Poseł Rząsa: w jaki sposób przejętych zostało pożydowskich kamienic w Przemyślu?

Norbert Ziętal
Poseł Marek Rząsa z Przemyśla zwrócił się do ministra sprawiedliwości z interpelacją o wyjaśnienie wątpliwości związanych z pożydowskimi kamienicami w Przemyślu.
Poseł Marek Rząsa z Przemyśla zwrócił się do ministra sprawiedliwości z interpelacją o wyjaśnienie wątpliwości związanych z pożydowskimi kamienicami w Przemyślu. Norbert Ziętal
Udostępnij:
Poseł Marek Rząsa zwrócił się do ministra sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego z interpelacją o wyjaśnienie wątpliwości związanych z przejęciem przez różne osoby kilkudziesięciu kamienic w Przemyślu.

Chodzi o budynki, które przed drugą wojną światową należały do Żydów. O wyjaśnienie ich stanu prawnego oraz sprawdzenie w jaki sposób w ostatnich latach budynki zyskały nowych właścicieli, zwrócili się do posła Rząsy członkowie Stowarzyszenia Lokatorzy w Obronie Prawa z siedzibą w Krakowie. Według nich proceder przejmowania kamienic budzi poważne wątpliwości prawne.

"Podkreślenia wymaga fakt - jak utrzymują członkowie Stowarzyszenia - że obcokrajowcy działali zawsze przez pełnomocników, tych samych adwokatów i natychmiast zawierali akty notarialne sprzedaży nieruchomości na rzecz tych samych osób" - pisze poseł Rząsa w interpelacji do ministra.

Lokatorzy, którzy podejrzewali nieprawidłowości, zgłaszali sprawy do prokuratury, ale ta najczęściej sprawy umarzała.

"Jak twierdzą członkowie Stowarzyszenia, dochodzenia prowadzone były niedbale, a na dowód tego informują mnie o ponownym wszczęciu i prowadzeniu śledztwa przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. (...) Faktycznie, obecnie toczy się dochodzenie prowadzone przez ABW, delegatura w Rzeszowie. Moje zdziwienie budzi fakt, że toczy się ono pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Przemyślu, która wcześniej odmawiała wszczęcia lub umarzała śledztwa prowadzone w sprawie tychże nieruchomości" - pisze Rząsa.

Poseł przytacza również wątpliwości, przekazywane mu przez lokatorów, którzy twierdzą, że sędziowie z Przemyśla i Jarosławia, prowadzący sprawy spadkowe, popełniają rażące błędy.

Rząsa chce się od ministra dowiedzieć dlaczego śledztwo ABW prowadzone jest pod nadzorem prokuratury przemyskiej i czy istnieje możliwość przekazania go innej prokuraturze. Ponadto pyta ministra czy widzi możliwość kontroli spraw umorzonych lub wobec których odmówiono wszczęcia, czy przewiduje możliwość sprawdzenia faktycznego stanu prawnego pożydowskich kamienic w Przemyślu i czy podobne problemy występują w innych regionach Polski?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 9

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
5 lutego 2010, 12:40, Przemyślanin:

Przy ul. Zielińskiego 4 w Przemyślu Rodzina moja zamieszkiwała i zamieszkuje z pokolenia na pokolenie ponad 100 lat w latach 60/70 należąca do Rodziny Żydowskiej kamienica przeszła gruntowny remont łacznie w postawieniem przybudówki w której wybudowano ubikacje przez lata kamienicą nikt sie nie interesował , była zarządzana przez ADM Siemiradzkiego stan jej jest opłakany. Na skutek interwencji wymieniono dach . rynny i inne roboty wykonywane były przez PGM w Przemyślu i zapewne koszty z tym związane były spore. Przez lata nie ustalono własciciela kamienicy i nic w tym kierunku nie . Przez byłego prezydenta miasta p. Sawickiego otrzymałem na piśmie zapewnienie , że zajmujac mieszkanie w pierwszym mam pierwszeństwo do jego wykupu po czynnosciach jaki w tym kierunku miasto czyni. Jak się odazuje nic nie czyniło i inie czyni , z zajmowanego prze zemnie mieszkania (ponad 30lat) wyprowadziłem sie w roku 1995 lokal są[wulgaryzm] po mnie został przydzielony mojemu synowi. Jadnak z powodu mego przywiązania do tej okolicy i tego miejsca interesowałem się kamienica nadal i często tam przebywałem. Jak inne domy w Przemyślu ni stąd ni z owąd okazało się że znalazł sie właściciel u budynek został sprzedany dziwne że po wymianie dachu i innych przeprowadzonych remontach na koszt miasta. Do innych toczacych się spraw wyjasniajacych przejmowanie kamienic należy dołaczyć i tę z powodu tego , że zachodzi duże prawdopodobieństwo następnego przekrętu , który wymaga szczególnego wyjaśnienia.

20 lat budowałem swój do na własnej działce,cegłę wywoziłem własnymi rekami z cegielni,żeby dostać przydział materiału na mój dom,a ty [obraźliwe] chcesz uwłaszczyć mienie pożydowskie za friko i jeszcze masz pretensje?

P
Przemyślanin
Przy ul. Zielińskiego 4 w Przemyślu Rodzina moja zamieszkiwała i zamieszkuje z pokolenia na pokolenie ponad 100 lat w latach 60/70 należąca do Rodziny Żydowskiej kamienica przeszła gruntowny remont łacznie w postawieniem przybudówki w której wybudowano ubikacje przez lata kamienicą nikt sie nie interesował , była zarządzana przez ADM Siemiradzkiego stan jej jest opłakany. Na skutek interwencji wymieniono dach . rynny i inne roboty wykonywane były przez PGM w Przemyślu i zapewne koszty z tym związane były spore. Przez lata nie ustalono własciciela kamienicy i nic w tym kierunku nie . Przez byłego prezydenta miasta p. Sawickiego otrzymałem na piśmie zapewnienie , że zajmujac mieszkanie w pierwszym mam pierwszeństwo do jego wykupu po czynnosciach jaki w tym kierunku miasto czyni. Jak się odazuje nic nie czyniło i inie czyni , z zajmowanego prze zemnie mieszkania (ponad 30lat) wyprowadziłem sie w roku 1995 lokal sądownie po mnie został przydzielony mojemu synowi. Jadnak z powodu mego przywiązania do tej okolicy i tego miejsca interesowałem się kamienica nadal i często tam przebywałem. Jak inne domy w Przemyślu ni stąd ni z owąd okazało się że znalazł sie właściciel u budynek został sprzedany dziwne że po wymianie dachu i innych przeprowadzonych remontach na koszt miasta. Do innych toczacych się spraw wyjasniajacych przejmowanie kamienic należy dołaczyć i tę z powodu tego , że zachodzi duże prawdopodobieństwo następnego przekrętu , który wymaga szczególnego wyjaśnienia.
`````
Panie Ziętal, gdzie zniknęła liczba 55 z tytułu artykułu?? Jeszcze Panu na forum to zostało...
G
Gość
co to za novum , jak o tym proze i kto z posłow i pry i sądownictwa jest zamieszany pisał pan Bogusław łatka uznany poprzez badania zlecone prze przez prok rej pśl za niepoczytalnego w taki sposób iż jedo konfabulacja jest prawie prawdą, to on kilka lat temu słał pisma nawet do premiera i co , gówno bo pieniacz , jego trzeba capy z abw przesłuchać itd..
J
JA
DZIWNE!!!! PAN DOPIERO TERAZ O TYM SIĘ DOWIEDZIAŁ???? PRZED WYBORAMI???? PRZECIEŻ W PRZEMYŚLU JUŻ OD DAWNA TEN TEMAT JEST WAŁKOWAN!!!

NIE TRUDNO ZAUWAŻYĆ, ŻE PRZED WYBORAMI AKTYWNOŚĆ PANÓW POSŁÓW WZRASTA TYLKO NIC Z TEGO I TAK NIE BĘDZIE.
z
zorientowany
Wreszcie Panie posle!!!! niech sprawiedliwosc nastanie w tym Przemyslu.Bo od jakiegos czasu stal sie on folwarkiem prywaty.To jest smiech na sali co sie wyprawia z tymi kamienicami. Ale pisma i pozwy trzeba pisac nie do przemyskiej prokuratury bo trafia do szuflady,lecz do Ministra Sprawiedlisoci i do takich organow jak ABW CBA.Pozdrawiam Pana i zycze sukcesu!!!.
<PRZEMYŚLANIN>
HM....dziwne Pan chyba nie mieszka w Przemyślu....Bo z tego co wiem w mim mieście Prezydent jest związany z PiS-em....Więc?
>PRZEMYŚLANIN>
BRAWO PANIE POŚLE. WRESZCIE SIĘ KTOŚ ZAJĄŁ TYM PROBLEMEM !!!
r
rsa
już dawno pół POlski zostało oddane za darmo żydom i innym dziwnym organizacjom. robi się to po cichu. żydokomuna żyje i ma się wspaniale
Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie