Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat krośnieński apeluje do mieszkańców o pomoc w wyposażeniu miejsc noclegowych dla uchodźców z Ukrainy

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Samorządy angażują się w zorganizowanie miejsc noclegowych dla obywateli Ukrainy, uciekających przed wojną. Potrzeby są ogromne. Przez granicę przeszło już ponad milion uchodźców.

O pomoc w przygotowaniu obiektów noclegowych dla potrzebujących schronienia uciekinierów z ogarniętej wojną Ukrainy zaapelowały władze powiatu krośnieńskiego.

- Mamy obiekty w Barwinku, przy granicy ze Słowacją. To dawna infrastruktura przejścia granicznego, którą można wykorzystać w sytuacji dużego napływu uchodźców. Ale w tej chwili są to „gołe ściany”, trzeba to miejsce urządzić, by przebywający tam mieli godne warunki - tłumaczy Ewa Bukowiecka, rzeczniczka starosty.

Władze powiatu zaapelowały do ludzi dobrej woli o pomoc. Proszą o przekazanie lub nieodpłatne wypożyczenie podstawowych sprzętów, łóżek polowych, mat do spania, materacy podróżnych, krzeseł, foteli, stolików turystycznych. Przydadzą się także foteliki do karmienia dla niemowląt, łóżeczka dziecięce, przewijaki itp.

Trzeba jednak pamiętać, że taka zbiórka to nie okazja do pozbywania się rzeczy zalegających na strychach czy w piwnicach. Sprzęt powinien być czysty i sprawny. Należy go też oznakować etykietą, doszytą lub przyklejoną, zawierającą dane kontaktowe (może to być tylko adres lub numer telefonu).

- Dzięki temu będziemy mogli zwrócić go po zakończeniu akcji - dodaje Ewa Bukowiecka.

Sprzęt można dostarczyć osobiście do punku zbiórki w starostwie powiatowym w Krośnie przy ul Bieszczadzkiej 1 (wejście od strony banku, lokal dawnej restauracji „Hermina” w godzinach 14 – 18). Jeśli potrzebny jest transport, można to zgłosić pod nr tel. 722 123 353.

Wiele lokalnych samorządów stara się zapewnić miejsca, gdzie uchodźcy mogą przenocować, odpocząć przed dalszą podrożą, umyć się, zjeść ciepły posiłek. Np. w Krośnie takie miejsca są w obiekcie hali sportowo-widowiskowej. W Dukli grupę kobiet przyjęło schronisko młodzieżowe. Gminy, miasta i powiaty uruchomiły też specjalne telefony, pod które można zgłaszać gotowość zapewnienia noclegów.

- Taka lista służy w szczególnych sytuacjach. Wczoraj zgłosiła się rodzina, która dotarła do Sanoka i potrzebowała miejsca, gdzie może się zatrzymać. Skontaktowaliśmy ją z osobą, która zaoferowała przyjęcie uchodźców - słyszymy w urzędzie miejskim w Sanoku.

Bazę, ułatwiającą wzajemny kontakt osób dysponujących wolnymi lokalami z tymi, którzy aktualnie poszukują domu w Polsce,
stworzył także m.in. powiat mielecki. Każdy, kto chce czasowo udostępnić mieszkanie czy pokój, może wypełnić specjalną ankietę na stronie internetowej.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24