Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pożar w Czarnobylu. Czy chmura dymu lub radioaktywna chmura zagraża Podkarpaciu? Prezydent Przemyśla: to nieprawdziwe informacje

Łukasz Solski
Łukasz Solski
Головне управління ДСНС України у м.Києві/MilitaryAviation.in.UA/Андрій ВатолінPoprzednieNastępne
Wśród mieszkańców Przemyśla pojawiła się informacja, że na Podkarpacie nadciąga radioaktywna chmura z Ukrainy i należy pozamykać okna. Wojciech Bakun, prezydent miasta, uspokaja.

- W związku z licznymi pytaniami mieszkańców w sprawie pożaru lasów w okolicach Czarnobyla i związanych z tym zagrożeniem radiacyjnym dla naszego miasta informuję, że z zebranych informacji jednoznacznie wynika, że informacje o zbliżającej się do naszego miasta chmurze dymu lub też radioaktywnej chmurze są nieprawdziwe - napisał w piątek na portalu społecznościowym Facebook prezydent Przemyśla Wojciech Bakun.

Bakun dodał, że informacji o radioaktywnej chmurze nie potwierdzają żadne służby na co dzień zajmujące się monitorowaniem sytuacji radiacyjnej w Polsce jak również przeczą temu fakty pogodowe.

Pożar w Czarnobylu opanowany. Co z promieniowaniem na Podkar...

Pożar w Czarnobylu

Pożar w Czarnobylu objął już powierzchnię 3500 hektarów, co czyni go największym od czasu katastrofy w 1986 roku.

Ukraińscy strażacy kontrolują już sytuację z pożarem zamkniętej strefy w Czarnobylu. Niestety, ogień wyrządził potężne szkody, całkowicie spłonęła m.in wieś Iłownica, a życie straciło wiele zwierząt. Ucierpiała też przyroda, a ogień niemal dotarł do sarkofagu, który znajduje się nad starą elektrownią.

Kluczowy przy walce z ogniem okazał się deszcz, który spadł na Czarnobyl w nocy z 13 na 14 kwietnia. Okazało się, że opady były obfitsze, niż zapowiadano, jednak to nie wystarczyło. Strażacy jeszcze tego samego dnia odkryli kolejne miejsca, w których się paliło. Udało się jednak zdusić pożar, w tej chwili sytuacja jest opanowana.

Aktualizacja, sobota godz. 9.16

Państwowa Agencja Atomistyki stanowczo zaprzecza informacjom o rzekomym zagrożeniu.

- Sytuacja radiacyjna na terenie Rzeczypospolitej Polski pozostaje w normie. Nie występuje zagrożenie dla zdrowia i życia ludności na terenie kraju

- czytamy w komunikacje PAA.

Państwowa Agencja Atomistyki stale monitoruje sytuację radiacyjną oraz pozostaje w kontakcie ze stroną ukraińską. W strefie wykluczenia i strefie bezwarunkowego wysiedlenia trwa dogaszenie tlącej się ściółki. Gdzieniegdzie występuje zagrożenie pojawieniem się otwartego ognia. Silne powiewy wiatru zwiększyły obszar objęty akcją, ale w dalszym ciągu nie ma zagrożenia dla kluczowych obiektów znajdujących się w strefie, tj. czarnobylskiej elektrowni jądrowej oraz miejsca przechowywania wypalonego paliwa jądrowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24