Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pracujesz podczas długiej majówki, należy ci się wolne

s.siwak@nowiny 24.pl
Maszyniści kolejowi wykonują swe obowiązki w dni wolne od pracy. Fot. K. Baranowska
Maszyniści kolejowi wykonują swe obowiązki w dni wolne od pracy. Fot. K. Baranowska
Jeśli twoja firma pracuje w długi majowy weekend, zatrudnionym przysługuje rekompensata w innym terminie. Szef nie może polecać pracownikom, aby w zamian wzięli sobie urlop.

Należy pamiętać, że w firmach funkcjonujących tradycyjnie od poniedziałku do piątku, w obecny, długi majowy weekend wolne są święta – w dniu 1 oraz 3 maja. Czyli przypadają we wtorek i czwartek.

 

Trzy dni urlopu – dziewięć dni wolnego

 

W wielu firmach, pracownicy, którzy chcą mieć długą majówkę, wystarczy, że wzięli urlop wypoczynkowy na poniedziałek – 30 kwietnia, środę – 2 maja i piątek 4 maja i mogą korzystać aż a dziewięciodniowego urlopu, czyli od 28 kwietnia do 6 maja.

W niektórych zakładach, praca w tych dniach odbywa się normalnie. Wykaz takich firm określa kodeks pracy. Chodzi o zakłady funkcjonujące w ruchu ciągłym, czyli m. in. elektrownie, gazownie, komunikację, gastronomię, a także np. szpitale.

 

Wykaz powinien być znany załodze

 

Wykaz takich dni pracujących powinien być znany załodze z wyprzedzeniem i wynikać także z przepisów zakładowych.

Co do zasady – zgodnie z art. 151 kp – rekompensatą za dzień świąteczny wypełniony służbowymi powinnościami będzie inny, wolny dzień od zajęć.

Warto wiedzieć, że nie ma żadnego znaczenia, jak długo podwładny wykonuje obowiązki, dajmy na to w dniu 3- Maja czy w pierwszy dzień Zielonych Świątek. Zastępczy dzień wolny za pracujące święto ma dostać w ciągu okresu rozliczeniowego i wskazuje go pracodawca.

Jeśli w konkretnym zakładzie pracy obowiązuje miesięczne rozliczenia czasu [**

pracy

**](http://www.strefabiznesu.nowiny24.pl/artykul/najbardziej-potrzebne-inwestycje-w-tym-roku-na-podkarpaciu-59969.html), to za zadania realizowane w przedsiębiorstwie 1 albo 3 maja ma otrzymać dzień wolny do końca tego miesiąca. Gdyby jego wybranie było w tym czasie niemożliwe, pracownikowi przysługuje 100 proc. dodatek do wynagrodzenia za każda godzinę pracy w święto – art. 151 kp.

 

Ile jeszcze takich dni wolnych pozostało do konca roku

Do dni wolnych od pracy zalicza się także 13 dni dodatkowych świąt państwowych i kościelnych. Do końca tego roku są to jeszcze : 1 Maja, 3 Maja, pierwszy dzień Zielonych Światek, dzień Bożego Ciała, 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, 1 listopada – Wszystkich Świętych, 11 listopada – Święto Niepodległości, 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24