Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powrót czarownic z Eastwick Johna Updike'a

Piotr Samolewicz
"Wdowy z Eastwick” to nowość wydawnictwa Rebis
"Wdowy z Eastwick” to nowość wydawnictwa Rebis
Ukazała się książka "Wdowy z Eastwick" Johna Updike'a, kontynuacja jego najgłośniejszej powieści "Czarownice z Eastwick".

"Wdowy z Eastwick" są ostatnią powieścią w dorobku wielkiego pisarza amerykańskiego. Ukazała się w Stanach w 2008 roku. Pisarz zmarł w styczniu br. Książka opowiada o dalszych losach trzech przyjaciółek, bohaterek "Czarownic z Eastwick" (1984).

W pierwszej powieści poznaliśmy Alexandrę, Jane i Sukie, trzy mieszkanki spokojnego miasteczka na Rhode Island, jak wspierają się w swoim osamotnionym życiu. Gdy w miasteczku pojawia się ekscentryczny przybysz - Darryl Van Horne - wszystkie trzy zostają uwiedzione przez niego z widocznym skutkiem w postaci ciąż. W małej, purytańskiej społeczności, atmosfera zmienia się nie do poznania. Wyzwolone kobiety zostają oskarżone o czary, a przybysz o to, że jest diabłem.

Bajka dla dorosłych

"Czarownice z Eastwick" nie są najważniejszym tytułem w dorobku Updike'a, ale najgłośniejszym dzięki ekranizacji z 1986 roku, wyreżyserowanej przez George'a Millera. Twórca "Mad Maxu" nakręcił frywolną bajkę dla dorosłych. Udział gwiazd Cher, Susan Sarandon i początkującej Michelle Pfeiffer (ta pierwsza była w szczytowym okresie swojej aktorskiej kariery) oraz Jacka Nicholsona gwarantował produkcji powodzenie. Film zmienił poważną wymowę książki, że emancypacja nie zawsze wychodzi kobietom na dobre.

Powrót do Eastwick

W sequelu sprawczyni zamieszania w miasteczku rozjechały się każda w swoją stronę - powtórnie powychodziły za mąż, ustatkowały się i owdowiały mniej więcej w tym samym czasie. Teraz decydują się powrócić do Eastwick.

Dlaczego Updike wrócił do bohaterek?

- Sam zestarzał się o te 30 lat i być może chciał poddać trzy kobiety takiemu samemu doświadczeniu choroby, starości i umierania, jakie stało się jego udziałem - mówi redaktorka wydawnictwa Rebis Katarzyna Raźniewska.

Utrata więzi z dziećmi

W ostatniej powieści Updike'a mniej jest diagnozy Ameryki, więcej zaś o gonieniu po świecie.

- Najbardziej dojmujący jest wątek utraty więzi z dziećmi - zerwanie międzypokoleniowej łączności - czarownice, zwłaszcza Alexandra, mają poczucie, że same "zapracowały" sobie na takie nikłe relacje z własnymi dziećmi; to jest chyba odzwierciedlenie problemów wielu rodzin amerykańskich - opowiada Katarzyna Raźniewska.

Niestety, w powieści nie pojawia się męski bohater równie interesujący jak Darryl Van Horne z "Czarownic z Eastwik".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24