Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Potrafimy wykorzystać pieniądze UE

Stanisław Siwak
Fot. K. Baranowska
Fot. K. Baranowska
Rozmowa z dr KRZYSZTOFEM KASZUBĄ, ekonomistą, rektorem Wyższej Szkoły Zarządzania w Rzeszowie

- Czy podkarpackie samorządy potrafią skutecznie zabiegać o pieniądze z programów pomocowych Unii Europejskiej i skutecznie je wykorzystywać dla rozwoju gmin?

- Jeśli porównamy Podkarpacie do innych regionów, to można zauważyć, że jesteśmy bardzo sprawni, jeśli idzie o pozyskiwanie funduszy UE. Widać mnóstwo przedsięwzięć inwestycyjnych, dużą aktywność samorządów w zakresie rozwoju infrastruktury. Powstaje wiele przedszkoli, domów kultury i obiektów sportowych. To potwierdza, że nasze gminy potrafią wykorzystywać środki unijne.

- Samorządowcy wskazują jednak na bariery w staraniach o pieniądze z programów UE. Przy wykorzystaniu środków unijnych na poszczególne inwestycje potrzebny jest również wkład własny. A gminy nie zawsze nim dysponują.

- Właśnie. Środków unijnych nie otrzymuje się za nic, musi być ten wkład własny, a gminy nie zawsze mają go skąd pozyskać w wystarczającej ilości. Są też inne słabości, jeśli idzie o realizację planów inwestycyjnych w gminach. Polegają na tym, że połowa naszego województwa została zaliczona do obszaru chronionego Natura. W związku z tym, program Natura - 2000 bardzo blokuje aktywność gmin, bo nie mogą realizować przedsięwzięć inwestycyjnych i jednocześnie mają mniej podmiotów gospodarczych. Tym samym mają mniej dochodów własnych i skromniejsze środki na wkład wymagany własny.

- Samorządowcy i lokalne społeczności narzekają także, że pieniądze z programów Unijnych, które napływają do gmin nie tworzą jednak miejsc pracy.

- To jest problem generalny dla całej Polski, czy środki UE mają tworzyć miejsca pracy, czy też warunki do ich powstawania. W wielu gminach znany jest dylemat: budować most i drogę, czy też pomóc lokalnemu przedsiębiorcy w rozwoju firmy. Jeśli na Podkarpaciu były ogromne potrzeby i opóźnienia w zakresie podstawowej infrastruktury, jak kanalizacja, oczyszczalne, mosty i drogi, to w ostatnich latach bardzo dużo środków zostało przeznaczonych na te zadania. I tutaj rzeczywiście nie ma bezpośredniego przełożenia, że od razu powstaną nowe miejsca pracy. Ale to uzbrojenie terenu, doprowadzenie przeróżnych mediów, nowe mosty i drogi tworzą lepsze możliwości do rozwoju przedsiębiorczości. Nie można zapominać, że problem tworzenia nowych miejsc pracy związany jest również z polityką rządu, który może przyczynić się do zwiększenia możliwości rozwoju małych i średnich firn w gminach.

 

-Nowiny wspólnie z Wyższą Szkołą Zarządzania startują z kolejną edycją rankingu "Złota Setka Gmin".  Przewiduje pan jakieś nowości w obecnej edycji?

- Oprócz rankingu głównego zaprezentujemy Złote Dziesiątki Gmin w pięciu kategoriach: Turystyczna Gmina Roku, Inwestor Roku Podkarpacia, Skuteczny Beneficjent Środków Unijnych, Kreator Kapitału Społecznego oraz Lider Globalizacji. Wprowadziliśmy pewne modyfikacje, jeśli idzie o pytania, które zadajemy uczestnikom rankingu. Zapraszamy gminy do aktywnego uczestnictwa w rankingu i zgłaszanie się do konkursu w jednej, czy nawet w pięciu kategoriach. Prosimy o nadsyłanie zgłoszeń konkursowych na adres Wyższej Szkoły Zarządzania 35-064 Rzeszów, ul. Mickiewicza 1 lub mailem na adres: [email protected]. Ankiety prosimy nadsyłać do 23 listopada br.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24