Powiew "Galicji"

  Powiew "Galicji"

  JUSTYNA WOŚ

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  KRYSTYNA SHMERUK

  KRYSTYNA SHMERUK © JUSTYNA WOŚ

  Rozmowa z KRYSTYNĄ SHMERUK, prezesem Fundacji "Dziedzictwo" w Warszawie: - Co panią skłoniło do zorganizowania Festiwalu "Galicja" ?
  KRYSTYNA SHMERUK

  KRYSTYNA SHMERUK © JUSTYNA WOŚ

  - Inspiracją była zeszłoroczna promocja książki "Ziemia i chmury" Szewacha Weissa, ambasadora Izraela, który pochodzi z dawnej Galicji. Na spotkanie z autorem w Krasiczynie zaprosiliśmy przedstawicieli narodów, które od wieków zamieszkiwały te tereny. I przyszła mi myśl, żeby stworzyć imprezę, która mogłaby się stać wydarzeniem artystycznym i napędem do międzynarodowej współpracy przygranicznej.

  - Dlaczego akurat w Przemyślu?

  - W Przemyślu się urodziłam i wychowałam. Obserwując z boku degradację miasta, chciałam coś z siebie dać. Szansą jest turystyka ekologiczna i kultura. Imprezy będą też w Krasiczynie, Birczy i Tyrawie Wołoskiej.

  - Gdzie pani znalazła sojuszników?

  - U dyplomatów i artystów Austrii, Czech, Izraela, Polski, Słowacji, Ukrainy i Węgier. Pomysł przyjęto z entuzjazmem. Włączyło się miasto Przemyśl, wsparcia udzieliły różne instytucje, ministerstwa kultury i spraw zagranicznych wspomnianych krajów.

  - Czy wszystko udało się zaplanować?

  - Ograniczyły nas pieniądze. Bez pomocy m.in. Funduszu Wyszehradzkiego nie byłoby tego festiwalu. Obejmuje on wystawy, teatr, film, koncerty, spotkania. Marzę, żeby "Galicja" stała się imprezą cykliczną.

  Wielokulturowy Festiwal "Galicja" (3 - 7 bm.)

  Środa, g. 16. zamek w Krasiczynie - wystawa "Andy Warhol jako Andriej Varchola", g. 19. na dziedzińcu - "Trubadur" (Opera ze Lwowa). Czwartek, 17. - Chór "Kijów" - katedra greckokatolicka. Piątek, Centrum Kulturalne, g. 19.30 "Tewje Mleczarz" (w roli głównej Bohdan Stupka). Finał, niedziela, Rynek, g.18.: "Brathanki", "Tara Fuki" (Budapeszt), Odessa Klezmer Band, "Tercja Pikardyjska"

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo