To są doświadczenia tysięcy Polaków, którzy wyjechali do Irlandii przed Tobą.
Nie możesz więc wyjeżdżać bez euro w portfelu. Musisz być przygotowany, że wylądujesz na Zielonej Wyspie, a na lotnisku nie będzie znajomego, który obiecał cię odebrać. Szukanie zatrudnienia może potrwać nawet miesiąc.
PIENIĄDZE I UBEZPIECZENIA
TELEFONY W DUBLINIE
Mogą ci się przydać już na miejscu:
* Telefon alarmowy
999 lub 112
* FAS - irlandzki urząd pracy
1800 611 116
* Tax Office - irlandzki urząd skarbowy
1890 33 34 25
* Social Welfere - irlandzki urząd spraw społecznych
1890 20 23 25
* Polska Ambasada, Polski Konsulat
01 283 0855, 01 283 7562
* Duszpasterstwo Polskie w Irlandii
087 239 32 35
* Ojcowie Dominikanie
01 889 76 108
(tu możesz pytać o pomoc psychologiczną, działa bezpłatna poradnia, odbywają się kursy dla narzeczonych, spotkania dla osób z problemami alkoholowymi)
Weź ze sobą do 1000 euro, tyle potrzebne będzie ci na przeżycie miesiąca bez pracy. Przed wyjazdem załóż konto w banku, które pozwoli w miarę tanio wypłacać pieniądze za granicą.
Wykup ubezpieczenie i weź formularz z funduszu zdrowia E111. Gdy zaczniesz pracę, z pomocy medycznej będziesz mógł korzystać na podstawie płaconych w Irlandii składek na ubezpieczenie zdrowotne. Płacisz za wizytę u lekarza ogólnego, jeśli nie masz karty medycznej. Wydaje ją kasa chorych.
TELEFON, MAIL
Przed wyjazdem zdejmij SIM-locka z komórki. Trudno Ci będzie szybko znaleźć robotę i mieszkanie bez kontaktu telefonicznego. Załóż na popularnej stronie zagranicznej e-maila. Podobno polskie strony długo się ładują.
Podczas dłuższego pobytu przyda ci się zestaw słuchawki i mikrofon (kosztują ok. 20 zł). Wtedy korzystaj z programy Skype do bezpłatnych rozmów z osobami w Polsce, które mają dostęp do internetu. Też instalują ten bezpłatny program, kupują mikrofon i słuchawki. Rozmawiacie do woli. Kosztami jest tylko dostęp do internetu.
DOKUMENTY
Zabierz ze sobą starannie przygotowane CV w kilkudziesięciu egzemplarzach. Na wszelki wypadek kilka wersji dla odpowiedniego pracodawcy. Irlandczycy podejrzliwie podchodzą do zbyt wielu umiejętności kandydata. U nich obowiązuje wąska specjalizacja w wykonywanym zawodzie. Potwierdzają to zarówno ludzi z wyższym wykształceniem, gdy szukają już posady z wyższej półki i ci, którzy szukają prostych prac. Jeśli więc nastawiasz się na pracę w sklepie, podkreśl swoje dotychczasowe doświadczenie za ladą (jeśli takie masz).
Jeśli chcesz być kelnerem, barmanem, wpisz np. wakacyjne dorabianie w takich miejscach. Poza wydrukami CV zabierz tekst w formie elektronicznej i wyślij na swojego e-maila. W drukach zostaw tylko miejsce na telefon, adres zamieszkania (jest on bardzo ważny w Irlandii, bez niego nie załatwisz wielu formalności, bo tam dokumenty urzędy wysyłają pocztą). Na miejscu możesz szybko z niego skorzystać, zmienić, wydrukować. Nie będziesz tracić czasu i pieniędzy na irlandzką kafejkę internetową.
Skorzystaj z Europassu
To zbiór dokumentów, które pozwalają na lepszą prezentację doświadczenia zawodowego i umiejętności przed pracodawcą w Unii Europejskiej. Europass, został przyjęty decyzją Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 grudnia 2004 r. i obowiązuje od 1 stycznia 2005 roku.
W skład Europass wchodzą: Europass - CV, Europass - Paszport Językowy, Europass - Suplement do Dyplomu, Europass - Suplement do Dyplomu Potwierdzającego Kwalifikacje Zawodowe oraz Europass - Mobilność.
Szczegóły: Krajowe Centrum Europass; Biuro Koordynacji Kształcenia Kadr, Fundusz Współpracy; tel. 0 22 625 39 37, 0 22 622 19 91, e-mail: [email protected], www.europass.org.pl, www.europass.europa.eu
Jeśli planujesz wyjazd na dłużej niż wakacje, przyda ci się akt urodzenia, dyplom ukończenia uczelni/szkoły, małżeństwom przetłumaczony akt ślubu.
O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ
Jedynie stuprocentowa pewność, że masz na miejscu zapewnione spanie, może zwolnić Cię z zabrania kilku niezbędnych rzeczy: śpiwór, kubek, sztućce, talerz. Najtańsze noclegi są w hostelach (adresy: www.irelandyha.org, www.hostels-ireland.com), ale stamtąd każdy próbuje się jak najszybciej wydostać. Przeczytaj przed wyjazdem jakąś książkę o Irlandii, kup nowy przewodnik.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?