Pożar w Czarnobylu. Czy chmura dymu lub radioaktywna chmura zagraża Podkarpaciu? Prezydent Przemyśla: to nieprawdziwe informacje

Łukasz Solski
Łukasz Solski
Головне управління ДСНС України у м.Києві/MilitaryAviation.in.UA/Андрій ВатолінPoprzednieNastępne
Wśród mieszkańców Przemyśla pojawiła się informacja, że na Podkarpacie nadciąga radioaktywna chmura z Ukrainy i należy pozamykać okna. Wojciech Bakun, prezydent miasta, uspokaja.

- W związku z licznymi pytaniami mieszkańców w sprawie pożaru lasów w okolicach Czarnobyla i związanych z tym zagrożeniem radiacyjnym dla naszego miasta informuję, że z zebranych informacji jednoznacznie wynika, że informacje o zbliżającej się do naszego miasta chmurze dymu lub też radioaktywnej chmurze są nieprawdziwe - napisał w piątek na portalu społecznościowym Facebook prezydent Przemyśla Wojciech Bakun.

Bakun dodał, że informacji o radioaktywnej chmurze nie potwierdzają żadne służby na co dzień zajmujące się monitorowaniem sytuacji radiacyjnej w Polsce jak również przeczą temu fakty pogodowe.

Pożar w Czarnobylu opanowany. Co z promieniowaniem na Podkar...

Pożar w Czarnobylu

Pożar w Czarnobylu objął już powierzchnię 3500 hektarów, co czyni go największym od czasu katastrofy w 1986 roku.

Ukraińscy strażacy kontrolują już sytuację z pożarem zamkniętej strefy w Czarnobylu. Niestety, ogień wyrządził potężne szkody, całkowicie spłonęła m.in wieś Iłownica, a życie straciło wiele zwierząt. Ucierpiała też przyroda, a ogień niemal dotarł do sarkofagu, który znajduje się nad starą elektrownią.

Kluczowy przy walce z ogniem okazał się deszcz, który spadł na Czarnobyl w nocy z 13 na 14 kwietnia. Okazało się, że opady były obfitsze, niż zapowiadano, jednak to nie wystarczyło. Strażacy jeszcze tego samego dnia odkryli kolejne miejsca, w których się paliło. Udało się jednak zdusić pożar, w tej chwili sytuacja jest opanowana.

Aktualizacja, sobota godz. 9.16

Państwowa Agencja Atomistyki stanowczo zaprzecza informacjom o rzekomym zagrożeniu.

- Sytuacja radiacyjna na terenie Rzeczypospolitej Polski pozostaje w normie. Nie występuje zagrożenie dla zdrowia i życia ludności na terenie kraju

- czytamy w komunikacje PAA.

Państwowa Agencja Atomistyki stale monitoruje sytuację radiacyjną oraz pozostaje w kontakcie ze stroną ukraińską. W strefie wykluczenia i strefie bezwarunkowego wysiedlenia trwa dogaszenie tlącej się ściółki. Gdzieniegdzie występuje zagrożenie pojawieniem się otwartego ognia. Silne powiewy wiatru zwiększyły obszar objęty akcją, ale w dalszym ciągu nie ma zagrożenia dla kluczowych obiektów znajdujących się w strefie, tj. czarnobylskiej elektrowni jądrowej oraz miejsca przechowywania wypalonego paliwa jądrowego.

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie