Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznajemy historię regionu. Wołtuszowa – wieś na szlaku kurierów beskidzkich [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Wojciech Zatwarnicki
Wojciech Zatwarnicki
Fot. Wojtek Zatwarnicki
Wołtuszowa to nieistniejąca obecnie wieś łemkowska, położona w dolinie potoku Czarny, otoczona wysokimi wzgórzami. W czasach założenia i później do czasów rozbiorów była położona w historycznej Ziemi Sanockiej. Obecnie jej tereny leżą w gminie Rymanów w powiecie krośnieńskim.

Wieś – pod nazwą Baluthowa – lokowano na prawie wołoskim w 1470 roku. Jej pierwszym właścicielem był Andrzej Sieneński. W latach 30. XX w. liczyła 28 gospodarstw. W domu u wylotu wołtuszowskiej dolinki, w miejscu zwanym dzisiaj - Polana Wilcza, w ostatnich latach swego życia mieszkała hrabina Anna Potocka, założycielka Rymanowa-Zdroju.

W latach okupacji hitlerowskiej przez Wołtuszową wiódł jeden ze szlaków kurierów beskidzkich, którzy przeprowadzali ludzi z terenów Generalnego Gubernatorstwa na Słowację i dalej na Węgry. Upamiętnia go zachowany fragment kapliczki na otaczającym dawną wieś wzgórzu o nazwie Dział.

W czerwcu 1945 całą ludność wsi przesiedlono na Ukrainę w rejon Tarnopola. Opustoszałą wieś spalił w styczniu następnego roku oddział UPA, by nie mogli jej zająć polscy osadnicy. Przetrwała drewniana cerkiew, którą w 1953 roku rozebrano na polecenie ówczesnych władz. Miejsce po świątyni wyznacza obecnie wieniec starych lip. Obok znajduje się galeria współczesnych rzeźb w drewnie, przedstawiających typy łemkowskie.

W pobliżu odnajdziemy też cmentarz, z kilkoma zachowanymi kamiennymi nagrobkami. Oznaczony jest modrzewiowym krzyżem, obok którego znajduje się kamienna chrzcielnica z dawnej cerkwi. Ponowne poświęcenie cmentarza przez księży greckokatolickiego i rzymskokatolickiego odbyło się jesienią 2000 roku. Wokół zachowały się jeszcze nieliczne podmurówki chałup, ślady studni, resztki piwnic i stare drzewa zdziczałych sadów.

Przez dawną wieś prowadzi kilka szlaków i ścieżek, w tym najdłuższy karpacki szlak PTTK - Główny Szlak Beskidzki. Od 1996 r. uchwałą Rady Miejskiej w Rymanowie tereny wsi zostały przyłączone do Rymanowa - Zdroju. I właśnie z uzdrowiska możemy tam najszybciej dojść. Spacer z parkingu przy leśniczówce zajmuje około jednej godziny.

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto