Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praktyczne wykształcenie gwarantuje młodym pracę

Materiał Informacyjny
Doświadczenie – na to dziś stawiają pracodawcy, szukając rąk do pracy. Pytanie, w jaki sposób mogą zdobyć je ci, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy? Odpowiedź wydaje się prosta: to szkoły mają tak wykształcić młodych, by już w momencie opuszczania ich murów znali realia wykonywanego zawodu.

Niestety, praktyczne kształcenie w realiach szybko zmieniającego się rynku pracy i ograniczonej oferty edukacyjnej szkół nie jest łatwe. Z pomocą przychodzi Regionalny Program Województwa Podkarpackiego na lata 2014–2020. Jeden z konkursów dedykowany jest właśnie publicznym i niepublicznym szkołom zawodowym różnego szczebla. Konkurs „Poprawa jakości kształcenia zawodowego” zostanie ogłoszony przez wojewódzki urząd pracy za kilka miesięcy, a wnioski w jego ramach mogą składać dyrektorzy szkół, organizacje pozarządwe oraz inne podmioty zajmujące się edukacją zawodową. Warto bacznie śledzić strony internetowe urzędu i czekać na ogłoszenie terminu przyjmowania wniosków, bo maksymalny poziom dofinansowania wynosi aż 90 proc. Wartość projektu, który ma zostać objęty finansowaniem, nie może być jednak niższa niż 50 tys. zł.

Na co można wydać pieniądze z dotacji? Po pierwsze, na inwestycje w kadrę, czyli studia podyplomowe, kursy i szkolenia doskonalące dla nauczycieli, które będą związane z nauczanym zawodem. Aby lepiej rozumieć wymagania pracodawców i skutecznie oswoić z nimi uczniów, nauczyciele sami mogą odbywać też praktyki lub staże w przedsiębiorstwach i u pracodawców prowadzących swój biznes na tym terenie, gdzie znajduje się szkoła.

Kolejną grupą objętą wsparciem są uczniowie, którym z unijnej dotacji można opłacić praktyki i staże u pracodawców, a także organizować dodatkowe zajęcia specjalistyczne w szkole, na uczelniach i w instytucjach otoczenia biznesu. Pieniądze z dotacji mogą szkole pomóc stworzyć odpowiednie warunki do praktycznej nauki zawodu. Wnioskodawcy będą mogli wyposażyć pracownie i warsztaty, stworzyć własne, innowacyjne programy nauczania, a także nowatorskie rozwiązania, np. firmy symulacyjne naśladujące te działające naprawdę. Wreszcie szkoły będą się mogły zbliżyć do pracodawców poprzez włączenie ich w system egzaminowania i tworzenie klas patronackich.

Ekspert o konkursie
Tomasz Sanecki, Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Urzędzie Marszałkowskim:

Jednym z warunków otrzymania dotacji w ramach tego konkursu jest przygotowanie tzw. indywidualnej diagnozy. To dokument, w którym szkoła szczegółowo określi, jakie ma potrzeby edukacyjne, jak zamierza je zrealizować i w jaki sposób odpowie to na wymagania przedsiębiorców z lokalnego rynku pracy. Taką diagnozę może też przygotować zewnętrzny podmiot badawczy związany z edukacją. Dodatkowe punkty dostaną te wnioski, w których uwzględnione zostanie finansowanie kształcenia nauczycieli. Na przykład w ramach studiów podyplomowych, kursów zawodowych, zwłaszcza w obrębie zawodów, których na rynku brakuje. Chodzi o to, by system nauczania był bardziej elastyczny, szybciej reagował na zmiany na rynku i dostarczał pracowników zgodnie z zapotrzebowaniem. Premiowane wysoką liczbą punktów będą projekty zakładające współfinansowanie praktyk lub staży uczniowskich przez samych pracodawców. Jeśli szkoła znajdzie przedsiębiorstwo, które zgodzi się ponieść część tych kosztów, dostanie aż 10 punktów. W przypadku małych i średnich firm ta partycypacja musi wynosić co najmniej 5 proc., a w przypadku dużych firm 10 proc. Więcej punktów dostaną szkoły położone na terenach wiejskich i te, których uczniowie przynajmniej z jednego egzaminu zawodowego uzyskali wynik niższy niż średnia w regionie. Wysokie noty oceniający będą przyznawali też za projekty zakładające ścisłą współpracę z biznesem.

Więcej o programie "Poprawa jakości kształcenia zawodowego”
**

www.rpo.podkarpackie.pl

**

Więcej o funduszach:
**

www.funduszeeuropejskie.gov.pl

**

Główny Punkt Informacyjny: Rzeszów – tel.: 17 747 64 15,
e-mail: [email protected]

Projekt jest współfinansowany ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24