Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca w Irlandii - poradnik

Paweł Wańczko
Nasze potrawy coraz bardziej smakują obcokrajowcom z egzotycznych krajów
Nasze potrawy coraz bardziej smakują obcokrajowcom z egzotycznych krajów nowiny24.pl
Coraz więcej ludzi w poszukiwaniu lepszych perspektyw pracy kieruje się w stronę Irlandii. Zielona Wyspa zachęca Polaków jedną z najniższych w Europie stopą bezrobocia (4,3 proc).

Irlandzki rynek jest chłonny i potrzebuje ok. 50 tys. imigrantów rocznie. Przybysze z Europy Środkowej i Wschodniej uzupełniają deficyty określonych specjalistów. Obecna stopa bezrobocia w Irlandii wynosi ok. 4,5 proc. Przyrost zatrudnienia na Zielonej Wyspie w ciągu ostatniego roku sięgnął prawie 5 proc. W tym czasie aż 96 tys. osób znalazło tam pracę - aż 48 tys. stanowili obcokrajowcy.

Wydaje się, że znalezienie pracy w kraju o tak niskim bezrobociu jest łatwe. W naszym cyklu "Praca za granicą" chcemy doradzić, jak uniknąć porażek i w miarę szybko znaleźć odpowiednia pracę.

Pierwsze kroki...

JEŚLI BĘDZIESZ MIAŁ KŁOPOTY

W razie kłopotów z pracodawcami oraz w sytuacji zaistnienia jakichkolwiek kwestii spornych dotyczących zatrudnienia należy skontaktować się z Biurem Informacji ds. Praw Pracowniczych:

Właśnie przyjechałeś, wynająłeś już mieszkanie, ale wciąż brakuje najważniejszego - pracy! Nie wiesz jak zabrać się za jej szukanie? Zanim zaczniesz chodzić po tureckich restauracjach w nadziei na złapanie "fuchy" odwiedź najpierw FAS (Urząd ds. Szkoleń i Zatrudnienia) i zarejestruj się w nim bezpłatnie.

Irlandzki FAS różni się od polskich pośredniaków. Znakomita organizacja, przyjemna atmosfera i grono ludzi będących po to, aby krok po kroku pomóc ci znaleźć pracę. Po wypełnieniu kilku prostych formularzy otrzymasz swoje hasło, dzięki któremu będziesz miał dostęp do baz danych i wszelkich możliwości, jakie stawia przed tobą FAS.

Dokumenty do rejestracji

Pracownik może zwrócić się o bezpłatną pomoc prawną do:

Irlandzkich Związków Zawodowych (Irish Trade Unions)
Irish Congress of Trade Unions
31/32 Parnell Square
Dublin 1
Ireland
tel. +353 1 889 77 77
fax: +353 1 887 20 12
www. ictu.ie

Potrzebny jest dokument tożsamości. W większości przypadków wystarczy dowód osobisty lub paszport. Może się jednak zdarzyć, że akceptowany będzie tylko paszport, dlatego na wszelki wypadek dobrze jest zabrać obydwa dokumenty.

Jak napisać CV?

Doradcy zawodowi pomogą ci w napisaniu życiorysu, powiedzą jak przygotować się do rozmowy z potencjalnym pracodawcą i udzielą wszelkich porad potrzebnych w znalezieniu zatrudnienia. Należy pamiętać, że w każdym kraju panują inne zasady, inne jest też prawo pracy. Dlatego też warto zasięgnąć rady takiego pomocnika. Na pierwszą rozmowę z doradcą, umów się najlepiej zaraz po przyjeździe.

Takie spotkanie nie powinno trwać dłużej niż pół godziny. W tym czasie pracownik FAS-u ma za zadanie zorientować się w twoich preferencjach, kwalifikacjach i doświadczeniu oraz mniej więcej wybadać poziom znajomości twojego angielskiego. W niektórych FAS-ach, zwłaszcza w większych miastach istnieje możliwość umówienia się na rozmowę z polskim doradcą.

Jeszcze przed wyjazdem pamiętaj, aby zabrać wszystkie potrzebne dokumenty: referencje byłych pracodawców, świadectwa posiadanych kwalifikacji, wszystko tłumaczone oczywiście na j. angielski. Jako osoba zarejestrowana i poszukująca pracy, będziesz miał dostęp do ofert, które pracodawcy umieszczają w bazie danych urzędu. Możesz także zostawić swoje CV w specjalnej bazie, z której korzystają pracodawcy poszukujący odpowiednich pracowników.

Bezpłatne szkolenia i kursy

Kolejną możliwością, jaką daje FAS są rozmaite kursy m.in. językowe, zawodowe, uzupełniające dotychczasowe kwalifikacje, dla dorosłych i młodzieży. Szkolenia są bezpłatne, jak wszystkie porady w FAS-ie. Jeśli znajdziesz w bazie ofert pracy interesujące cię ogłoszenia, nie musisz przepisywać treści, ale wydrukować je za darmo na miejscu.

Możesz także nieodpłatnie skorzystać z telefonu i komputera, aby umówić się z pracodawcą na rozmowę bądź wysłać e-mail z załączonym CV.

Na koszt FAS-u można dzwonić do całej Irlandii, nie można jednak wykonywać połączeń międzynarodowych. Biura FAS mieszczą się na terenie całej Irlandii. Lista wszystkich urzędów dostępna jest na stronie www.fas.ie lub pod specjalnym numerem infolinii FAS NCC 1800-611116.

Oferty pracy
www.fas.ie
www.jobs.ie
www.topjobs.ie
www.legaljobs.ie
www.irishjobs.ie
www.employireland.com
www.jobs4u.ie
www.retailjobs.ie
www.monster.ie
www.teachingjobs.ie
www.ireland.com/jobs
www.hoteljobs.ie (praca w porządnych, sprawdzonych hotelach)
www.nixers.com Linki do prac typu pubowo-hotelowego

Prasa on-line
www.ireland.com - IrishTimes
www.examiner.ie - Irish Examiner
www.guardian.co.u - Guardiana
www.independent.co.uk - Independent
www.unison.ie/irish_independent/ Irish Independent
www.sbpost.ie - Sunday Business Post

Inne przydatne strony www
www.entemp.ie - Biuro Informacji ds. Praw Pracowniczych (Employment Rights Information Unit)
www.oasis.gov.ie Serwer rządowy poświęcony różnym aspektom życia w Irlandii
www.irlandia.pl - Strona Ambasady Irlandii w Polsce
www.niceone.com

(ramka)

Biuro Informacji ds. Praw Pracowniczych (Employment Rights Information Unit)
Department of Enterprise, Trade and Employment
Davitt House, Adelaide Road , Dublin 2
tel. (01) 631 3131
fax: (01) 631 3329

Tania linia telefoniczna dla osób dzwoniących spoza Dublina: 1890 201 615
Website: www. entemp.ie
e-mail: erinfo @entemp.ie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24