Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstał "Karpacki HUB”. To międzynarodowy projekt

RED.
mat. pras.
W węgierskim Egerze na spotkaniu z udziałem kilkudziesięciu organizacji pozarządowych oficjalnie powołano do życia Karpacką Platformę Społeczeństwa Obywatelskiego. „Karpacki HUB” to międzynarodowy, innowacyjny projekt, w którym współpracuje ze sobą już ponad 200 organizacji pozarządowych z obszaru znacznej części Karpat.

Historia inicjatywy Karpackiej Platformy Społeczeństwa Obywatelskiego rozpoczęła się dwa lata temu jako intensywny dialog z uczestniczącymi organizacjami społeczeństwa obywatelskiego, działającymi w sąsiednich regionach pięciu krajów: Węgier, Polski, Rumunii, Słowacji i Ukrainy, obejmujących obszar obszaru Karpat.

- Głównym celem tej inicjatywy jest stworzenie transgranicznej sieci organizacji społeczeństwa obywatelskiego. Kolejnym wyzwaniem są rosnące dysproporcje społeczne i regionalne w krajach, które zachowują i jeszcze bardziej wzmacniają tworzenie przyległych peryferii, zwłaszcza w regionach przygranicznych obszarów górskich – wyjaśnia Maria Gajewska, ekspert Fundacji Brama Karpat, która na terenie polskiej części tych gór koordynuje projekt.

Tworzona obecnie platforma i centrum to instrument służący realizacji tej wizji, oferując ramy współpracy pomiędzy organizacjami społeczeństwa obywatelskiego działającymi przede wszystkim z oddolnymi i wrażliwymi społecznościami na obszarach górskich Karpat. Ze swej natury może również przyczynić się do rozpadu uprzedzeń narodowych i etnicznych i może wzmocnić solidarność regionalną i spójność poprzez współpracę.

- Platforma i hub to międzyregionalna sieć lokalna związana z geograficznie, historycznie, kulturowo i socjologicznie przyległym terytorium Karpat, co stanowi wspólną płaszczyznę współpracy. Jego głównym celem jest koordynacja i synergia indywidualnych i często izolowanych wysiłków organizacji społeczeństwa obywatelskiego – dodaje Maria Gajewska. Jest ona przekonana, że wzmocnią one znacznie efekt działań tych podmiotów na poziomie lokalnym, subregionalnym i międzyregionalnym, a w efekcie dojdzie do rozpowszechniania innowacyjnych rozwiązań w celu rozwiązywania problemów społeczno-gospodarczych tych społeczności.

Podobnego zdania jest Jacek Skórka, założyciel Fundacji Brama Karpat z Sanoka. - Platforma i hub będą odgrywać ważną rolę w łączeniu Karpat z podobnymi inicjatywami europejskimi i pomagać organizacjom społeczeństwa obywatelskiego w poznawaniu doświadczeń i praktyk europejskich, zwłaszcza w regionach górskich i regionach przygranicznych, a także umożliwiać im przyłączanie się do innych europejskich sieci i centrów, promując Karpaty w Europie – podkreśla w rozmowie Jacek Skórka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24