MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Posiedzenie RPP. Dzisiaj decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych

Maciej Badowski
RPP na wrześniowym posiedzeniu najprawdopodobniej utrzyma stopy procentowe na dotychczasowym poziomie.
RPP na wrześniowym posiedzeniu najprawdopodobniej utrzyma stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Adam Jankowski/ Polska Press
Po niemal rocznej przerwie od ostatnich zmian stóp procentowych, wrześniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej budzi wiele oczekiwań. Ostatnia zmiana stóp procentowych miała miejsce 5 października 2023 roku. Od tego momentu sytuacja pozostaje bez zmian. – Po sierpniowej, wakacyjnej przerwie Rada Polityki Pieniężnej utrzyma stopy procentowe na poziomie 5,75 proc. – prognozuje analityk Bartosz Sawicki.

Spis treści

Niemal rok od zmiany stóp procentowych

– Rok temu Rada Polityki Pieniężnej rozpoczęła obniżki stóp procentowych ostrym i zaskakującym cięciem o 75 pb. Miesiąc później dokonano kolejnego, znacznie bardziej wyważonego i powściągliwego dostosowania. Łączna skala obniżek zatrzymała się na poziomie 100 pb już w październiku ub.r. – komentuje Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl.

Od tego czasu węgierskie władze monetarne zdążyły przeprowadzić 10 redukcji, a czeskie zmniejszyły koszt pieniądza z 7,0 do 4,5 proc. – W minionych miesiącach luzowanie rozpoczynały także kolejne banki centralne gospodarek rozwiniętych, m.in. Szwajcarski Bank Narodowy, Europejski Bank Centralny i Bank Anglii. Przesądzone jest, że w połowie września również amerykańska Rezerwa Federalna zakończy kilkunastomiesięczny okres utrzymywania stóp w najwyższym od przeszło 20 lat przedziale 5,25-5,50 proc. – wymienia.

– Mimo to RPP niezmiennie opiera się globalnej fali luzowania polityki pieniężnej. Wprawdzie w sierpniu prezes NBP Adam Glapiński udzielił wywiadu, w którym złagodził nieco dotychczasowe nastawienie zakładające brak przestrzeni do obniżek przed 2026 r., ale cięcie wcześniej niż za trzy kwartały wciąż jest jednak bardzo mało realną perspektywą – wskazuje analityk. – Komunikacja została tak naprawdę uspójniona z przeważającymi rynkowymi oczekiwaniami mówiącymi o wznowieniu obniżek mniej więcej w połowie przyszłego roku – dodaje.

Jego zdaniem, „takie prognozy wynikają z najbardziej prawdopodobnego przebiegu ścieżki cen konsumenckich". Sawicki przypomina, że inflacja w Polsce osiągnęła dołek na poziomie 2,0 proc. r/r proc. w marcu i od tego czasu nieprzerwanie rośnie. W lipcu, po częściowym wycofaniu działań osłonowych w zakresie cen energii, dynamika CPI po pół roku opuściła dopuszczalne pasmo wahań wokół 2,5-proc. celu NBP, a w sierpniu przyspieszyła do 4,3 proc. r/r. – Ostateczny demontaż tarcz na początku przyszłego najpewniej wypchnie tempo wzrostu cen powyżej 6 proc. r/r. Cały czas uporczywa pozostawać będzie inflacja bazowa. Wskaźnik zakończył hamowanie na trudnym do zaakceptowania przez bankierów centralnych poziomie 3,6 proc. i rozpoczął już dryf w kierunku 4 proc. r/r. – dodaje.

Sawicki przyznaje ponadto, że „ostry kurs wynika także z siły polskiej gospodarki". Dynamika PKB w drugim kwartale wyniosła 3,2 proc. r/r, co było czwartym z najlepszych wyników w Unii Europejskiej. Gdy koniunktura w Niemczech, ale także w Czechach i na Węgrzech pozostaje anemiczna, odbicie tempa wzrostu spoczywa praktycznie wyłącznie na barkach wychodzącej z zapaści konsumpcji.

– Krzepnięciu spożycia prywatnego wywierającemu presję popytową na ceny sprzyja sięgająca niemal 15 proc. r/r dynamika wynagrodzeń w gospodarce narodowej. Nowym argumentem przeciwko szybkiemu otwieraniu dyskusji o obniżkach może być także polityka fiskalna rządu. W minionym tygodniu poinformowano, że w 2025 r. deficyt budżetowy (obliczany zgodnie z metodologią unijną) ma osiągnąć rekordowe 289 mld złotych, co stanowić będzie 5,5 proc. PKB – dodaje.

Jaką decyzję w sprawie stóp procentowych podejmie RPP we wrześniu 2024?

Zdaniem Sawickiego, po sierpniowej, wakacyjnej przerwie Rada Polityki Pieniężnej utrzyma stopy procentowe na poziomie 5,75 proc. – Stawki WIBOR 3M i 6M, które zakotwiczyły w okolicy 5,85 proc., nie zaczną się osuwać wcześniej niż w pierwszej połowie 2025 r., gdy inflacja zacznie mijać szczyt. Restrykcyjne nastawienie polskich władz wyróżnia się na tle globalnej fali luzowania polityki pieniężnej i w rezultacie jest fundamentem atrakcyjności złotego – wyjaśnia.

Również Katarzyna Biazik, ekspert finansowy Lendi, uważa, że RPP nie ma podstaw do zmiany wysokości stóp procentowych w Polsce. – Decyzje RPP opierają się na analizie sytuacji gospodarczej, poziomu inflacji i wzrostu gospodarczego. W tych obszarach ostatnio niewiele się zmienia, więc nie ma podstaw do podejmowania nowych decyzji. W ciągu ostatnich miesięcy rzeczywistość gospodarcza, zarówno w Polsce, jak i na świecie, była gorsza od oczekiwań – wskazuje.

– Jeśli RPP zdecyduje się na obniżenie stóp procentowych we wrześniu, może to wywołać większe zainteresowanie zakupem nieruchomości na kredyt. I choć niższe stopy procentowe zwiększą zdolność kredytową wielu osób, taka sytuacja może prowadzić do wzrostu cen mieszkań i domów – prognozuje i jako przykład podaje program „Bezpieczny Kredyt 2%". który pokazał, że choć warunki finansowania były atrakcyjne, to sprzedający szybko dostosowali się do sytuacji, podnosząc ceny nieruchomości. – W rezultacie, wielu kupujących musiało zmierzyć się z wyższymi kosztami zakupu, pomimo korzystniejszych warunków kredytowych – podkreśla Biazik.

– Pierwsze po wakacjach decyzyjne posiedzenie RPP nie przyniesie niespodzianki. Stopy procentowe pozostaną na niezmienionym poziomie. Wszystko co dzieje się obecnie w gospodarce odsuwa myślenie o obniżce stóp co najmniej do połowy przyszłego roku – dodaje Mariusz Zielonka, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Ile wynoszą stopy procentowe w Polsce?

Podstawowe stopy procentowe NBP po lipcowym posiedzeniu RPP:

  • Stopa referencyjna – 5,75
  • Stopa lombardowa – 6,25
  • Stopa depozytowa – 5,25
  • Stopa redyskontowa weksli – 5,80
  • Stopa dyskontowa weksli – 5,85
Co to są stopy procentowe?

Wszystko co musisz wiedzieć o wysokości stóp procentowych w Polsce.

Ile aktualnie wynoszą stopy procentowe w Polsce?

Podstawowe stopy procentowe NBP po majowej decyzji:

  • Stopa referencyjna – 5,75
  • Stopa lombardowa – 6,25
  • Stopa depozytowa – 5,25
  • Stopa redyskontowa weksli – 5,80
  • Stopa dyskontowa weksli – 5,85

Ile wynosi cel inflacyjny NBP?

Cel inflacyjny w Polsce jest wyznaczony na poziomie 2,5 proc. z symetrycznym przedziałem odchyleń ±1 pkt proc. Zgodnie z najnowszymi danymi Głównego Urzędu Statystycznego inflacja w listopadzie wyniosła 6,5 proc.

Od czego zależy wysokość stóp procentowych?

Największy wpływ na wysokość stóp procentowych ma sytuacja gospodarcza oraz inflacja.

Harmonogram posiedzeń RPP w 2024 roku

Rada Polityki Pieniężnej w 2024 roku będzie się spotykała:

  • styczeń 8 – 9 (poniedziałek, wtorek)
  • luty 6 – 7 (wtorek, środa)
  • marzec 5 – 6 (wtorek, środa)
  • kwiecień 3 – 4 (środa, czwartek)
  • maj 8 – 9 (środa, czwartek)
  • czerwiec 4 – 5 (wtorek, środa)
  • lipiec 2 – 3 (wtorek, środa)
  • sierpień 20 (wtorek) posiedzenie jednodniowe niedecyzyjne
  • wrzesień 3 – 4 (wtorek, środa)
  • październik 1 – 2 (wtorek, środa)
  • listopad 5 – 6 (wtorek, środa)
  • grudzień 3 – 4 (wtorek, środa)

Co zależy od wysokości stóp procentowych?

Wysokość stóp procentowych przede wszystkim wpływa na oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych. Z kolei w przypadku kredytów z oprocentowaniem zmiennych od wysokości stóp procentowych zależy wysokość rat kredytu.

Kto decyduje o wysokości stóp procentowych w Polsce?

W Polsce stopy procentowe ustala Rada Polityki Pieniężnej, która jest organem decyzyjnym Narodowego Banku Polskiego.

Harmonogram posiedzeń RPP na 2024 rok

Oto plan posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej na 2024 rok:

  • wrzesień 3-4 (wtorek-środa)
  • październik 1-2 (wtorek-środa)
  • listopad 5-6 (wtorek-środa)
  • grudzień 3-4 (wtorek-środa)

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24