SPRAWDŹ
  POPULARNE

  Popularne w marcu

  Rozwiń
  SPRAWDŹ
  Zwiń

  Popularne w marcu

  • Psie piękności na wystawie w Jarosławiu [FOTO, WIDEO]
  • Wiosenne trendy "Styl, moda i uroda". Akcja w galerii w Przemyślu [FOTO]
  • 10 najpopularniejszych rzeszowskich osiedli. Tu przybywa mieszkańców

  Powietrze nad powiatem mieleckim jest poważnie...

  Powietrze nad powiatem mieleckim jest poważnie zanieczyszczone

  Joanna Tarnowska-Leyko

  Nowiny

  Nowiny

  Na terenie Mielca i okolic w powietrzu niebezpiecznie wzrasta emisja groźnych dla zdrowia substancji. Jedną z przyczyn jest przemysł.

  Na terenie Mielca i okolic w powietrzu niebezpiecznie wzrasta emisja groźnych dla zdrowia substancji. Jedną z przyczyn jest przemysł. ©Joanna Tarnowska-Leyko

  Transport, przemysł i pyły mają wpływ na zły stan czystości powietrza w Mielcu. Tak wynika z raportu Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska o zanieczyszczeniach powietrza i wody. Wiele wskaźników zostało przekroczonych. - To poważne ostrzeżenie - mówią radni powiatowi.
  Na terenie Mielca i okolic w powietrzu niebezpiecznie wzrasta emisja groźnych dla zdrowia substancji. Jedną z przyczyn jest przemysł.

  Na terenie Mielca i okolic w powietrzu niebezpiecznie wzrasta emisja groźnych dla zdrowia substancji. Jedną z przyczyn jest przemysł. ©Joanna Tarnowska-Leyko

  WIOŚ sprawdził: wiele wskaźników mających wpływ na stan powietrza i wody jest przekroczonych bądź jest na granicy normy. Zalecono opracowanie dla Mielca planu naprawczego.

  Przepisy prawa ograniczają pomiar

  - Czy to nie jest szkodliwe dla organizmu, kiedy firmy emitują w danym dniu ilość zanieczyszczeń przekraczającą normę pięciokrotnie? - pytał Marek Paprocki, wiceprzewodniczący Rady Powiatu.

  Podobny problem zgłaszali sami mieszkańcy.
  Ich zdaniem, niektóre firmy emitują zanieczyszczenia zbyt intensywnie w ciągu godziny, żeby zmieścić się np. w normach dobowych. Jak mówi Jan Bednarski z WIOŚ-u, inspektorów ogranicza polskie prawo.

  - Mamy doniesienia, że są jednostkowe przypadki przekroczenia dopuszczanych norm wywołujących krótkie, ale intensywne poczucie zagrożenia. To jest faktem, ale musimy trzymać się przepisów. Nie możemy posługiwać się innymi wskaźnikami, np. godzinnymi, bo takie działania na pewno będą nieskuteczne - tłumaczy Bednarski.

  Nie tylko przemysł niszczy

  Wśród największych zagrożeń analitycy wymieniają węglowodory aromatyczne. Te zanieczyszczenia są emitowane nie tylko przez pobliskie zakłady przemysłowe. Sami mieszkańcy przyczyniają się w znacznej mierze do wzrostu tego wskaźnika, i to nie tylko przez samochody, ale również poprzez wrzucanie do pieców CO w sezonie grzewczym co popadnie.

  - Musimy zmniejszyć zagrożenie pyłowe. To jest praca dla służb ekologicznych i władz lokalnych, ale przede wszystkim pojedynczych gospodarstw domowych. Zanim wrzucimy do pieca to, czego nie wolno palić, pomyślmy w pierwszej kolejności o sobie, swoich dzieciach i sąsiadach - mówi Jan Bednarski. - Nie wrzucajmy do pieców plastiku PCV, folii, butelek. Te barwione na zielono tworzywa zawierają chlor. Ich spalanie powoduje emisje najgorszych trucizn. Nie polecam spalania mocno zadrukowanych kolorowych gazet, płyt wiórowych, gumy. Sami sobie w ten sposób psujemy powietrze w okolicach własnego domu.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (7)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (7) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo