MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Praca na wakacje. Ile można zarobić, gdzie szukać ofert, na co uważać

Józef Lonczak
Marzena7 / pixabay.com
Praca na wakacje to wybór tylko na kilka tygodni lub miesięcy, dlatego nie musisz martwić się jeśli nie znajdziesz zajęcia, o którym marzysz. W pracy, której młodzi szukają na czas wakacji chodzi przede wszystkim o zdobycie nowych doświadczeń, zarobienie pieniędzy i usamodzielnienie się.

Praca na wakacje. Gdzie jej szukać?

Przeglądając oferty z pracą na wakacje, widać że atrakcyjnych opcji w woj. podkarpackim nie ma zbyt wiele. Znaleźliśmy kilka staży dla studentów w Rzeszowie oraz oferty zajęć przy zbiorach w rolnictwie, przetwórstwie, na budowie, w magazynie, czy przy inwentaryzacji.

Ciekawsze oferty pracy na wakacje da się znaleźć m.in. w turystycznych miejscowościach nad morzem. Do bardziej atrakcyjnych można zaliczyć pracę animatora zabaw dziecięcych, hostessy, czy kelnera/kelnerki. Co ważne, tu często pracodawcy często zapewniają nocleg i wyżywienie. Wszystko to jednak trzeba dokładnie sprawdzić w danej ofercie pracy, a także konsultując się z pracodawcą.

Praca na wakacje. Może za granicą?

Atrakcyjne zarobkowo oferty pracy można znaleźć w Unii Europejskiej np. w Niemczech: w rolnictwie, budownictwie i ewentualnie przy osobach wymagających opieki.

Tradycyjnie, w wakacje największej liczby pracowników tymczasowych poszukuje się w:

  • rolnictwie,
  • hotelarstwie,
  • turystyce
  • przetwórstwie

Poszukiwanie zatrudnienia za granicą na własną rękę może być jednak ryzykowne. Chyba, że ma się sprawdzone kontakty i jest się pewnym, że wyjazd do pracy do krajów unijnych lub nawet poza UE jest załatwiony na 100 proc.

Gdy gwarancji brak, warto skorzystać z usług sprawdzonej agencji zatrudnienia. Legalnie działający pośrednik jest wpisany do rejestru agencji zatrudnienia. Można to sprawdzić np., wchodząc na portal www.kraz.praca.gov.pl (rejestr agencji zatrudnienia KRAZ). Chodzi o to, aby wyjazd był legalny, a wynagrodzenie za pracę zostało potem wypłacone.

Wybierając się do pracy poza granicami, zwłaszcza poza Europą, zdecydowanie lepiej być osobą pełnoletnią. Można być pomocnikiem na jachcie, gdzieś na Karaibach - super, ale w tym sezonie przez koronawirusa, wiele tych ciekawych prac związanych z rekreacją czy turystyką odpada. Warto też pamiętać, że niektóre zajęcia (np. w branży hotelarskiej) wymagają dobrej lub bardzo dobrej znajomości języka obcego.

Praca na wakacje. Nie wszystko wygląda różowo

Marzenia o wysokim wynagrodzeniu (4-9 tys. miesięcznie – po przeliczeniu na złotówki) są najczęstszym motywem wyjazdów za granicę. Często jednak młodzi zapominają, że to są zarobki brutto, bez dojazdów, wyżywienia, a te najbardziej atrakcyjne stawki dotyczą osób z kwalifikacjami.

Jak przyznała Aga (studentka), do wakacyjnej pracy przy zbiorze truskawek w Norwegii pojechała, bo według oferty można było zarobić nawet 4,5 tys. zł (po przeliczeniu z koron norweskich):

- Tam był akord od liczby zebranych koszyków. Wytrzymałam dwa dni, bo na trzeci dzień dostałam zakwasów i wszystko mnie bolało. Trzeba wcześnie wstać, a pracuje się cały dzień schylonym, w niewygodnej pozycji. Takie zarobki wyciągały chyba tylko kobiety z Dalekiego Wschodu, które zbierały owoce bardzo szybko i czysto.

Osoby, które pracowały przy zbiorach mówią, że lepiej mieć kondycję. To z reguły ciężkie i wyczerpujące zajęcie, do tego zmienne warunki pogodowe lub specyficzny mikroklimat miejsca. Warto wiedzieć np., że w holenderskich - nawet nowoczesnych - szklarniach (dotyczy pracy przy kwiatach lub warzywach), bywa naprawdę duszno. Nie każdy to wytrzyma.

Praca na wakacje. Uwaga na "superoferty"

Oferta pracy na wakacje zawiera obietnicę świetnego wynagrodzenia, doskonałych warunków zakwaterowania i wyżywienia? To oczywiście możliwe, ale ostrożności nigdy zbyt wiele. Każdą ofertę należy dobrze sprawdzić, podobnie jak opinie o pośredniku. Pomocą służą np. doradcy EURES. Kontakt z nimi możesz łatwo uzyskać w urzędzie pracy. Mają oni dostęp do bazy danych ofert pracy w całej wspólnocie europejskiej i do bazy danych o ogólnych informacjach na temat warunków życia i pracy w krajach objętych systemem EURES. Zarówno szczegóły dotyczące ofert pracy, jak i informacje dostępne w tych bazach, zawierają m.in: informacje o poziomach płac i wynagrodzeń, kosztach utrzymania, podatkach i praktykach rekrutacyjnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24