Powiat Sanocki. Różnorodność w każdej dziedzinie.

  Powiat Sanocki. Różnorodność w każdej dziedzinie.

  Ula Sobol, Alina Bosak

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Sanok-panorama. Arch. SP.
  1/4
  przejdź do galerii

  Sanok-panorama. Arch. SP. ©M. Skowroński

  Powiat sanocki jest częścią historycznej ziemi sanockiej - krainy, gdzie Wschód z Zachodem spotykał się w wymiarze geograficznym, przyrodniczym i kulturowym. Może więc zaoferować turystom niespotykaną w Polsce różnorodność w każdej dziedzinie. Przyroda obfituje w gatunki roślin i zwierząt występujące we wschodniej i zachodniej Europie. Powiat przez wieki był pograniczem polsko-ruskim, potem znalazł się w zachodniej Polsce, by w XIX wieku być częścią austriackiej Galicji. W niepodległej Rzeczypospolitej to miejsce, gdzie wspólnie do 1939 r. żyli Polacy, Ukraińcy, Żydzi, Niemcy i Wołosi.
  Wojna położyła kres tej symbiozie i dziś ślady wielokulturowości najłatwiej zobaczyć w Muzeum Budownictwa Ludowego i Muzeum Historycznym w Sanoku. Wizyta w zamku królewskim (MH) to możliwość obcowania ze sztuką, która dzięki bogactwu kolekcji pozostawi na każdym niezatarte wrażenie. Skarby archeologiczne znalezione w ruinach średniowiecznych grodów, ceramika pokucka, malarstwo współczesne, wśród których nie brakuje największych nazwisk: Picassa, Kandinskiego, Boznańskiej, Prochaski, Cybisa, Axentowicza, Zawadowskiego, Madeyskiej, rzeźby Kruczka. Jednak największe wrażenie pozostawia kolekcja Zdzisława Beksińskiego, któremu poświęcono całe skrzydło, a zwiedzający mogą prześledzić rozwój jego twórczości od dzieciństwa do tragicznej śmierci. Wyjątkowa kolekcja ikon stworzonych pomiędzy XIV a XIX wiekiem jest swoistym zwornikiem
  z Muzeum Budownictwa Ludowego.

  Zwiedzanie skansenu to niezwykła przygoda spaceru w krajobrazie XIX-wiecznej podsanockiej wsi. Kolejno odkrywamy ślady Bojków, Łemków, Dolinian, zaklęte w drewnie: w domach, gospodarstwach, wiatrakach, karczmach
  i świątyniach, by w końcu trafić na Galicyjski Rynek. Łącznikiem pomiędzy skansenem a jego otoczeniem są tematyczne szlaki turystyczne: Ikon - Doliną Sanu i Osławy, Naftowy, Dobrego Wojaka Szwejka, linią Mołotowa. Wędrując nimi na wschód w otoczeniu przepięknej przyrody i krajobrazów, spotykając miłych i gościnnych ludzi, trafimy w Bieszczady.

  Roman Konieczny,
  starosta sanocki

  ----

  W tym rozdziale, w albumie Kulinarne Wędrówki po Podkarpaciu, przeczytasz o miejscowościach:

  • Besko - Do herbaty z lipy wlewano mleko
  • Bukowsko - Smaczne bociany z tartych ziemniaków
  • Komańcza - Domowe mięso ze słoika - palce lizać!
  • Sanok - Pierogi dobrze smakuję z hamułką
  • Tyrawa Wołoska - Stolniki nadziewane kapustą lub jabłkami
  • Zarszyn - Do kapuśniaczków polecają moczkę

  Książka, w cenie 39 złotych, do nabycia w Biurze Ogłoszeń Nowin, ul. Unii Lubelskiej 3, 35-016 Rzeszów (pn.-pt. 7:30 - 17:00).
  Zamówienia z dostawą do domu: tel. 17 867 22 21 (pn.-pt. 9:00 - 15:00) lub e-mail: album@nowiny24.pl

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo