MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powiaty na Podkarpaciu, w których jest najmniej i najwięcej lekarzy. Są spore różnice [RANKING]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Na podstawie danych GUS za 2019 rok sprawdziliśmy, ilu jest lekarzy w Polsce, w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców.
Na podstawie danych GUS za 2019 rok sprawdziliśmy, ilu jest lekarzy w Polsce, w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców. Wojewódzki Szpital w Przemyślu
Korzystając z danych Głównego Urzędu Statystycznego, sprawdziliśmy, ilu jest lekarzy różnych specjalności w powiatach województwa podkarpackiego, w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców. Nasz ranking obejmuje informacje na 2019 rok.

W zestawieniu ujęci są lekarze cywilnej służby zdrowia, zatrudnieni w ośrodkach zdrowia, szpitalach, uzdrowiskach. Pod uwagę brane było tylko ich podstawowe miejsce prace. W tym rankingu nie ma lekarzy pracujących w jednostkach Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, na uczelniach, w administracji np. Narodowym Funduszu Zdrowia. Nie ma również lekarzy stomatologów.

Generalnie w Polsce, pod względem liczby lekarzy, nie jest najlepiej. Jest ich u nas 2,4 na tysiąc mieszkańców. Liczby te dotyczącą lekarzy zatrudnionych w publicznych placówkach. Ten wynik jest najgorszy w Unii Europejskiej i jednym z najgorszych w całej Europie. Te dane pochodzą z raportu „Health at a Glance 2019”, przygotowywanego przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Z danych GUS wynika, że w 2019 r. w Polsce było prawie 91 tys. lekarzy, zatrudnionych w cywilnych placówkach. W przeliczeniu na jeden tysiąc mieszkańców było to 2,36 lekarza. W województwie podkarpackim lekarzy było prawie 4,7 tys., a w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców 2,20. Mniej lekarzy, w placówkach cywilnych, było w województwach lubuskim, opolskim, podlaskim, świętokorzyskim i warmińsko-mazurskim. Najwięcej lekarzy w Polsce jest w województwach mazowieckim i śląskim.

Na podstawie danych GUS za 2019 rok sprawdziliśmy, ilu jest lekarzy w Polsce, w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców.

Powiaty na Podkarpaciu, w których jest najmniej i najwięcej ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komary - co je wabi a co odstrasza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24