NOWINY24
  POLECAMY

  Polecamy Twojej uwadze

  Rozwiń
  NOWINY24
  Zwiń

  Polecamy Twojej uwadze

  • Czy takie zimy to już przeszłość? [ZDJĘCIA ARCHIWALNE]
  • Najwyższa emerytura w Jaśle. Trudno uwierzyć w kwotę
  • Studniówki 2020. Najciekawsze sukienki

  Poznaj Rzeszów

  Poznaj Rzeszów

  JAROSŁAW A. SZCZEPAŃSKI

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Franciszek Kotula. Tamten Rzeszów. 2003. Wydawnictwo Mitel.

  Franciszek Kotula. Tamten Rzeszów. 2003. Wydawnictwo Mitel.

  Rzeszowskie Wydawnictwo Mitel już za kilka bądź kilkanaście dni odda do rąk czytelników kolejne, trzecie wydanie "Tamtego Rzeszowa" Franciszka Kotuli, wybitnego dokumentalisty stolicy naszego regionu.
  Franciszek Kotula. Tamten Rzeszów. 2003. Wydawnictwo Mitel.

  Franciszek Kotula. Tamten Rzeszów. 2003. Wydawnictwo Mitel.

  Autor przystąpił do pisania tej książki, którą sam uważał za wieńczącą jego dzieło, gdy miał już 80 lat. Pisał wtedy: "...żyjąc w tym mieście pół wieku, nauczyłem się go wprawdzie sporo, ale o wiele za mało. Właśnie wtedy skierowałem wzrok na moje miasto, a rozejrzawszy się, stwierdziłem wokół siebie prawie że pustkę: brak informatorów. Starszych ode mnie - jak na lekarstwo, a i z tych wielu bezużytecznych. Młodsi - wiedzą bez porównania mniej ode mnie. Gdybym przynajmniej lat temu dziesięć rozpoczął prace nad tamtym Rzeszowem, byłbym jeszcze nazgarniał góry wiadomości. Dziś - "worek prawie pusty..."
  Ten wyrzut wobec samego siebie najdobitniej świadczy, z pozoru tylko paradoksalnie, o dysponowaniu ogromem wiedzy o Rzeszowie i regionie. Aż strach pomyśleć, skąd czerpaliby wiedzę o dziejach swojej małej ojczyzny młodzi rzeszowianie, gdyby nie wielka praca pana Franciszka. I właśnie młodzież jest przede wszystkim adresatem tego wydania. Biorąc wszak pod uwagę, że Rzeszów w ogromnej mierze nie jest rodzinną kolebką ich dziadków, a nawet rodziców - miasto rozrosło się i awansowało do rangi stolicy regionu dopiero po II wojnie światowej - wiedzę o dziejach miasta, jego społecznych klimatach i w ogóle tego, co czyni każde miejsce na ziemi niepowtarzalnym (Francuzi określają to słowem esprit), mogą czerpać właśnie z "Tamtego Rzeszowa". A jak już ktoś sięgnie po tę książkę, to tylko kwestią czasu będzie sięganie po kolejne - "Rozmowy ze skorupami", "Hej, leluja", "Znaki przeszłości", czy "Losy Żydów rzeszowskich".

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo