Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznajemy forty

WACŁAW BURZMIŃSKI
Niektóre nowe tablice już zostały zamontowane na  fortach, z czego najbardziej cieszą się turyści.
Niektóre nowe tablice już zostały zamontowane na fortach, z czego najbardziej cieszą się turyści. JAN JAROSZ
PRZEMYŚL. Trwa montaż tablic informacyjnych na fortach słynnej twierdzy, co przyczyni się do upowszechnienia wiedzy o tych zabytkowych fortyfikacjach. Realizatorem oznakowania jest starostwo oraz Fundacja Karpacka, która przekazała na ten cel 4 tys. amerykańskich dolarów.

Treść tablic zredagował Tomasz Idzikowski, prezes przemyskiego Oddziału Towarzystwa Miłośników Fortyfikacji oraz Krzysztof Szuwarowski, starszy inspektor Państwowej Służby Ochrony Zabytków. Wykonawcą i jednocześnie projektantem koncepcji plastycznej tablic jest Roman Dawidziak z Rzeszowa, właściciel firmy "Ars Resturo", konserwator zabytków, specjalizujący się w renowacji rzeźby kamiennej i sztukaterii.

Z piaskowca i marmuru

Przemyska twierdza została wzniesiona przez monarchię Austro - Węgierską na przełomie XIX - XX w. Składa się z 15 fortów głównych oraz 29 pomocniczych (łącznikowych i osłonowych). W I wojnie światowej znalazła się w grupie trzech nie zdobytych twierdz (pozostałe to Verdun i Ossowiec), broniła się przez 179 dni. Po Antwerpii i Verdun zaliczana jest do największych wśród 200 istniejących fortyfikacji w Europie.

Każda tablica waży blisko 40 kg i zawiera logo Fundacji Karpackiej (CF) oraz herb Ziemi Przemyskiej. - Tablice wykonane są nową, oryginalną techniką, ze sztucznego piaskowca i włoskiego marmuru - informuje" Ewa Mazurek, naczelnik Wydziału Rozwoju Gospodarczego, Edukacji, Kultury i Promocji starostwa w Przemyślu. - Wykonawca zapewnia, że jest to technologia nie tylko trwała, ale także wytrzymała na zmienne warunki atmosferyczne. W sumie zamontowanych zostanie 11 tablic na fortach pierścienia wewnętrznego twierdzy, w miejscach wskazanych przez służby konserwatorskie.

Przydałoby się więcej

Dotychczasowe tablice informacyjne na przemyskich fortach były wykonane z blachy. W większości zostały zniszczone "zębem czasu" oraz przez chuliganów. Nowych, estetycznych, czytelnych tablic przydałoby się więcej, bo wszystkich fortów głównych i pomocniczych w przemyskiej twierdzy jest 44. Wykonano 11 tablic, bo na tyle starczyło pieniędzy. W planach starostwa są kolejne przedsięwzięcia, dotyczące m.in. oznakowania dróg dojazdowych i uporządkowania terenów przyfortecznych.
- Montaż nowych tablic informacyjnych jest przejawem przejmowania przez nasze starostwo fortów na własność - mówi Zdzisław Szeliga, inspektor ds. mediów w starostwie. - Zostało to zaakceptowane przez wojewódzkiego konserwatora zabytków, który uważa, że obiekty zabytkowe powinny mieć swego gospodarza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24