Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Potrzebni fachowcy do rozwoju energooszczędnego budownictwa

J. Lonczak
Archiwum
Nowoczesne i energooszczędne budownictwo wymaga dobrze wykształconych specjalistów – takie wnioski można wysnuć z międzynarodowej konferencji o efektywności energetycznej w budownictwie która odbyła się niedawno w Rzeszowie z inicjatywy RARR.

Tych wniosków można wysnuć znacznie więcej. Odpowiednio zmodernizowane lub nowo wzniesione energooszczędne budynki, zużywają zdecydowanie mniej energii zwłaszcza cieplnej, ale także elektrycznej. To oznacza niższe koszty utrzymania budynków oraz co nie mniej ważne znacznie mniejsze zanieczyszczenie środowiska naturalnego, zwłaszcza powietrza atmosferycznego.

Energooszczędne budynku nie potrzebują do zapewnienia komfortu cieplnego zimą czy właściwej temperatury latem aż tak dużej ilości energii jak budynki przestarzałe czy wznoszone według starych nieefektywnych technologii. A najwięcej energii w Polsce i w woj. podkarpackim uzyskujemy ze spalania węgla, gazu i paliw płynnych, co przekłada się m.in. na wzrost zanieczyszczenia powietrza dwutlenkiem węgla i gazami cieplarnianymi.

Jednak są możliwe działania, które pozwalają na bardziej efektywne i oszczędne wykorzystywanie zasobów energetycznych. Właśnie o tym dyskutowali w Rzeszowie eksperci z siedmiu państw Europy: Hiszpanii, Litwy, Wielkiej Brytanii, Chorwacji, Szwecji Słowenii i oczywiście Polski, kładąc nacisk na innowacyjne projekty i rozwiązania w branży budowlanej.

Konferencja „Profesjonalizacja branży budowlanej w zakresie efektywności energetycznej’’ jest częścią międzynarodowego projektu BUILD2LC. Warto podkreślić, że partnerem tego ambitnego przedsięwzięcia w Polsce jest Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego.

Energooszczędne technologie to przyszłość budownictwa. - Celem tego projektu jest promocja energooszczędnych technologii. To kwestia ważna dla całej Europy. 75 proc. budynków na naszym kontynencie jest mało wydajnych energetycznie. To pokazuje jak duży jest potencjał na wprowadzanie innowacji w tej branży – tłumaczył Joaquin Villar z Andaluzyjskiej Agencji Energetycznej, która jest liderem projektu BUILD2LC.

Marek Duda, koordynator projektu w Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego tłumaczy, że projekt jest ważny także z punktu widzenia województwa podkarpackiego, ponieważ jako region mamy niskie wskaźniki, jeśli chodzi o energooszczędne budownictwo.

W konferencji uczestniczyli też przedstawiciele instytucji, które rozdzielają pieniądze na inwestycje związane z termomodernizacją i energooszczędnymi technologiami w budownictwie, samorządowcy, a także przedsiębiorcy z Podkarpacia, którzy zajmują się oszczędnymi energetycznie technologiami.

W czasie konferencji podkreślano, że tendencje w budownictwie zmierzają w kierunku inteligentnych budynków. Jednak jak mówiła Agata Kotkowska, przedstawicielka Komisji Europejskiej, żeby skutecznie wprowadzać rozwiązania, które będą dawały oszczędności w zużywaniu energii, trzeba podnieść kwalifikacje pracowników. Szacuje się, że w skali całej Europy brakuje 3 milionów pracowników, których należałoby przeszkolić w tym obszarze. Takich specjalistów brakuje też w Polsce i na Podkarpaciu. Do tematu wrócimy.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24