Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

WYJAZDY Im jedziesz z większą prędkością, ty bardziej rośnie ryzyko wypadku

Czesław Wachnik
Wprawdzie kończy się okres wakacyjny, ale we wrześniu czy październiku też będziemy wyjeżdżać. Dlatego publikujemy rady naszego największego ubezpieczyciela czyli PZU co zrobić, jak się przygotować oraz jak się zachowywać w czasie dłuższej podróży.

Przygotowania

Kierowca zmęczony to kierowca nieodpowiedzialny. Pamiętaj, że jeśli planujesz dłuższą wyprawę autem, powinieneś dobrze wypocząć. Senność i brak koncentracji jest obok alkoholu najczęstszą przyczyną wypadków.

Sprawdź także, czy Twój środek transportu jest odpowiednio wyposażony: czy ma gaśnicę, koło zapasowe, sprawne pasy, odpowiedni poziom płynu hamulcowego i płynu do spryskiwaczy, czy z kół nie schodzi powietrze, czy posiadasz aktualne ubezpieczenie itp. Jeśli podróżujesz z małym dzieckiem upewnij się, że fotelik nie jest uszkodzony.

Dobra trasa

Przed wyjazdem dobrze przygotuj trasę. Sprawdź czy droga, jaką wybrałeś nie może być zakorkowana i czy nie można znaleźć dla niej alternatywy. Mocno uczęszczane przez kierowców tirów szosy, to źródło dużego niebezpieczeństwa, szczególnie dla niedoświadczonych kierowców.

Sprawdź więc, czy nie można dojechać do celu dłuższą, ale zarazem bardziej malowniczą i spokojną trasą. Staraj się omijać zakorkowane trasy, słuchając radiowych doniesień o ruchu na drogach.

Zanim wsiądziesz

Zanim zapakujesz bagaże i ruszysz w podróż, sprawdź czy samochód jest bezpieczny. Upewnij się, że działają wszystkie światła. Zaciągnij hamulec bezpieczeństwa i ustaw lusterka.

Dla pewności przetrzyj szyby. Sprawdź również datę ważności gaśnicy i produktów w apteczce. Ponadto zadbaj o odpowiednio stabilne mocowanie bagaży, zarówno tych na dachu i w bagażniku jak i w środku auta.

Odpocznij, zatrzymaj się i podziwiaj widoki

Podczas podróży w upałach, zwłaszcza jeśli auto nie posiada klimatyzacji, szybciej się męczysz i spada zdolność koncentracji. Zatrzymuj się i odpoczywaj. Kilka takich postojów minimalnie wydłuży czas jazdy, a może też przysporzyć całej rodzinie nie lada atrakcji.

Pamiętaj jednak, aby wcześniej zaplanować postój i wybrać odpowiednie miejsce na taki odpoczynek. Staraj się nie stwarzać dodatkowego zagrożenia na drodze. Wybieraj parkingi i odpowiednio oznaczone zajazdy.

Prędkościomierz to nie gadżet

W czasie jazdy trzeba na bieżąco dostosowywać prędkość do warunków ruchu. Istnieje bezpośredni związek między prędkością a prawdopodobieństwem wypadku. Wystarczy, że zwolnisz o 1 km/h, a prawdopodobieństwo śmierci w wypadku spadnie, aż o 4 proc.
Pamiętaj także o wolniejszej jeździe po zmroku. Kiedy jest ciemniej, Twoje pole widzenia jest znacznie ograniczone.

Pasy bezpieczeństwa to nie ozdoba

Zapinając pasy bezpieczeństwa, ograniczasz do minimum prawdopodobieństwo poważnych urazów podczas wypadku. Zanim więc ruszycie, sprawdź, czy wszyscy pasażerowie zapięli pasy, nawet Ci, którzy siedzą na fotelach z tyłu.

Systemy nie są gwarantem życia

ABS nie skraca drogi hamowania. Ogranicza on jedynie ryzyko poślizgu poprzez hamowanie bez przekroczenia granicy, poza którą następuje blokada kół i utrata panowania nad samochodem.

Kultura dla każdego

Często zastanawiasz się dlaczego dużo lepiej jeździ się poza granicami Polski? To dlatego, że zagraniczni kierowcy mają wyższą kulturę jazdy. Oznacza to, że nie spieszą się wszędzie, przepuszczają pieszych, zjeżdżają na prawy pas nie blokując drogi szybkiego ruchu itp. Ty też tak postępuj

Oprac. (wak)
Na podstawie biuletynu PZU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska