Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca w cenie

WACŁAW BURZMIŃSKI
Jesienią zawsze jest trudniej o pracę, niż wiosną i latem.
Jesienią zawsze jest trudniej o pracę, niż wiosną i latem. NORBERT ZIĘTAL
PRZEMYŚL. Zgodnie z przewidywaniami, w okresie jesiennym coraz trudniej ze znalezieniem zatrudnienia. W mieście i powiecie przybyło 244 bezrobotnych.

Jest ich obecnie 12 371. To o 123 więcej, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W samym Przemyślu przybyło ich w listopadzie 95 i jest w sumie 6 063. Na wsi liczba ludzi bez pracy wzrosła o 149 (ogółem 6 308).

Co piąty bez pracy

Najgorzej jest w Przemyślu, gdzie stopa bezrobocia sięgnęła już 19,9 proc. i jest wyraźnie wyższa od wojewódzkiej (15,9) i krajowej (17,5). - W listopadzie zarejestrowaliśmy 702 nowych bezrobotnych - mówi Iwona Kurcz-Krawiec, kierownik Powiatowego Urzędu Pracy. - Z ewidencji skreśliliśmy 458 osób, o ponad 200 mniej, niż w poprzednim miesiącu. 182 z nich otrzymało zatrudnienie, 11 rozpoczęło staż i szkolenia, 196 nie potwierdziło gotowości do podjęcia pracy. 25 dobrowolnie zrezygnowało ze statusu bezrobotnego, a 44 ubyło z innych przyczyn.
W listopadzie do przemyskiego PUP skierowano zaledwie 61 ofert pracy. To o 126 mniej, jak w październiku. Jak można nimi obdzielić bezrobotnych, skoro jedna przypada aż na 202 zarejestrowanych?

Szkoły produkują bezrobotnych

Grudzień, pod tym względem, jest także ubogi. Sytuację na trudnym rynku dało się nieco "podreperować" aktywnymi formami. Od stycznia do końca listopada skorzystało z nich 1459 bezrobotnych. Najwięcej (709) z prac interwencyjnych, ze stażów -391, robót publicznych-204. Część osób (75) uczestniczyła w szkoleniach, a w ramach umów absolwenckich pracę otrzymało 79 młodych osób.
- Skończyłam w tym roku polonistykę i nie mogę znaleźć żadnej pracy -żali się 24 -letnia Iwona. - W szkołach jest niż, do kultury trudno się załapać. A już myślałam, że trochę odciążę budżet rodziców.
Podobne kłopoty ma też 174 pozostałych zarejesterowanych bezrobotnych, absolwentów szkół wyższych. Stanowią oni prawie 35 proc. ogółu tej populacji. Tuż za nimi absolwenci szkół policealnych i średnich zawodowych (158), "zawodówek" (87) i LO (81). W listopadzie pracę otrzymało zaledwie 21 absolwentów. Część oświatowych placówek, w tym wyższych, "produkuje" coraz więcej bezrobotnych. Ale wszystkiemu winna jest bardzo trudna sytuacja na rynku pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24