MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Potężny dźwig przy blokach w Gorzowie. Tak czyszczą brudne elewacje!

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Budowlani" myje bloki.
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Budowlani" myje bloki. Magda Marszałek
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Budowlani" w Gorzowie wzięła się za gruntowne czyszczenie bloków. Prace polegają na niskociśnieniowym myciu elewacji z pokładu podnośnika koszowego. Taką kąpiel przechodzi właśnie budynek przy ulicy Sułkowskiego, ale w tym roku jeszcze kilka innych nieruchomości zostanie poddanych podobnej toalecie.

Bloki odzyskają dawny blask

Dziesięciopiętrowy blok przy ulicy Sułkowskiego w Gorzowie został docieplony siedemnaście lat temu. Z upływem czasu jego elewacja znacznie straciła na estetyce. Pokryły ją glony, wykwity solne oraz inne zanieczyszczenia widoczne na ścianach w postaci ciemnych smug. Teraz budynek odzyskuje dawny blask. Przechodzi lifting, który nie polega na odmalowaniu, ale na dokładnym myciu.

Ściany bloków poddanych termomodernizacji są bardziej podatne na zabrudzenia i nie jest to wcale wina oszczędności na materiałach czy złego wykonania. Z upływem czasu brudzą się i pokrywają nieestetycznym nalotem, co powoduje, że kilku lub kilkunastoletnie elewacje budynków znacznie tracą na estetyce. Aby przywrócić im ładny wygląd, należy je umyć - mówi Piotr Dziadak, zastępca prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej "Budowlani".

Tu chodzi nie tylko o estetykę

Od kilku dni przy budynku pracuje dźwig z długim wysięgnikiem, który ułatwia ekipom czyszczącym dostanie się do najwyższych kondygnacji dziesięciopiętrowca. Mycie elewacji polega na oczyszczaniu chemicznym, spłukiwaniu i impregnowaniu powierzchni. Ściany wyglądają już jak nowe, ale władze spółdzielni podkreślają, że w całej tej operacji nie chodzi tylko o estetykę.

Spółdzielnia Mieszkaniowa "Budowlani" myje bloki.
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Budowlani" myje bloki. Magda Marszałek

Pierwsza warstwa jest typowo czyszcząca i ona ma zlikwidować glony i zanieczyszczenia. Następnie ona zostaje spłukana, a na koniec jest zabezpieczana specjalnym środkiem, który ma przeciwdziałać powstawaniu podobnych osadów. Czyszczenie elewacji jest istotnym elementem utrzymania budynku i ma wpływ nie tylko na jego wygląd, ale także na trwałość, bezpieczeństwo i zdrowie lokatorów. W ten sposób usuwamy z nieruchomości nie tylko brud i glony, ale też zabezpieczamy je na kolejne lata - dodaje Piotr Dziadak.

Będą czyścić też inne bloki

Czyszczenie elewacji jest dużo tańsze niż jej malowanie. Oznacza też oszczędność w przyszłości, bo zanieczyszczenia takie jak smog, kurz, algi czy mech mogą z czasem uszkadzać materiały, którymi pokryte są ściany budynku. Brud zatrzymuje wilgoć na powierzchni elewacji, a to prowadzi do pęknięć czy odpadania tynku. Taka renowacja przekłada się więc na mniejsze koszty konserwacji i remontów. W tym roku jeszcze kilka budynków w Spółdzielni Mieszkaniowej "Budowlani" zostanie poddanych podobnej toalecie. Wyczyszczone zostaną elewacje kolejnych bloków przy Sułkowskiego, ale także budynki przy Piłsudskiego czy Sczanieckiej.

Zobacz również:

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom - Google Chome

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska