- Rada Miasta Rzeszowa wystąpiła do wojewody podkarpackiego w ustawowym terminie z prośbą o zaopiniowanie w kwestii zmiany granic. Wniosek dotyczył trzech sołectw: dwóch z gminy Boguchwała: Racławówki Doły oraz Kielanówki, a także Malawy z gminy Krasne - podczas dzisiejszej konferencji prasowej mówiła Ewa Leniart.
- Po głębokim przeanalizowaniu sytuacji, podjęłam decyzję, iż pozytywnie mogę zaopiniować wyłącznie wniosek dotyczący przyłączenia do Rzeszowa sołectwa Racławówka Doły. Jest to uzasadnione w szczególności tym, iż sołectwo to jest powiązane funkcjonalnie z miastem Rzeszów.
Punktowała, że część zabudowy sołectwa stanowi kontynuację dzisiejszego rzeszowskiego osiedla Zwięczyca. Co więcej, mieszkańcy Racławówki korzystają w znacznej mierze z dostaw wodociągowych z Rzeszowa, jak również z miejskiej oczyszczalni ścieków.
- Tam też jest połączenie komunikacyjne obsługiwane przez transport miejski linią nr 28. Ponadto ponad 120 dzieci z Racławówki uczęszcza do rzeszowskich przeszkoli i szkół - wyliczała Ewa Leniart. - Te wszystkie powiązania o charakterze funkcjonalnym i fakt, że naturalną niejako granicą jest droga S19 powodują, że przyłączenie sołectwa jest uzasadnione i może liczyć na moją pozytywną opinię.
Wojewoda podliczyła, że skutkiem zmian dla gminy Boguchwała będzie pomniejszenie dochodów o ok. 2 procent.
- Nie wpłynie to w znaczący sposób na sytuację finansową budżetu. Konsekwencje nie będą one miały wpływu na zaspokajanie potrzeb mieszkańców gminy Boguchwała oraz realizację zadań własnych tejże jednostki samorządu terytorialnego.
Ewa Leniart: proces powiększania Rzeszowa realizowany był w sposób nieprzemyślany
Zdaniem Ewy Leniart dotychczasowy proces powiększania Rzeszowa realizowany był "w sposób nieprzemyślany, nie wskazujący na zaplanowaną strategię miasta, a w konsekwencji prowadził do rozlicznych konfliktów, przede wszystkim z włodarzami gmin ościennych".
Przypomniała, że pojawiła się propozycja połączenia dwóch gmin: Rzeszowa i Krasnego, ale na zasadzie porozumienia stron.
- Takie działania były podejmowane, lecz wskutek braku efektywnego dialogu z włodarzami gminy Krasne, na ten moment nie udało się tego porozumienia wypracować. Ale ponieważ otwiera się także nowy etap w rozwoju historii Rzeszowa w związku z planowanymi wyborami, myślę, że będzie naturalnie możliwe dalsze podjęcie takich rozmów o charakterze konstruktywnym
- zapowiedziała Ewa Leniart.
Tłumaczyła, że może wydać pozytywnej opinii dla połączenia Rzeszowa z sołectwem Malawa, ponieważ stanowiłoby to w naturalny sposób zaprzeczenie zasadności działań w kierunku połączenia dwóch jednostek samorządu terytorialnego i podważyłoby racjonalność takich negocjacji na przyszłość. Ewa Leniart dodała, że przy połączeniu dwóch gmin na zasadzie dobrowolności, bonusem będzie 100 mln zł, co dla każdej jednostki samorządowej jest atrakcyjne.
Poszerzenie Rzeszowa. Rząd podejmie decyzje do końca lipca
Obecny na konferencji Paweł Szefernaker, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, przypomniał zasady związane z poszerzaniem granic.
- Zgodnie z polskim prawem wygląda to tak, że najpierw trwają konsultacje społeczne. Odpowiednie organy samorządów podejmują decyzje i do 30 marca przekazują je do wojewody. Wojewoda ma czas do 30 kwietnia na zaopiniowanie wniosków samorządów z województwa i przesłanie do MSWiA. Zgodnie z procedurą, rząd podejmie decyzje do końca lipca tego roku
- mówił.
Zaznaczył, że zasadniczo rząd PiS podejmuje w tej kwestii takie stanowisko, jakie jest rekomendowane przez wojewodę.
- Uznajemy, że jako przedstawiciel rządu w terenie ma ona najlepszą wiedzę, jak te zmiany administracyjne powinny wyglądać, jak najlepiej zapewnić rozwój dużych miejscowości, ale także mniejszych ośrodków, żeby to było sprawiedliwe.
Mówił też, że temat Rzeszowa co roku wraca do MSWiA. - Jak wiemy, Rzeszów jest tutaj liderem w kraju jak chodzi o zmianę granic. Wnioski mamy praktycznie co każdego roku.
Dodał, że w MSWiA rozpoczęli prace nad zmianą w ustawie, dotyczącej poszerzania granic.
- Zaprosiliśmy do współpracy związki samorządowe, związek gmin wiejskich, ale także związki zrzeszające miasta. Tak, aby wypracować takie rozwiązania, które pozwolą uniknięcia kontrowersji, które w lokalnych społecznościach się pojawiają.
Co ze zmianą granic Sanoka
Jednym z celów dzisiejszej wizyty ministra Szefernakera na Podkarpaciu było spotkanie z sanockimi samorządowcami i rozmowa na temat zmian granic Sanoka.
- Jeszcze w tym tygodniu wydamy stosowaną opinię w tym temacie - mówiła Ewa Leniart.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Garmin Venu Sq 2 Music Brzoskwiniowy (100270011)
NADGARSTKOWY CZUJNIK TĘTNA Zegarek stale mierzy tę…
kup teraz

Huawei Watch GT3 Pro Elite 46mm Srebrny
Wysokowydajny inteligentny zegarek z tytanowym kor…
kup teraz

Apple Watch 8 Cellular 41mm Grafitowy z opaską sportową w kolorze...
apple watch series 8 olśniewa dużym niegasnącym wy…
kup teraz

Huawei Watch GT 3 46 mm Active Czarny
Zachwyca designem i klasyczną estetyką, zapewniają…
kup teraz

Amazfit GTS 4 mini Czarny
Amazfit GTS 4 Mini Kompaktowy i pełen mocy Ultra p…
kup teraz

Withings ScanWatch (HWA09-model 1-All-Int)
Withings ScanwatchPierwszy hybrydowy smartwatch z …
iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót