Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznaj powody, dla których Polacy chcą zakładać własne firmy

[email protected] Fot. Krzysztof Łokaj
Niezależność jest jednym powodów, dla ktorych zakładamy własne firmy.
Niezależność jest jednym powodów, dla ktorych zakładamy własne firmy.
Niezależność, samospełnienie oraz dodatkowe źródło dochodu - to są główne powody, dla których coraz większa liczba Polaków chce pracować na swój rachunek.

Największą przeszkodą w założeniu własnej firmy jest brak pieniędzy na start. Myśli tak 54 proc. Europejczyków i 48 proc. Polaków. Kolejnym argumentem, który przemawia przeciw rozpoczęciu własnej działalności jest strach przed porażką.

Ważnym argumentem, który przemawia przeciw rozpoczęciu własnej działalności jest strach przed porażką. Taki powód podaje 34 proc. Europejczyków i 41 proc. Polaków.

 

Zalety samozatrudnienia

 

Międzynarodowa firma Amway twierdzi, że ponad 69 proc. Europejczyków z jedenastu państw, w tym również z Polski, myśli o samozatrudnieniu.

Polacy coraz bardziej są zainteresowani zakładaniem własnych firm. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Nielsen Polska. Jak wykazuje Organizacja Pracodawców RP, liczba przedsiębiorstw w naszym kraju stale rośnie.

Prawie 70 proc. naszych rodaków chciałoby założyć własną firmę. Najbardziej przedsiębiorczymi Europejczykami są jednak mieszkańcy Danii - 89 proc., Francji - 79 proc. oraz Wielkiej Brytanii - 74 proc.

Duch przedsiębiorczości szczególnie popularny jest wśród osób pomiędzy 14., a 29. rokiem życia. Niecałe 80 proc. osób, które właśnie rozpoczynają swoje życie zawodowe, jest pozytywnie nastawionych do możliwości prowadzenia własnej działalności, a co druga osoba w tym wieku rozważa jej założenie. Polacy nie są tutaj wyjątkiem i te trendy potwierdzają.

Uczestnicy badania wskazują również na problemy. Największą przeszkodą w założeniu własnej firmy jest brak pieniędzy na start. Myśli tak 54 proc. Europejczyków i 48 proc. Polaków. Kolejnym argumentem, który przemawia przeciw rozpoczęciu własnej działalności jest strach przed porażką. Taki powód podaje 34 proc. Europejczyków i 41 proc. Polaków.

Najpierw wniosek

A jednak tysiące osób, także na Podkarpaciu decydują się na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Czynia tak przeważnie ludzie mlodzi. Jedną z nich jest rzeszowianka, Magdalena Marcinkiewicz. Przeprowadziła badanie rynku i okazało się, ze w mieście wojewódzkim brakuje sklepu z elegancka odzieżą dla przyszłych matek. Sondaż potwierdził, że w mieście jest sporo kobiet pracujących, z zasobnym portfelem, które w okresie ciąży chciałyby się ubrać w elegancka i wygodną odzież.

Pani Magdalena uzyskała w pośredniaku dotacją w wysokości 18,5 tysiąca złotych i rozpoczęła działalność gospodarczą na własny rachunek. Otworzyła sklep Mamala Fashion w budynku Respanu przy ul. Rejtana w Rzeszowie. Jej pomysł zakończył się sukcesem.

Jak zaznacza Magdalena Widak, z PUP w Rzeszowie, w zeszłym roku ponad 200 osób uzyskało bezzwrotna dotację na własną działalność gospodarczą.

W tym roku decyzja, jaka kwotą będzie dysponował pośredniak na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu będzie znana po 15 lutego. Wtedy tez będzie można składać wnioski o dotacje.

Pieniądze z urzędu pracy można przeznaczyć na zakup sprzętu, narzędzi i wyposażenie nowego miejsca pracy. Jednak trzeba spełnić określone warunki: jest się osobą bezrobotną, która w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie odmówiła propozycji zatrudnienia i nie prowadziła własnej działalności gospodarczej. Ważne jest również to, czy wcześniej nie otrzymaliśmy już bezzwrotnych środków na prowadzenie firmy, bo jeśli tak, to nie otrzymamy tej dotacji.

Co ważne, dotacja z PUP jest bezzwrotna, ale pod warunkiem, że nowo założona firma będzie funkcjonowała przynajmniej przez 12 miesięcy. W przeciwnym razie podlega zwrotowi.

Jeśli ktoś spełnia wszystkie te warunki, musi jeszcze złożyć komplet dokumentów. Potem pozostaje już tylko czekać na decyzję urzędu, który jest zobowiązany wydać ją w ciągu 30 dni od daty ich złożenia.

 

Masz czas na dopracowanie swego pomysłu

 

Są jeszcze inne możliwości zdobycia pieniędzy na rozkręcenie biznesu. Kilka agencji w regionie przyjmuje wnioski o dotację na własny biznes. Starać się mogą osoby, które dopiero planują utworzenie firmy. Pierwszeństwo mają osoby bezrobotne, bądź nieaktywne zawodowo. Na pewno nie mogą to być osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę.

Przykladowo, Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego jesienią zeszłego roku zakończyła przyjmowanie wniosków w ramach projektu „Być albo nie być przedsiębiorcą”. Zakwalifikowano 80 wniosków, z czego przynajmniej 60 najlepszych projektów otrzyma dofinansowanie w wysokości 40 tys. zł.

Jednak chcący otrzymać dotację nadal będą mieli taką szansę. Kolejna tura naboru 80 wniosków będzie miała miejsce w pierwszym półroczu tego roku. Ten czas chętni mogą wykorzystać na dobre przygotowanie wniosku.

RARR prowadzi nabór wniosków z terenu całego Podkarpacia. Więcej informacji na stronie: www.bycalboniebyc.rarr.rzeszow.pl

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24