Praca w Anglii (1)

vp
Jutro w Nowinach: Mamy już pracę - jak znaleźć mieszkanie w Anglii
Jutro w Nowinach: Mamy już pracę - jak znaleźć mieszkanie w Anglii
Udostępnij:
Przygotowania do szukania zatrudnienia musisz zacząć już w Polsce, a następnie intensywnie kontynuować je w Anglii. Przede wszystkim musisz być przygotowany, że pracy będziesz szukał nawet miesiąc.

Aby znaleźć coś ciekawego, za godziwe pieniądze, trzeba nieźle się nachodzić. Zacznij od dokumentów. Najlepiej już w Polsce przetłumacz wszystkie możliwe dyplomy, świadectwa, zaświadczenia i certyfikaty ukończonych kursów na język angielski. Trochę cię to będzie kosztowało, ale przetłumaczenie tego na miejscu w Anglii, będzie kilka razy droższe.

Jest kilka sposobów poszukiwania zatrudnienia. Dobrze jest spróbować każdego z nich. Dzięki temu zwiększysz szanse na znalezienie satysfakcjonującej pracy.

Śladem ogłoszeń

Przed wyjazdem przeszukaj oferty w internecie. Potem wyślij tam CV i czekaj na odpowiedź. Warto mieć chociaż taką robotę na początek. Zaczniesz, zawsze możesz ją zmienić, bo tam masz do dyspozycji miejscową prasę (także polskojęzyczną) i bezpośredni kontakt z pracodawcą. Najwięcej ogłoszeń prasowych ukazuje się w środku tygodnia. Interesująca nas kolumna ma najczęściej tytuł Situations Vacant.

Ambasada RP w Londynie
47 Portland Place
London W1N 4JH
tel. (+44171) 5804324 (do 9)
(+44171) 5802969
fax: (+44171) 3234018
www: www.poland-embassy.org.uk
e-mail: [email protected]

Brytyjska Ambasada w Polsce
Al. Róż 1
00-556 Warszawa
phone: (48 22) 311 00 00
fax: (48 22) 311 03 11
email [email protected]

EURES

EURES to ogólnoeuropejska sieć umożliwiająca swobodny przepływ pracowników w Europejskim Obszarze Gospodarczym. Informacje na temat ofert pracy zawartych w tej sieci posiadają polskie powiatowe urzędy pracy.

System zawiera aktualne oferty i informacje na temat warunków życia i pracy w każdym z krajów UE. Ty także możesz także zamieścić swoje CV na internetowej stronie tego projektu, gdzie może ono trafić bezpośrednio do pracodawcy zainteresowanego zatrudnieniem pracownika zza granicy.

JobCentre

JobCentre to biuro pośrednictwa pracy. Jest swego rodzaju angielskim pośredniakiem. Otrzymasz w nim kompleksową pomoc w znalezieniu pracy, otrzymasz poradę na temat przysługujących ci świadczeń oraz pomoc w przypadku, gdy twój pracodawca okazał się być nieuczciwy. Biuro poznasz po szyldzie z napisem JobCentre lub JobCentre Plus.

Po wejściu do środka skieruj się do recepcji po informacje na temat poszukiwania pracy, procedur rejestracji oraz uzyskania niezbędnego numeru NINO.

W biurach powinny znajdować się tzw. job pointy, czyli stanowiska wyposażone w dotykowe monitory, na których przeglądniesz aktualne oferty i możesz je wydrukować. W razie potrzeby kontaktu z pracodawcą, możesz na miejscu skorzystać z telefonu.

Na połączenie zamiejscowe musisz mieć zgodę pracownika biura. Również stąd możesz zadzwonić do urzędu skarbowego, urzędu zajmującego się ubezpieczeniami społecznymi i innych instytucji związanych z zatrudnieniem. Rozmowy są monitorowane i nagrywane, więc nie oszukuj.

JobCentre świadczą również bezpłatne usługi doradcze. Ich pracownicy pomogą ci napisać prawidłowo CV lub list motywacyjny do pracodawcy, wypełnić jakiś formularz do urzędu państwowego.

Spróbuj przez agencję

Wielu Polaków znajduje zatrudnienie roznosząc samemu CV po miejscach, w których chcieliby pracować. Pytaj o pracę nawet tam, gdzie nie ma żadnych informacji, że kogoś szukają. Ten sposób sprawdza się szczególnie podczas sezonu w branży turystycznej i w gastronomii.

Employment Agencies to miejsce, w którym warto szukać pracy bezpośrednio po przyjeździe do Anglii. Nie będzie to może najlepsza posada, ale na początek lepsza niż żadna. W Anglii wielu pracodawców nie szuka pracowników na własną rękę, korzysta właśnie z pomocy takich agencji. Jeśli znajdziesz pracę dzięki niej, jesteś przez nią zatrudniony, a nie przez pracodawcę. W kontrakcie powinna być zawarta minimalna stawka godzinowa, po jakim czasie przysługuje Ci płatny urlop wypoczynkowy i w jakim wymiarze itp.

Nawet, jeśli znajdziesz pracę gdzie indziej, warto abyś w agencjach zarejestrował się. Nic za to nie płacisz, a w każdej chwili możesz dostać ofertę.

Unikaj agencji, w których żądać będą pieniędzy, np. za badania lekarskie, szkolenia. Pośrednictwo pracy jest bezpłatne!

Rada

Jeśli pracodawca będzie próbował Cię wykorzystać, albo po prostu nie spodoba Ci się miejsce i warunki, w dni wolne nie odpoczywaj tylko szukaj innej oferty.

Jutro w Nowinach
Mamy już pracę - jak znaleźć mieszkanie w Anglii

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie