Powraca spór o konwencję stambulską. Sejm zajmie się obywatelskim projektem ustawy „Tak dla rodziny, nie dla gender”

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Powraca spór o konwencję stambulską. Sejm zajmie się obywatelskim projektem ustawy „Tak dla rodziny, nie dla gender”
Powraca spór o konwencję stambulską. Sejm zajmie się obywatelskim projektem ustawy „Tak dla rodziny, nie dla gender” fot. adam jankowski / polska press
Udostępnij:
Marszałek Sejmu skierowała do pierwszego czytania obywatelski projekt ustawy „Tak dla rodziny, nie dla gender.” Projekt pozwala na wypowiedzenie prezydentowi RP Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, czyli tak zwanej konwencji stambulskiej.

Jak podaje oficjalna strona inicjatywy, zgłoszenie o rejestracji komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej „Tak dla rodziny, nie dla gender” wpłynęło do Sejmu w sierpniu ubiegłego roku. Natomiast do końca grudnia zebrano 150 tysięcy podpisów, które pozwoliły na wniesienie projektu do sejmu.

Na stronie izby niższej pojawiła się informacja, że obywatelski projekt ustawy został skierowany do pierwszego czytania. Jak poinformowała Rzeczpospolita, miałoby się to odbyć już w przyszłym tygodniu.

„Tak dla rodziny, nie dla gender” pozwala na wypowiedzenie konwencji stambulskiej przez prezydenta RP. Jednocześnie postuluje o rozpoczęcie prac nad ustawa, która zastąpiłaby konwencję stambulską – międzynarodową konwencją o prawach rodziny.
Według inicjatorów, międzynarodowa konwencja o prawach rodziny miałaby pozwolić „na ochronę autonomii rodziny przed zbyt daleko idącą ingerencją ze strony państwa. Zapewni też wprowadzenie skutecznych rozwiązań przeciwdziałających przemocy domowej.”

Dlaczego nie konwencja stambulska?

Inicjatorzy akcji - Instytut Ordo Iuris oraz Chrześcijański Kongresem Społeczny, uważają, że konwencja stambulska „opiera się na ideologii gender” i Polska powinna ją wypowiedzieć. „Dokument opiera się na ideologii gender, która kobiecość i męskość postrzega wyłącznie jako konstrukty społeczne, w oderwaniu od rzeczywistości biologicznej.” – możemy przeczytać na oficjalnej stronie komitetu.

Oprócz tego inicjatorzy stwierdzili, że „konwencja stambulska problem przemocy domowej wykorzystuje w sposób instrumentalny do narzucania państwom radykalnie ideologicznej perspektywy. Jej autorzy dopatrują się źródeł przemocy w występowaniu zróżnicowanych ról kobiet i mężczyzn, całkowicie pomijając faktyczne, potwierdzone badaniami, przyczyny tego zjawiska.”

„Polski Sejm będzie miał teraz obowiązek podjęcia dyskusji nad wypowiedzeniem Konwencji stambulskiej i zastąpieniem jej pozytywną alternatywą. Od decyzji polskiego parlamentu zależy dalszy los naszego państwa – czy wybierze drogę prawdy, ochrony fundamentalnych wartości i praw człowieka czy też pójdzie w stronę ideologicznej inżynierii społecznej, która już dziś przynosi na Zachodzie opłakane skutki. Decyzja ta wpłynie również na przyszłość Europy –szansą na odwrócenie negatywnych tendencji wymierzonych w rodzinę jest bowiem przyjęcie Konwencji o prawach rodziny, która w sposób wolny od ideologii i zakorzeniony w dziedzictwie praw człowieka chronić będzie podstawowych praw rodziny oraz wprowadzi skuteczne rozwiązania antyprzemocowe”- podkreśliła Karolina Pawłowska, Dyrektor Centrum Prawa Międzynarodowego Ordo Iuris.

Czym jest konwencja stambulska?

Konwencja Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej to międzynarodowy dokument, który został podpisany przez członków Unii Europejskiej oraz 45 państw spoza Wspólnoty.

Dokument stwarza ramy prawnego przeciwdziałania wszelkim formom przemocy wobec kobiet, a także zapobiegania, ścigania i likwidowania przemocy domowej wobec nim. Zapewnia także monitoring pilnujący wdrażanie i egzekwowanie przepisów dokumentu. Co więcej, uznaje ona fakt, że za jej pomocą kobiety są spychane na podległą wobec mężczyzn pozycję.

Prawicowym organizacjom nie podoba się zwłaszcza artykuł czwarty konwencji, który mówi o ochronie wszystkich, bez dyskryminacji ze względu na „płeć biologiczną, płeć kulturowo-społeczną, rasę, kolor skóry, język, religię, poglądy polityczne i inne, pochodzenie narodowe lub społeczne, przynależność do mniejszości narodowej, własność, urodzenie, orientację seksualną, tożsamość płciową, wiek, stan zdrowia, niepełnosprawność, stan cywilny, status uchodźcy lub migranta lub inny.”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Materiał oryginalny: Powraca spór o konwencję stambulską. Sejm zajmie się obywatelskim projektem ustawy „Tak dla rodziny, nie dla gender” - Polska Times

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mateusz

Znowu temat zastępczy , a Polacy umierają z powody nierządu pislamu.

Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie