Pracownicze plany kapitałowe w 2019 r. – kiedy zaczną obowiązywać, czy warto do nich przystąpić i na jaką dodatkową emeryturę możesz liczyć

Materiał informacyjnyZaktualizowano 
Rok 2019 przyniesie zmiany dotyczące dodatkowego oszczędzania na emeryturę przez pracowników i pracodawców. W listopadzie 2018 r. zatwierdzono ustawę o pracowniczych planach kapitałowych, które wchodzą w życie w 2019 r. Program systematycznego comiesięcznego odkładania określonych kwot ma być zachętą do zadbania o swoją finansową przyszłość. Kiedy program PPK zacznie obowiązywać, czy jest bezpieczny i czy warto do niego przystąpić.

Pracownicze plany kapitałowe 2019 – kiedy firmy zaczną je wprowadzać?

Jako pierwsze pracownicze plany kapitałowe w 2019 r. będą musiały wdrożyć przedsiębiorstwa zatrudniające od 250 osób. Termin wprowadzenia programu PPK przypada dla nich 1 lipca b.r. Od 1 stycznia 2020 r. systematyczne oszczędzanie dla pracowników będzie musiało pojawić się w firmach z przynajmniej 50 pracownikami, ale nie więcej niż 249 zatrudnionymi. 1 lipca 2020 r. to termin wdrożenia PPK dla podmiotów zatrudniających od 20 do 49 pracowników. Pozostali przedsiębiorcy oraz jednostki sektora finansów publicznych będą musieli zaproponować program swoim zatrudnionym od 1 stycznia 2021 r.

Zgodnie z założeniem państwa pracownicze plany kapitałowe są programem dobrowolnego i regularnego odkładania środków na dodatkowy rachunek emerytalny. Pieniądze zgromadzone na koncie należą tylko do uczestnika programu (są prywatne), a sam program nie jest częścią systemu emerytalnego. PPK dają możliwość zbudowania kapitału na lata po zakończeniu aktywności zawodowej. Wypłaty z rachunku mają stanowić dodatek do podstawowej emerytury otrzymywanej od państwa.

Pracownicze plany kapitałowe – jak funkcjonują i czy są bezpieczne?

W programie PPK „uczestnikami” są niejako 3 podmioty – pracownik, pracodawca oraz Skarb Państwa. Na rachunek zapisanej w programie osoby trafiają środki pochodzące z jej wynagrodzenia, wpłaty od pracodawcy oraz dodatki pieniężne od Skarbu Państwa.

Pracownik deklarujący chęć uczestniczenia w programie comiesięcznie odprowadza podstawową wpłatę w wysokości 2% od wynagrodzenia brutto (w rzeczywistości kwotę tę odprowadza pracodawca, nie angażując w tę czynność zatrudnionego). Jeśli zdecyduje, że chce odkładać więcej na swoją dodatkową emeryturę, może zadeklarować wpłatę dodatkową wynoszącą maksymalnie do 2% wynagrodzenia. Na konto pracownika wpływają nie tylko kwoty pobrane z jego pensji. Rachunek PPK zasila również pracodawca. Każdego miesiąca przeznacza on 1,5% wpłaty podstawowej od wynagrodzenia brutto pracownika. Zatrudniający może zdecydować się również na dodatkowe dopłaty w wysokości do 2,5% wynagrodzenia.

Przyszłą emeryturę zasila również Skarb Państwa. Każdemu uczestnikowi programu przekazuje 250 zł wpłaty powitalnej. Corocznie dopłaca również 240 zł, jeśli uczestnik wpłaci na konto z własnych środków określone kwoty.

Pracodawca oferujący swoim pracownikom program PPK wybiera instytucję finansową, która będzie gromadziła środki, zarządzała nimi, a następnie je wypłacała. Instytucja wybierana przez przedsiębiorcę musi spełniać określone ustawą zasady, tak żeby zapewniała bezpieczeństwo oszczędzania. Do zarządzania aktywami przyszłych emerytów pracodawca może wybrać towarzystwo funduszy inwestycyjnych (TFI), powszechne towarzystwo emerytalne (PTE), pracownicze towarzystwo emerytalne lub zakład ubezpieczeń. Aby oferować Pracownicze plany kapitałowe  instytucja musi m.in. posiadać kapitał własny w wysokości co najmniej 25 mln zł oraz mieć min. 3-letnie doświadczenie w zakresie zarządzania aktywami. Według ustawy podmiot finansowy musi oferować również odpowiednia ilość funduszy zdefiniowanej daty. A wszystko po to, żeby zapewnić uczestnikom programu jak największe bezpieczeństwo ich odkładanych środków.

Zatrudniający decyduje się na współpracę z konkretną instytucją po konsultacjach ze związkami zawodowymi lub specjalnie powołaną w tym celu reprezentacją pracowników.

Fundusze zdefiniowanej daty – w jakie instrumenty inwestują PPK?

W ustawie o PPK szczegółowo określa się, w jakie instrumenty finansowe program może inwestować. Fundusze cyklu życia (inaczej też fundusze zdefiniowanej daty) z dokładnie określonym terminem zakończenia inwestycji w ramach PPK mogą inwestować w instrumenty udziałowe i dłużne. Pierwsze z nich, do których zalicza się m.in. akcje, prawa poboru, warranty, prawa do akcji należą do bardziej ryzykownych inwestycji. Instrumenty dłużne, czyli obligacje, bony skarbowe, depozyty bankowe to bezpieczniejsze formy inwestowania.

Program PPK z założenia ma dbać o bezpieczeństwo inwestycji. Dlatego ustawa ściśle określa zasady inwestowania w ramach funduszy cyklu życia. Znajdują się w niej zapisy, w jakie instrumenty instytucja finansowa powinna inwestować i jaki procent środków przeznaczać na instrumenty dłużne i udziałowe.

Pracownicze plany kapitałowe – czy warto zapisać się do programu?

Środki z programu PPK wypłacane są pracownikowi, według podstawowego założenia, po osiągnięciu 60. r.ż. Uczestnik programu jednorazowo otrzymuje 25% wszystkich zgromadzonych funduszy (jeśli nie zawnioskuje o wypłatę ratalną). Reszta, czyli 75% wypłacana jest mu w przynajmniej 120 comiesięcznych ratach.

Wysokość comiesięcznych wypłat zależy od wielu czynników, m.in. od rzeczywistego okresu dokonywania wpłat na PPK i ich wysokości, od wartości jednostki uczestnictwa w momencie jej zbycia i odkupienia, od wysokości pobranych opłat i należnych podatków.

Pracownicze plany kapitałowe przeznaczone są przede wszystkim dla osób, którym zależy na bezpieczeństwie i wygodzie inwestowania. Za odprowadzanie wpłat do programu odpowiedzialny jest pracodawca. Zatrudniony musi jedynie zadeklarować wysokość kwoty podstawowej (dotyczy osób zarabiających mniej niż 1,2% minimalnego wynagrodzenia) oraz dodatkowej.

Wcześniejsza wypłata środków – czy to się opłaca?

Program zakłada, że uczestnicy będą wnioskowali o wypłacenie środków nie wcześniej niż przed ukończeniem 60. r.ż. Zgromadzone finanse mają przecież posłużyć jako zabezpieczenie jesieni życia. Ustawa o PPK przewiduje jednak sytuacje, w których uczestnik chciałby wcześniej skorzystać ze swoich odłożonych pieniędzy.

Pracownik zapisany do programu może zawnioskować o wypłatę nawet 100% środków, jeśli potrzebuje ich do sfinansowania wpłaty własnej (np. kiedy kupuje mieszkanie, buduje dom lub go remontuje). W takim przypadku uczestnik musi w ciągu 15 lat zwrócić całą kwotę na konto w wartości nominalnej.

1 środków można wypłacić z rachunku PPK w przypadku poważnej choroby żony, męża lub dziecka. Wcześniejsza wypłata, bez podania przyczyny wiąże się z niepotrzebną utratą części funduszu. Powinna być więc uzasadniona jedynie wyższymi potrzebami.
O wypłatę środków z funduszu można wnioskować także w innych przypadkach przed ukończeniem 60. r.ż. Wiąże się to jednak z utratą wpłaty powitalnej i wpłat rocznych od skarbu Państwa. 30% wpłat pracodawcy przekazanych zostanie do ZUS a od reszty środków uczestnik będzie zobowiązany uiścić podatek dochodowy. Program PPK pomoże oszczędzać tym, którzy nie mają pomysłu na inwestowanie, a chcą dodatkowo zadbać o swoją przyszłość. Pracodawcy będą mogli wykorzystać pracownicze plany kapitałowe jako zachętę dla potencjalnych pracowników. Ten, kto zdecyduje się dopłacać więcej do dodatkowej emerytury, stanie się konkurencyjnym przedsiębiorcą.

polecane: FLESZ: Pensja w górę. Zysk dl aPanstwa, koszty dla pracodawców.

Materiał oryginalny: Pracownicze plany kapitałowe w 2019 r. – kiedy zaczną obowiązywać, czy warto do nich przystąpić i na jaką dodatkową emeryturę możesz liczyć - Nowiny

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3