Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Postojowe, ograniczony czas pracy, a nawet zwolnienia z powodu pandemii. Pracowniku, sprawdź, jakie masz prawa

Anna Wawszkiewicz
Anna Wawszkiewicz
Pandemia koronawirusa sprawiła, że rynek pracownika mocno się zachwiał. Wiele branż zupełnie wstrzymało swoją działalność, a co za tym idzie, wiele firm wstrzymało produkcję, usługi, sprzedaż. Firma bez przychodu nie jest w stanie utrzymać wszystkich pracowników na dotychczasowych zasadach, dlatego powstało kilka rozwiązań, które pozwalają utrzymać pracę w tym trudnym okresie. Co to jest świadczenie postojowe i kto może z niego skorzystać? Co robić, gdy w firmie przewiduje się zwolnienia grupowe? Jak ubiegać się o należne zasiłki. Zapytaliśmy eksperta, sprawdź, co odpowiedział.

Postojowe: co to takiego i komu przysługuje?

Świadczenie postojowe to nowe popularne hasło, które jeszcze pół roku temu mało kto w ogóle znał. Aktualnie o postojowym rozmawiają pracownicy, między sobą, pracodawcy, eksperci oraz politycy. Świadczenie postojowe okazało się możliwością utrzymana dotychczasowych miejsc pracy. Jak to działa?

Świadczenie postojowe zostało przewidziane dla pracowników, którzy wykonują prace w ramach samozatrudnienia oraz umów cywilno-prawnych (umowa o dzieło, agencyjna, zlecenie).

Warunkiem uzyskania świadczenia postojowego jest spadek obrotów o 15%, ale też niezarobienie w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku więcej niż 300% średniej, która jest podana przez GUS. W aktualnej sytuacji jest to ok. 15,5 tys. złotych.

Pracodawca może w porozumieniu z pracownikami ustalić wprowadzenie tzw. przestoju ekonomicznego. W momencie, kiedy pracodawca podpisze z przedstawicielami pracowników bądź związkami zawodowymi takie porozumienie wówczas jest zobowiązany do tego, aby wypłacić pracownikowi minimalne wynagrodzenie, które w tym roku wynosi 2600 złotych i w ramach przestoju może starać się o sfinansowanie 50% kwoty tego wynagrodzenia z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Zadajemy pytania naszych użytkowników

Koronawirus sprawił, że mamy na co dzień mnóstwo tematów. Oprócz kwestii medycznych interesują nas rzeczy, z którymi mierzymy się na co dzień. Jedna z naszych czytelniczek zainspirowała nas do jednego z pytań.

Pani Basia jest w ciąży i pracuje jako ekspedientka w sklepie wielkopowierzchniowym. Jako kobieta, spodziewająca się dziecka, martwi się o swoje zdrowie, ponieważ na co dzień styka się z mnóstwem Klientów. Czy w tej wyjątkowej sytuacji pani Basia może odmówić pracy ze względu na swój wyjątkowy stan i panującą pandemię koronawirusa? Ekspert odpowiada:

W artykule 210. Kodeksu Pracy ustawodawca wprowadził możliwość odmowy wykonywania pracy w momencie, kiedy warunki pracy naruszają bezpieczeństwo lub mogą zagrozić zdrowiu czy życiu pracownika oraz jego bliskim.

Zanim nastał czas pandemii, przepisy te miały zastosowanie w odniesieniu do warunków BHP, czyli mamy zepsutą maszynę możemy od niej odejść.

Aby skorzystać z tego przepisu, muszą być spełnione warunki związane z bezpośrednim narażeniem życia lub zdrowia. Nie można nim szafować, nie można odmówić pracy, tylko dlatego, że epidemia panuje.

Prawnik odpowiada również na inne pytania o prawo pracy

W tym projekcie interaktywnym to ty decydujesz. Wybierz pytanie, które Cię interesuje i sprawdź odpowiedź eksperta.

Wojciecha Mazura, prawnika i eksperta ds. prawa pracy zapytaliśmy m.in o to:

  • Czy pracodawca może wysłać mnie na przymusowy urlop spowodowany epidemią?
  • Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy na dziecko do lat 8.?
  • Czy panująca pandemia może być powodem zwolnienia z pracy?
  • Na jak długi okres praca zdalna może być powierzona?
  • Czy praca zdalna może być powierzona niezależnie od warunków mieszkaniowych czy rodzinnych?
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Postojowe, ograniczony czas pracy, a nawet zwolnienia z powodu pandemii. Pracowniku, sprawdź, jakie masz prawa - Portal i.pl

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24