyolbrzymianie ich zalet, a pomniejszanie lub negowanie ich wad, idące zazwyczaj w parze z równie przesadnym i nieuzasadnionym deprecjonowaniem innych oraz uznawaniem prawa do ich ujarzmiania.Pojęcie to bywa używane jako synonim dyskryminacji danych grup w danych dziedzinach, np. anglosaski szowinizm w filozofii nauki oznacza podejście ignorujące frankońskie osiągnięcia w filozofii nauki (Poincare, Duhem, Bachelard), szowinizm generacji to przekonanie, że starsze pokolenie jest znacznie lepsze od młodszego, często też określenie to stosowane jest w kontekście dyskryminacji ze względu na płeć - seksizmu.Najpierw należy zgłosić w prokuraturze popełnienie przestępstwa i z tego co jest mi wiadome zrobiło to wiele osób. Nikt nie będzie szargać pamięć ofiar największej tragedii polskiego narodu! Śledztwo wykaże kto za tym stoi, osobiście jestem przekonany że jest to osoba z środowiska neobanderowców.
Jeśli uważasz że jest to prowokacja mająca poróżnić dwa jakby nie było sąsiednie narody to moim zdaniem Związek Ukraińców w Polsce też powinien złożyć takie zawiadomienie do prokuratury odcinając się w ten sposób od tej szkalującej wszystkich ukraińców sprawy. To byłby piękny pierwszy krok do pojednania. Tylko czy jest ku temu wola ?
M
MĄDRY

POLSKICH SZOWINISTYCZNYCH PROWOKATORÓW POKROJU DZIERŻYŃSKIEGO CELOWO wzniecających nienawiść między narodem POLSKIM i UKRAIŃSKIM należy po prostu zwyczajnie zignorować SZOWINIZM - na ogół skrajna postać nacjonalizmu, głosi solidarność wszystkich grup społecznych danego narodu, a wobec mniejszości narodowych i innych narodów nakazuje przyjmować wrogą postawę. Wyrażenie pochodzi od nazwiska Chauvin, anegdotycznej postaci żołnierza napoleońskiego z komedii Eugene'a Scribe'a; bohater tej opowieści był fanatycznie i naiwnie oddany Napoleonowi.

W szerszym kontekście pojęcie to oznacza też wyolbrzymione, bezkrytyczne i niezreflektowane uczucie przywiązania do własnego gatunku, rasy, grupy społecznej, płci, narodu albo przywódcy oraz wyolbrzymianie ich zalet, a pomniejszanie lub negowanie ich wad, idące zazwyczaj w parze z równie przesadnym i nieuzasadnionym deprecjonowaniem innych oraz uznawaniem prawa do ich ujarzmiania.

Pojęcie to bywa używane jako synonim dyskryminacji danych grup w danych dziedzinach, np. anglosaski szowinizm w filozofii nauki oznacza podejście ignorujące frankońskie osiągnięcia w filozofii nauki (Poincare, Duhem, Bachelard), szowinizm generacji to przekonanie, że starsze pokolenie jest znacznie lepsze od młodszego, często też określenie to stosowane jest w kontekście dyskryminacji ze względu na płeć - seksizmu.

Ż
Żywiciel
W dniu 11.04.2010 o 08:10, nacjonalista napisał:

chyba do zburzenia


To tak jak z kościółkami na Ukrainie.
m
mentor

Ostatnio na forum nowiny24 trwa lżenie przez popleczników Bandery, osobę Pana Prezydenta RP oraz najwyższych urzędników państwowych. Wrogowie Polski nie przebierają w słowach, zwykle obelżywych w stylu czysto bolszewickim, zupełnie nie zgodnym z polską kulturą i normami. Nie tak, jak wychowały nas nasze Rodziny! Nie możemy pozwolić na bezkarne lżenie Głowy Państwa Polskiego. Obelżywców jest mniejszość, ale pracują po wiele godzin dziennie. Nie przedstawiają żadnych rzeczowych i merytorycznych argumentów, po prostu lżą bezustannie nam polakom i najwyższym organom państwowym. Jest to bezustanny atak na Polskę i Polaków. W ataku tym biorą udział internetowi menele - ludzie bez wykształcenia, "bezmózgowcy" wszelkiego autoramentu. Hałastra jaka najeżdżała już Rzeczpospolitą w czasie zagonów tatarskich i buntów hajdamactwa. Są oni manipulowani przez siły wrogie Polsce. Musimy się temu przeciwstawić i dzień w dzień zwalczać niewątpliwie opętanych na łamach polskojęzycznych portali, na ich listach dyskusyjnych i blogach. Poświęćmy codziennie parę minut na prostowanie oszczerstw,wezwaniu nieuków wszelkiego autoramentu do merytorycznej dyskusji, po prostu przeciwstawmy się wulgarnemu, banderowskiemu językowi internetowej tłuszczy. Nauczmy hałastrę moresu i odepchnijmy tą zarazę od polskojęzycznych stron internetowych!

M
MĄDRY

Polskich szowinistycznych prowokatorów pokroju Dzierżyńskiego celowo wzniecających nienawiść między narodem Polskim i Ukraińskim należy po prostu zwyczajnie zignorować Szowinizm - na ogół skrajna postać nacjonalizmu, głosi solidarność wszystkich grup społecznych danego narodu, a wobec mniejszości narodowych i innych narodów nakazuje przyjmować wrogą postawę. Wyrażenie pochodzi od nazwiska Chauvin, anegdotycznej postaci żołnierza napoleońskiego z komedii Eugene'a Scribe'a; bohater tej opowieści był fanatycznie i naiwnie oddany Napoleonowi.

W szerszym kontekście pojęcie to oznacza też wyolbrzymione, bezkrytyczne i niezreflektowane uczucie przywiązania do własnego gatunku, rasy, grupy społecznej, płci, narodu albo przywódcy oraz wyolbrzymianie ich zalet, a pomniejszanie lub negowanie ich wad, idące zazwyczaj w parze z równie przesadnym i nieuzasadnionym deprecjonowaniem innych oraz uznawaniem prawa do ich ujarzmiania.

Pojęcie to bywa używane jako synonim dyskryminacji danych grup w danych dziedzinach, np. anglosaski szowinizm w filozofii nauki oznacza podejście ignorujące frankońskie osiągnięcia w filozofii nauki (Poincare, Duhem, Bachelard), szowinizm generacji to przekonanie, że starsze pokolenie jest znacznie lepsze od młodszego, często też określenie to stosowane jest w kontekście dyskryminacji ze względu na płeć - seksizmu.

F
F.Dzierzynski

Polaczki juz polecieli do ruskich swin,teraz trzeba Janukowicza posadzic ze swoja banda na TU 154 na 9go Maja i zeby sie przyziemil w podobny sposob do polowy tulowia w ziemie

A
AAAA

CYTAT(F.Dzierzynski @ 11.04.2010, 17:40:13)
To Allah go wzia tego kartofla za mordowanie biednych Afganczykow,w ten sposob ze wbil sie do polowy w ziemie razem z reszta szumowina,nasza TV w Canadzie poswiecila temu 1 min,i w USA tak samo olali to scierwo.Dzieki ci Allah ty jestes wielki i rob tak dalej!

Polacy ! W chwili tej tak wielkiej tragedii narodowej, plują nam w twarz obrażając pamięć Naszego Prezydenta, oraz innych Wielkich Polaków którzy zginęli w lesie Smoleńskim !!!
Czy pozostaniemy na to obojętni ? Czy ich ofiara, ich śmierć to powód do kpin dla nacjonalistycznych, banderowskich neofaszystów ? NIE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Pokażmy że nie będziemy tego tolerować i składajmy masowo zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa do prokuratury która teraz MUSI sie tym zająć !!!!!!!!! Poniżej szablon zawiadomienia zachęcam do skorzystania.

Przemyśl, dnia .. 04 2010 r.

Prokuratura Rejonowa
ul. Waygarta 8
37-700 Przemyśl

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnieniu przestępstwa

Powołując się na przepis art. 133 Kodeksu Karnego niniejszym zawiadamiam o możliwości popełnienia przestępstwa znieważenia Narodu Polskiego przez osobę posługującą się na forum internetowego portalu www.nowiny24.pl nickiem: F. Dzierzynski w komentarzach do artykułów zamieszczonych na stronie internetowej gazety codziennej Nowiny.

Uzasadnienie

Na portalu internetowym www.nowiny24.pl w komentarzach do artykułu „W Ustrzykach Dolnych odsłonięto pomnik polskich ofiar OUN-UPA” poczynając od dnia 10 października 2009 r. osoba o nicku F. Dzierzynski zaczęła obrażać swoimi wpisami Naród Polski. Czyny te miały miejsce, również w wątku „Ktoś rozwalił pomnik na Chryszczatej poświęcony członkom UPA” i niewykluczone, że również w innych komentarzach do artykułów na portalu internetowym www.nowiny24.pl. Były to hasła godzące w cały Polski Naród, obrażające postacie historyczne oraz byłego Prezydenta RP (np.: „Polak to europejski parazyta, z mozgami typu Walesy,ale na szczescie ze tego motlohu z każdym dniem staje się coraz mniej, gina jak karocie, ludzie w Europie odetchna,za 10 lat gdy tego ścierwa będzie gdzies 25 mil.”). Osoba F. Dzierzynski naruszyła w/w czynami, art. 133 Kodeksu Karnego, który mówi, że „kto publicznie znieważa Naród lub Rzeczpospolitą Polską, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.
Znieważanie oznacza zachowanie mające obelżywy, obraźliwy charakter, polegające na uczynieniu sobie z Narodu lub Rzeczypospolitej Polskiej pośmiewiska, okazywaniu pogardy czy uwłaczaniu szacunkowi oraz czci przysługującej Narodowi oraz Rzeczypospolitej Polskiej. Zniewaga jest ciężką obrazą, na którą nie może być przyzwolenia w demokratycznym państwie prawnym, zarówno w stosunku do osoby fizycznej, jak i całego narodu.
W związku z powyższym zwracam się o wszczęcie postępowania karnego w tej sprawie.

Przypominam że anonimy mogą być odrzucone przez Prokuraturę dlatego też zachęcam do składania zawiadomień

n
nacjonalista
W dniu 09.04.2010 o 11:23, Formalny napisał:

Nie zapominajcie, że macie na terenie Polski kilkaset cerkwi do zwrócenia


chyba do zburzenia
m
mj
W dniu 09.04.2010 o 11:23, Formalny napisał:

Nie zapominajcie, że macie na terenie Polski kilkaset cerkwi do zwrócenia


idąc twoim tokiem myślenia na Ukrainie jest tysiące nieruchomości - kościołów, budynków, działek itp. które należałoby zwrócić Polakom ale czy zwraca się tam cokolwiek? jak myślisz czy łatwiej teraz będzie Ukraińcom odzyskać swoje mienie w RP przy takim braku wzajemności i dobrej woli?
K
Katolik
W dniu 09.04.2010 o 11:23, Formalny napisał:

Nie zapominajcie, że macie na terenie Polski kilkaset cerkwi do zwróceniaOczywiście mówisz mądralo o tych cerkwiach które z budżetu Państwa Polskiego przez całe sześćdziesiąt lat były konserwowane i poddane renowacji z budżetu kraju ( m.in. odnowione cerkiewki w Muszynce, Krynicy, Tyliczu i wielu,wielu innych ). Jak dobrze wiemy grekokatolicy jakoś nie dbali o te miejsca kultu religijnego jak wynieśli się pod Biały Bór. I jeszcze jedno - cerkwisk gdzie została kupa kamieni pewnie nie chcesz ?

A propo konia - czy w ramach wymiany katolicy dostaną "miejsca kultu religijnego" na dzisiejszej Ukrainie gdzie od 1991 r. nie zrobiono nic by zabezpieczyć kościoły katolickie przed dewastacją i ruiną ? Ach, rozumiem - jak "bogate" państwo tak i jego opieka nad miejscami zabytkowymi kościołami. No cóż wymagać....

Ruiny kościoła w Wiśniowcu czy Kisielinie widziałeś ? Jedyne co teraz można tam robić to nagrywać durne teledyski piewców banderowczyzny. Nic więcej. Chcesz utrzymaną cerkwię na terenie Państwa Polskiego ? To oddaj na Ukrainie kościół - nie ruinę !

Tak się zastanawiam, jak słucham jęki następnego "pokrzywdzonego" - po co trzeba było tylu wysiłków architektów, konserwatorów, historyków by zachować te cerkiewki jako skarby kultury ? By teraz taka męda płakała że Akcja Wisła, pokrzywdzeni przez niedobrych Polaków i oddajcie ? Trzeba było zostawić kornikom niech spruchnieje ! Fanatycy rezunów koło Lwowa jakoś o dawne katolickie kościoły nie dbają....
P
Przekonanie

Z żadnego prawicowca nigdy nie będzie przyjaciela co najwyżej fałsz i obłuda.

Ż
Żywiciel
W dniu 09.04.2010 o 11:23, Formalny napisał:

Nie zapominajcie, że macie na terenie Polski kilkaset cerkwi do zwrócenia


won stąd hajdamaku jeden
F
Formalny

Nie zapominajcie, że macie na terenie Polski kilkaset cerkwi do zwrócenia

m
milla

Ukraińcy dostają u nas swoje budynki to niech Polacy dostają swoje we Lwowie... a że tam mnóstwo naszych.... toteż taka przeszłość Ukrainy

~emigrant~

Aktualnie we Lwowie czynnych jest 6 kościołów łacińskich i w żadnym tłumów nie ma. Parafia Marii Magdaleny ma na papierze ponad 800 dusz, aktywnych jest 200-300 osób. Czy taka garstka utrzyma tak kosztowny obiekt?

Dodaj ogłoszenie