Powiat Brzozowski. Piękno natury przeplata się z bogatą...

  Powiat Brzozowski. Piękno natury przeplata się z bogatą historią.

  Ula Sobol, Alina Bosak

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Cerkiew w Uluczu

  Cerkiew w Uluczu ©Archiwum Starostwa Powiatowego w Brzozowie

  Powiat brzozowski jest miejscem szczególnym. Znajduje się bowiem na skrzyżowaniu historycznych szlaków handlowych przecinających malownicze wzniesienia Podkarpacia.
  Cerkiew w Uluczu

  Cerkiew w Uluczu ©Archiwum Starostwa Powiatowego w Brzozowie

  Dziś przebiegają tędy drogi prowadzące w kierunku przejść granicznych z Ukrainą i Słowacją, a także trasy wiodące w Bieszczady, Beskid Niski i Pogórze Przemyskie. W wielu miejscowościach znajdują się cenne zabytki – świadkowie dawniejszych i bliższych, nierzadko burzliwych, dziejów naszego regionu. Naszą dumą są najwyższej klasy zabytki - wpisane na Listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO - drewniane kościoły w Bliznem i Haczowie, a także drewniana cerkiew w Uluczu, barokowa kolegiata w Brzozowie oraz bazylika i sławne sanktuarium maryjne w Starej Wsi. Zabytkowe świątynie, a także pałace i dwory stanowią ozdobę pięknych krajobrazów i czystej przyrody, która jest prawdziwym bogactwem powiatu brzozowskiego. Wysmakowane skarby przyrody pozwalają na uprawianie rekreacji i turystyki. Walory te wynikają ze zróżnicowania budowy geologicznej, interesującej rzeźby terenu oraz cennych zbiorowisk flory i fauny.

  Znakomite miejsca do wypoczynku znajdują się nad Sanem, przez który można się przeprawić promem lub wiszącymi kładkami. W Bliznem znajduje się sztuczny zalew. Przyroda umożliwia różnorodne formy rekreacji. Można poznawać uroki naszego powiatu, przemierzając jego szlaki pieszo, rowerem, samochodem, a nawet konno lub kajakiem. Miły wypoczynek zapewniają też gospodarstwa agroturystyczne. Każdego roku coraz więcej osób, rozmiłowanych w pięknie naszego regionu, wznosi tu domki wypoczynkowe oraz nabywa działki i budynki położone w pełnych uroku zakątkach powiatu. Coś dla siebie znajdą tu zarówno pasjonaci przyrody i historii, wędkarze, grzybiarze, jak i wszyscy, którzy pragną spędzić wolny czas w ciszy i spokoju.

  Dlatego zachęcam do odwiedzenia tchnącego galicyjską atmosferą powiatu brzozowskiego, gdzie piękno natury przeplata się z bogatą historią, tradycja jest ciągle żywa, a ludzie - gospodarni. Wierzę, że pobyt w naszej małej ojczyźnie dostarczy wielu niezapomnianych przeżyć. Jedno-
  cześnie mam nadzieję, że zechcą Państwo ponownie nas odwiedzić, a w przyszłości - być może na trwałe związać się z przyjazną ziemią brzozowską.

  Zygmunt Błaż,
  starosta brzozowski


  ----

  W tym rozdziale, w albumie Kulinarne Wędrówki po Podkarpaciu, przeczytasz o miejscowościach:

  • Brzozów- Na kogutkach i jagodziance
  • Domaradz - Tłusty czwartek zawsze z faforkami
  • Dydnia - Frykasy z przed lat wracają do łask
  • Haczów- Wesele zawsze z drożdżowymi szyszkami
  • Jasienica Rosielna - Wiosną zbierają czosnek niedźwiedzi
  • Nozdrzec - Nie ma jesieni bez dynianki i kiszonych rydzów

  Książka, w cenie 39 złotych, do nabycia w Biurze Ogłoszeń Nowin, ul. Unii Lubelskiej 3, 35-016 Rzeszów (pn.-pt. 7:30 - 17:00).
  Zamówienia z dostawą do domu: tel. 17 867 22 21 (pn.-pt. 9:00 - 15:00) lub e-mail: album@nowiny24.pl

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo