Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Posłowie: kamery w sklepach z alkoholem wystraszą małolatów

Małgorzata Motor
- Montowanie kamer nie rozwiąże problemu pijaństwa wśród nieletnich. Jak będę chcieli kupić piwo, to wyślą starszego kolegę - twierdzi pan Tomasz, kierownik sklepu "Polonez” w Rzeszowie.
- Montowanie kamer nie rozwiąże problemu pijaństwa wśród nieletnich. Jak będę chcieli kupić piwo, to wyślą starszego kolegę - twierdzi pan Tomasz, kierownik sklepu "Polonez” w Rzeszowie. Fot. KRYSTYNA BARANOWSKA
Posłowie wpadli na nowy pomysł, jak ukrócić pijaństwo wśród młodzieży. Chcą, żeby w każdym sklepie, gdzie sprzedawany jest alkohol, montować kamery.

Pomysł posłów z komisji Przyjazne Państwo miałby dotyczyć sklepów monopolowych i stacji benzynowych. W przypadku kontroli, nagrania z kamer byłyby dowodem, że sprzedawcy legitymują osoby wyglądające na nieletnie.

Dodatkowo, pojawiłby się przepis precyzujący, że jeśli wyglądająca na młodą osoba nie jest w stanie się wylegitymować, nikt nie ma prawa sprzedać jej alkoholu.

Kamera rejestruje kradzieże

- Będę popierać wszystkie pomysły, które utrudnią małoletnim kupienie alkoholu. Tym bardziej że po alkohol sięgają już nawet 11-latki - zauważa Barbara Łukasik, specjalista psychoterapii uzależnień z Centrum Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Rzeszowie.

Monitoring pozwoli nie tylko utrudnić kupienie alkoholu nieletnim. Byłby też kontrolą właścicieli, którzy, by zwiększyć dochody, sprzedają alkohol małoletnim. W wielu rzeszowskich sklepach kamery już działają. Powód ich zamontowania był jednak inny - o ewentualne kradzieże.

Zależy od kasjera

Czy kamery sprawdzają się przy kontrolowaniu zakupów nieletnich?

- Z naszego doświadczenia pomagają, ale nie są wystarczające - wyjaśnia Michał Kubajek, rzecznik Tesco. - Duża rolę odgrywa kasjer. Dlatego kładziemy nacisk na ich szkolenie, by m.in. byli uczuleni na sprawdzanie dowodów.

Obejrzenie dokumentu to nie wszystko.

- Przecież nieletni mogą mieć dowód, i to zgodnie z przepisami. W niczym nie różni się od tego, który posiada osoba dorosła. Ważne jest sprawdzenie danych. Poza tym nie wiem, w jaki sposób kamera miałaby potwierdzać, że dana osoba jest pełnoletnia - zastanawia się Paweł Międlar, rzecznik podkarpackiej policji.

Dopłaty do kamer

Funkcjonariusze popierają jednak pomysł montowania kamer. Uważają, że istotna będzie przy tym ich jakość. Policja czesto ma problem z odczytaniem zarejestrowanego obrazu.

Koszt czterech dobrej jakości kamer ze specjalnym odbiornikiem to ok. 1,2 tys. zł. Politycy myślą o dofinansowaniu zakupu kamer. Kasa mogłaby pochodzić np. z programów na walkę z alkoholizmem.

Zastanawiają się też, czy umożliwić odpisywanie ich od podatku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24