Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Japoński koncern chce zainwestować w sanocki projekt wodorowy

Wojciech Zatwarnicki
Wojciech Zatwarnicki
Przedstawicieli potencjalnych partnerów Hydro Sanok Sp. z o.o po Sanoku oprowadzał jego burmistrz - Tomasz Matuszewski.
Przedstawicieli potencjalnych partnerów Hydro Sanok Sp. z o.o po Sanoku oprowadzał jego burmistrz - Tomasz Matuszewski. Fot. UM Sanok
Podczas niedawnego III Forum Gospodarczego w Sanoku, Krzysztof Jarosz, prezes SPGK Sp. z o.o. w Sanoku, zaprezentował partnerów projektu wodorowego - spółki wodorowej Hydro Sanok Sp. z o.o. Jeden z partnerów pochodzi z Japonii. Jego przedstawiciele we wtorek odwiedzili Sanok.

Potencjalnymi partnerami SPGK są: Hynfra P.S.A. oraz japoński koncern Chugoku Electric Power Co., Inc. Obie firmy mają wieloletnie doświadczenie w branży energetycznej i uczestniczą w projektach wytwarzania energii, w tym energii pochodzącej z wodoru na skalę międzynarodową. Japoński partner szósta, co do wielkości firma, zajmująca się produkcją energii w Japonii. Jej siedziba znajduje się w Hiroszimie. Firma posiada 27 spółek zależnych i 19 stowarzyszonych. Liczba jej pracowników przekracza, 10 tys. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, to dzięki współpracy od 2026 r. Sanok stanie się niezależny i stabilny energetycznie poprzez produkcję wodoru i wdrożenie technologii wodorowej do systemu ciepłowniczego.

- Liczymy na współpracę, która z pewnością przyniesie korzyści dla Spółki Wodorowej Hydro Sanok, a tym samym dla mieszkańców Sanoka. Japońska firma ma globalne doświadczenie w zakresie kompleksowego wykonawstwa i nowoczesnych technologii wodorowych. Koncern jest zainteresowany zainwestowaniem w nasz projekt wodorowy. Podczas spotkania zapoznaliśmy się z planami firmy, a także przedstawiliśmy nasze projekty związane z produkcją wodoru – tłumaczy Tomasz Matuszewski, burmistrz Sanoka.

Miasto Sanok jest pierwszym samorządem w Polsce, który przystąpił do założenia spółki wodorowej, co owocuje sporym zainteresowaniem potencjalnych inwestorów, jak i innych samorządów oraz strony rządowej. Podczas sanockiego forum mówiła o tym m.in. Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej.

- To, co dzieje się w Sanoku, ma ogromny wpływ na to, co dzieje się na Podkarpaciu i w Polsce. Sanok jest prekursorem w dziedzinie produkcji wodoru. Od niego będą uczyć się inni – mówiła wiceminister.

Sanocki projekt zakłada budowę farm fotowoltaicznych, budowę odpowiedniej infrastruktury do przeprowadzenia procesu dekarbonizacji, budowę magazynów energii i stacji tankowania autobusów i innych pojazdów napędzanych wodorem.

- Wdrożenie naszego projektu pozwoli na zabezpieczenie potrzeb mieszkańców w zakresie bezpiecznego, ekologicznego i oszczędnościowego źródła ciepła. W zawiązku z zainteresowaniem developerów rozwojem budownictwa wielorodzinnego, istnieje zapotrzebowanie do przyłączenia do sieci ciepłowniczej nowych obiektów mieszkalnych. Podobnie sytuacja wygląda w kwestii inwestorów, którzy właśnie w Sanoku chcą otwierać swoje firmy. Z myślą o przyszłych przedsiębiorcach tworzymy tzw. zieloną strefę gospodarczą, z dostępem do zeroemisyjnej energii, dzięki czemu sprostają oni wymogom w zakresie emisji CO2 do atmosfery – dodaje burmistrz Sanoka.

Z energii wodorowej skorzystają również miejskie instytucje, takie jak szkoły czy sanocki MOSiR. Niskoemisyjna energia zostanie wykorzystana również w transporcie. Bezpośrednim odbiorcą wodoru będzie sanocki Autosan, który już produkuje autobusy napędzane wodorem.

Tomasz Matuszewski wspólnie z gośćmi z Japonii odwiedził strategiczne miejsca w mieście, gdzie planowana jest budowa poszczególnych elementów infrastruktury.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto