Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca czeka za granicą

ALINA PUDŁO
Bezrobotni z Baranowa w Niemczech zbierać będą truskawki.
Bezrobotni z Baranowa w Niemczech zbierać będą truskawki. KATARZYNA SOBIENIEWSKA
PODKARPACKIE. W maju i czerwcu zaczynają się wyjazdy zarobkowe na Zachód. 2 lata temu do pracy w Niemczech wyjechało 19 tys. mieszkańców regionu. Rok później już 21 tys. W tym sezonie będzie ich jeszcze więcej. Po 3 miesiącach legalnej pracy, w portfelu zostaje ok. 12 tys. zł.

Adam (30 lat) był już wcześniej we Włoszech, gdzie czyścił odlewy w fabryce. Ciężka robota w obłokach pyłu zniechęciła go do saksów. Kiedy w kraju skończył się zasiłek dla bezrobotnych, znajomi załatwili mu pracę w Niemczech. Otrzymał imienne zaproszenie. Przez 3 miesiące ścinał i pakował kwiaty u ogrodnika. Płaca: 1,8 tys. euro za miesiąc. Musiał za to kupować jedzenie, bo za darmo miał tylko nocleg, ale wrócił zadowolony. W tym roku ogrodnik znów go oficjalnie zaprosił.
Najczęściej w maju i czerwcu mieszkańcy Podkarpacia wyruszają na Zachód do pracy przy zbiorach owoców i na budowy. Po 3 miesiącach u bauera można w kraju przeżyć 9 miesięcy. Teraz jeździ się nie tylko, żeby postawić dom czy kupić samochód, ale po to, aby mieć za co żyć.
Ile osób wyjechało do pracy na czarno? Szacuje się, że trzy razy więcej niż legalnie. Mieszkańcy Podkarpacia jadą na Zachód po euro. Do nas przyjeżdżają Ukraińcy. Zarabiają średnio 3 zł za godzinę pracy.

Jak znaleźć legalną pracę za granicą:
* Popytać znajomych, którzy już pracowali. Może ich pracodawca mógłby przysłać do urzędu pracy zaproszenia na konkretne nazwisko.
* Zapytać o oferty w urzędzie pracy.
* Zgłosić się do firmy zajmującej się międzynarodowym pośrednictwem pracy z licencją Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej (na Podkarpaciu są cztery takie firmy, listę wszystkich w kraju można znaleźć na stronie internetowej: www.praca.gov.pl/npp lub w każdym urzędzie pracy (takim firmom nie wolno pośredniczyć w pracy do Niemiec, Francji i Austrii).
* Pojechać za granicę na rekonesans i samemu dogadać się z pracodawcą.
* Oferty można znaleźć również na stronie internetowej: www.praca.gov.pl

Pamiętaj!
* Załatwienie formalności trwa do 3 miesięcy.
* To pośrednik bierze na siebie ich załatwienie - za pośrednictwo trzeba zapłacić.
* Pracodawca zapewnia ubezpieczenie chorobowe i wypadkowe.
* Lepiej założyć konto dewizowe w kraju przed wyjazdem, bo taniej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24