MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Poznaniak Artur Kujawiński przebiegł wzdłuż Portugalię. Pobił kilka rekordów i spełnił swoje kolejne marzenie

Radosław Patroniak
Radosław Patroniak
Artur Kujawiński podczas niesamowitego biegu wzdłuż wybrzeża atlantyckiego Portugalii
Artur Kujawiński podczas niesamowitego biegu wzdłuż wybrzeża atlantyckiego Portugalii Archiwum Artura Kujawińskiego
Projekt przebiegnięcia całej Portugalii z północy na południe zakończył się pełnym powodzeniem. Poznaniakowi Arturowi Kujawińskiemu przebiegnięcie całej Portugalii zajęło 218 godzin i 29 minut.

Blisko 660 kilometrów w na przemian słonecznej i deszczowej pogodzie, poprowadzone ruchliwymi drogami krajowymi realizowane było przez Artura Kujawińskiego w formule self-supported.

Zobacz też: Poznański ultramaratończyk napisał książkę

Oznaczało to samodzielne dbanie o siebie, o nocleg, a także o wyżywienie, było to przede wszystkim czasochłonne i jak podkreślali również zagraniczni ultramaratończycy wymagało dużej odwagi i kondycji, by pokonać ów dystans w jak najkrótszym czasie w obcym kraju.

Wyzwanie Run Across Portugal zawierało podjęcie próby ustanowienia dwóch rekordów: do Guinness Records Worlds oraz do amerykańskiego portalu rejestrującego wyzwania biegowe i marszowe Fastest Known Time jako najszybsze pokonanie Portugalii z północy na południe w formule self-supported.

Jednym z wymogów komisji Księgi Rekordów Guinnessa było zebranie minimum dwóch oświadczeń dziennie składanych na specjalnym formularzu od lokalnych osób, stających się tym samym świadkami wyzwania. Wymagało to czasu na znalezienie i przekonanie chętnych osób w kraju, w którym w mniejszych miejscowościach trudno o osoby anglojęzyczne.

Pierwszy etap wyzwania, jako że był płaski i w komfortowych okolicznościach, zaowocował przebiegnięciem (z rezerwą sił) aż 97 kilometrów z plecakiem. Dalsze etapy to utrzymanie kilometrażu w okolicach 70 kilometrów dziennie mimo narastającego zmęczenia, biegu w deszczu i w mokrych rzeczach. Dla przypomnienia, komisja GWR za start wyznaczyła punkt o nazwie Igreja Matriz de Caminha w miejscowości Caminha, a za metę wytyczono miejsce Sagres Fortress. To dwa wyznaczone przez komisję GWR punkty i należało tak dotrzeć od jednego punktu do drugiego, aby dystans wyniósł nie mniej niż 620 kilometrów.

Kujawiński jest pierwszym poznaniakiem, który ukończył legendarny bieg Spartathlon na dystansie 246 kilometrów. Jako szósty Polak ukończył też najtrudniejszy bieg ultra Badwater na dystansie 217 kilometrów, rozgrywany w najgorętszym miejscu na Ziemi – w Dolinie Śmierci w USA.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świątek w finale turnieju w Rzymie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski