Pracownicze Plany Kapitałowe bez tajemnic

Materiał informacyjny Polski Fundusz Rozwoju S.A.
„PPK blisko Ciebie” – pod takim hasłem odbyło się w poniedziałek w Rzeszowie kolejne z regionalnych spotkań, wspierających pracodawców we wdrażaniu Pracowniczych Planów Kapitałowych. Uczestnicy organizowanej przez Polski Fundusz Rozwoju konferencji dowiedzieli się, jak przystąpić do programu długoterminowego oszczędzania i jakie niesie on korzyści dla pracowników.

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to powszechny system oszczędzania dla pracowników, realizowany przy współpracy z pracodawcami oraz państwem. Stworzono go z myślą o Polakach, którzy ze względu na zmiany demograficzne, następujące w naszym kraju, za kilkadziesiąt lat nie będą mogli liczyć na wysoką emeryturę.

- W 1930 r. w Polsce na jedną kobietę przypadała średnio trójka dzieci. W 2019 r. ten wskaźnik wynosi już tylko 1,43. Do tego dochodzi fakt, że żyjemy coraz dłużej. Kobiety średnio ponad 81 lat, a mężczyźni ponad 74 lata i ta długość będzie rosła. Szacuje się, że już w 2045 r. dwie osoby będą w Polsce pracowały na jednego emeryta. Takie zmiany doprowadzą do spadku wysokości emerytur – tłumaczył podczas konferencji w Rzeszowie Robert Zapotoczny, prezes PFR Portal PPK.

Pracownicze Plany Kapitałowe to odpowiedź na te problemy. Mówiąc najprościej, mają pozwolić Polakom na długoterminowe oszczędzanie pieniędzy, które w chwili przejścia na emeryturę pozwolą im na uzupełnienie domowego budżetu.

– Tworząc polski system wzorowano się na innych krajach, które mają już doświadczenie w tej materii. To m.in. USA, Dania, Holandia, ale w głównej mierze Wielka Brytania. W brytyjskim programie uczestniczy już 18 milionów osób, czyli aż 88 procent uprawnionych – tłumaczył prezes Zapotoczny. I wyliczał, że oszczędzaniu w PPK sprzyja sytuacja w Polsce. Eksperci wskazują, że bezrobocie utrzymuje się na niskim poziomie, inflacja jest utrzymywana w ryzach, a minimalne i średnie wynagrodzenie rośnie. Te czynniki sprawiają, że Polacy coraz częściej myślą o budowaniu oszczędności z nadwyżki pieniędzy, które zostają im w portfelach po dokonaniu niezbędnych płatności.

– Na czym polega działanie PPK? Mówiąc najprościej, to długoterminowe oszczędności budowane na bazie pieniędzy, które pracodawca co miesiąc odprowadza na specjalny rachunek swojego pracownika. Wyjściowo jest to 2 procent pensji, do których kolejne 1,5 procent dokłada pracodawca z własnej puli. Państwo dorzuca do tego 250 zł jednorazowej dopłaty powitalnej, a także cykliczną dopłatę roczną w wysokości 240 zł. – PPK to program powszechny, dobrowolny i długoterminowy. Zgromadzone na rachunku pieniądze są prywatne i mogą być wykorzystane zarówno po ukończeniu 60. roku życia, jak i w razie potrzeby wypłacone wcześniej. Na przykład w przypadku groźnej choroby albo jako wkład własny do kredytu. Do każdej złotówki odłożonej przez pracownika pracodawca i państwo dokładają kolejną – mówi Robert Zapotoczny.

Liczba uczestników PPK w Polsce stale rośnie i w tej chwili przekroczyła już 1,1 mln. Łącznie w ramach aktywów w PPK jest już blisko 2 mld zł, z czego 48 procent to wpłaty pracowników, a 52 procent to wpłaty państwa i pracodawców. Średnia stopa zwrotu w PPK wynosi ok. 130 proc. A to wynik za jeden, jeszcze niepełny rok oszczędzania, uwzględniający sytuację gospodarczą związaną z pandemią. Kwoty mogą być jeszcze wyższe, jeśli pracownik i pracodawca zdecydują się na wyższe składki.

– PPK to system oszczędzania dobrowolnego dla pracowników, który powstał po to, aby zwiększyć bezpieczeństwo finansowe Polaków. A także, aby wpłynąć na rozwój gospodarki oraz pomnażać prywatne oszczędności pracowników – zwracała uwagę Jolanta Sawicka, wicewojewoda podkarpacki.

Podczas konferencji uczestnicy poznali zasady działania PPK i uzyskali szczegółowe informacje dotyczące zasad wdrożenia programu przez firmy. Pracodawcy i pracownicy dowiedzieli się, w jaki sposób dokonywane są rozliczenia i wpłaty, kiedy można skorzystać ze zgromadzonych pieniędzy. Szczegóły wdrożenia i prowadzenia PPK w swojej firmie przedstawiła uczestnikom rzeszowskiej konferencji Beata Martuś-Kołbon z firmy FAKRO.

– Przygodę z PPK zaczęliśmy w 2018 r. Wówczas już zwracaliśmy baczną uwagę na to, w jakim kierunku idą zapisy ustawy. W połowie 2019 roku powołaliśmy grupę odpowiedzialną za różne aspekty wdrażania projektu. Na pewno do tego procesu trzeba się przygotować, przede wszystkim poprzez dobre poznanie ustawy, a także zaplanowanie poszczególnych etapów wprowadzenia PPK. Ale warto to zrobić – mówiła Beata Martuś-Kołbon, zastępca dyrektora ds. personalnych FAKRO.

Konferencje wojewódzkie „PPK blisko Ciebie” to cykl wydarzeń organizowanych przez PFR Portal PPK. Udział w spotkaniu jest bezpłatny, jednak obowiązuje rejestracja. Szczegółowe informacje o PPK, zarówno dla pracowników, jak i pracodawców, można znaleźć na stronie www.mojeppk.pl.

Dodaj ogłoszenie