Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pracoholizm szkodzi pracownikowi i firmie

Rozmawiała Małgorzata Motor
Pracoholizm szkodzi pracownikowi i firmie
Pracoholizm szkodzi pracownikowi i firmie Fot. archiwum
Rozmowa z Dominikiem Łazarzem, ekonomistą z WSIiZ w Rzeszowie

- We wtorek obchodzimy Dzień Pracoholika. Gdzie kończy się zdrowe podejście do pracy, a zaczyna uzależnienie?
- Na pewno niebezpiecznie zaczyna się w momencie, gdy praca staje się dla nas całym życiem. Oznacza to, że wykonywanie obowiązków zawodowych przysłania nam inne ważne sprawy, jak na przykład podtrzymywanie kontaktów z przyjaciółmi i rodziną, odpoczynek, a nawet prawidłowe odżywianie się. Jeżeli zauważamy u siebie takie objawy to oznacza, że zaczynamy uzależniać się od pracy. Sam mogę się przyznać do tego, że w pewnym momencie mojej pracy zawodowej zacząłem odczuwać podobne sygnały. Na szczęście w porę zmieniłem podejście. Przydatni okazują się w takiej sytuacji przyjaciele i rodzina, którzy mogą zdiagnozować syndromy pracoholizmu i zareagować, by pomóc osobie zagrożonej uzależnieniem od pracy.

- Osoby zaangażowane to spełnienie marzeń każdego pracodawcy, ale czy są nimi również pracoholicy?
- Dla pracodawców, osoba oddająca się w pełni firmie jest pożądana. Ważne jest jednak, by pracownik miał poza pracą swoje życie, utrzymywał kontakty z przyjaciółmi, potrafił wypoczywać. Tylko wtedy jego zaangażowanie w sprawy zawodowe będą efektywne. Jeżeli zaczniemy pracę traktować jako coś najważniejszego, to doprowadzi nas to do wypalenia zawodowego. W dłuższej perspektywie może nawet skończyć się zaburzeniami psychicznymi.

- Jak walczyć z pracoholizmem?
- To niestety trudna sprawa. Często pracoholizm mylony jest z liczbą godzin spędzonych w pracy. Pamiętajmy jednak, że nie długość pracy jest istotna, ale efekty, jakie przynosi. Polacy znajdują się w czołówce krajów europejskich pod względem przepracowanych godzin. Niestety, wydajność pracy w Polsce jest dość niska i wynosi zaledwie ok. 70 proc. średniej dla UE. Pracodawcy mają jednak małe możliwości, by walczyć z pracoholizmem wśród załogi. Pozostaje tak naprawdę tylko urlop wypoczynkowy.

- Za granicą problem związany z pracoholizmem traktowany jest bardzo poważnie. W Polsce podejście do niego jest stosunkowo swobodne. Dlaczego?
- Za granicą, zwłaszcza w tzw. krajach zachodnich jest to problem, który obserwowany jest od wielu lat. Tam pracodawcy mają świadomość, że pracoholizm w perspektywie czasu odbija się bardzo źle na pracowniku, a tym samym wpływa ostatecznie negatywnie na całą firmę. W Polsce niestety często jeszcze takiej świadomości nie ma.
 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24