Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstał Europejski Pakt na rzecz Młodzieży

Małgorzata Motor [email protected]
Archiwum prywatne
Rozmowa z Dominikiem Łazarzem, ekonomistą i dyrektorem Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej WSIiZ w Rzeszowie Komisja Europejska uruchomiła w listopadzie Europejski Pakt na rzecz Młodzieży. Co to takiego?

To działanie zainicjowane przez Europejską Sieć Forum Społecznej Odpowiedzialności Biznesu - CSR Europe i został on uruchomiony przez Komisję Europejską przy współpracy z reprezentantami organizacji biznesowych. Pakt ma poprawić współpracę pomiędzy przedsiębiorstwami i sferą edukacji, a także zwiększyć szansę znalezienia pracy przez młodych mieszkańców Unii Europejskiej.

 

Czy to dobre rozwiązanie?

 

Oczywiście, zwłaszcza, że sygnatariusze wspólnie zobowiązali się do tego, aby pomóc w utworzeniu 10 tysięcy jakościowych porozumień biznesowo-edukacyjnych, w efekcie których ma powstać co najmniej 100 tysięcy nowych miejsc pracy, praktyk i staży. Ma to skutecznie przyczynić się do poprawy zatrudnienia wśród młodych mieszkańców UE.  Pierwsze wyniki podjętych działań zostaną zaprezentowane na konferencji w grudniu przyszłego roku.

 

Jak bardzo nasza młodzież potrzebuje takiego wsparcia?

 

Bezrobocie wśród ludzi młodych to dziś największy problem społeczny Europy, w niektórych krajach takich jak np. Hiszpania czy Grecja, przekracza ono już 50 proc. Na Słowacji, we Włoszech czy Portugalii wskaźnik ten kształtuje się na poziomie ok. 30 proc. W Polsce, podobnie jak w Wielkiej Brytanii, Francji czy Szwecji, blisko co czwarty młody człowiek pozostaje bez pracy. Dane te pokazują, że sytuacja jest bardzo poważna. Brak pracy, możliwości realizacji zawodowej, powoduje wiele niekorzystnych zmian np. utratę pewności siebie czy nawet depresję.

 

To już kolejny pomysł na walkę z bezrobociem wśród młodych. Czy może się sprawdzić w naszym regionie?

 

Trudno powiedzieć. Po pierwsze dlatego, że już dziś mamy wiele działań wspierających ludzi młodych na rynku pracy, zwłaszcza w ramach nowego rozdania pieniędzy unijnych. Każda jednak nowa inicjatywa na rzecz ludzi młodych jest mile widziana. Kwestia tylko skuteczności zaplanowanych działań.

 

Jak zatem skutecznie można zmniejszyć liczbę bezrobotnych wśród młodych ludzi?

 

Na przykład niemieckiemu nastolatkowi dość wcześnie narzuca się wybór zawodu. Kształcenie jest potem mocno powiązane z praktykami zawodowymi w przedsiębiorstwach czy innych instytucjach. Nie jest to system idealny, ale wydaje się, że w dzisiejszej Europie powinno się iść właśnie w tym kierunku. W Polsce szkoły zawodowe w pewnym momencie zaczęły być niejako traktowane jako te „gorsze”, dziś powraca się do kształcenia zawodowego. Studia również powinny rozwijać umiejętności praktyczne, gdzie każdy student, jeżeli tylko chce, ma możliwość angażowania się w różne przedsięwzięcia realizowane przez uczelnię. Po skończeniu studiów młody człowiek ma możliwość wykazania się doświadczeniem przed potencjalnym pracodawcą.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24