Powiat przemyski. Tysiąc lat na styku kultur.

  Powiat przemyski. Tysiąc lat na styku kultur.

  Ula Sobol, Alina Bosak

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Zamek w Krasiczynie
  1/4
  przejdź do galerii

  Zamek w Krasiczynie ©SP w Przemyślu

  Powiat przemyski jest naturalną kontynuacją niegdysiejszej, znacznie obszerniejszej, historycznej ziemi przemyskiej.
  Owa Terra Premisliensinsis - z Przemyślem jako centralnym ośrodkiem - leży na styku wielkich kultur i religii bizantyjskiego Wschodu oraz łacińskiego Zachodu, a także na styku ważnych, międzynarodowych szlaków komunikacyjnych i handlowych. O przebogatej, burzliwej, przeszło tysiącletniej historii przypominają, zachowane do dziś, liczne zabytki kultury materialnej. W samym Przemyślu zarejestrowano około tysiąca zabytków architektury i budownictwa, zaś ponad półtora tysiąca na terenie gmin. Warto zobaczyć przynajmniej niektóre z nich. I to zarówno te najcenniejsze, unikatowe, o ogólnokrajowym znaczeniu, jak i wszelkie urokliwe, lokalne osobliwości, jakich nie brak w żadnej gminie. Warto też posmakować miejscowych specjałów kulinarnych, takich chociażby jak certyfikowane: dereń kiszony podkarpacki z Bolestraszyc czy karp po starzawsku.

  Powiat przemyski znajduje się we wschodniej części województwa podkarpackiego; od wschodu graniczy z Ukrainą. Terytorium powiatu tworzy 10 gmin: Bircza, Dubiecko, Fredropol, Krasiczyn, Krzywcza, Medyka, Orły, Przemyśl (bez gminy
  miejskiej Przemyśl), Stubno, Żurawica. Warunki naturalne dzielą powiat na dwie części - pólnocno-wschodnią o charakterze równinnym, z bardzo dobrymi glebami, sprzyjającą rozwojowi rolnictwa ekologicznego oraz południowo-zachodnią, górzystą i zalesioną, z dogodnymi warunkami do uprawiania turystyki.

  Powiat przemyski, obejmujący wyłącznie obszary wiejskie, zamieszkuje około 72 tysiące mieszkańców. Największą pod względem powierzchni gminą jest Bircza (255 km kw.), zaś najmniejszą - Medyka (61 km kw.) Gęstość zaludnienia wynosi 60 osób/km kw.

  Dużą atrakcją w regionie jest Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego o powierzchni 52 tys. hektarów oraz liczne rezerwaty przyrody, szlaki turystyczne i ścieżki przyrodniczo-dydaktyczne.

  Od lat powiat przemyski współpracuje (na mocy podpisanych porozumień partnerskich) z kilkoma jednostkami administracji samorządowej z Ukrainy (Mościska, Stary Sambor, Gródek i Pustomyty), powiatem Heves na Węgrzech, Humennem w Słowacji oraz Saarfalz w Niemczech.

  Zapraszamy!

  ----

  W tym rozdziale, w albumie Kulinarne Wędrówki po Podkarpaciu, przeczytasz o miejscowościach:

  • Dubiecko - Znany i lubiany barszcz ukraiński
  • Fredropol - Pirog czy pierogi
  • Orły - Człowiek najadł się jedną kluską
  • Przemyśl - Niezapomniany smak pieczonek
  • Stubno - Krumby, pampuchy i podpłomyki

  Książka, w cenie 39 złotych, do nabycia w Biurze Ogłoszeń Nowin, ul. Unii Lubelskiej 3, 35-016 Rzeszów (pn.-pt. 7:30 - 17:00).
  Zamówienia z dostawą do domu: tel. 17 867 22 21 (pn.-pt. 9:00 - 15:00) lub e-mail: album@nowiny24.pl

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo