NOWINY
  POLECAMY

  Ciekawostki ze świata sportu!

  Rozwiń
  NOWINY
  Zwiń

  Ciekawostki ze świata sportu!

  • Piękne pływaczki w kalendarzu
  • Byliśmy na stoku przy Hotelu Arłamów
  • Żużlowcy z Rzeszowa spotkali się z kibicami

  Prawica szykuje się do boju

  Prawica szykuje się do boju

  PAWEŁ KUCA

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Maciej Płażyński: - Elita polityczna utraciła wiarygodność.

  Maciej Płażyński: - Elita polityczna utraciła wiarygodność. ©KRZYSZTOF ŁOKAJ

  PODKARPACKIE. Najpierw trzeba wystawić w wyborach do Parlamentu Europejskiego jedną listę wyborczą, a jeśli odniesie ona sukces, pomyśleć o stworzeniu partii politycznej - takie plany snuli politycy prawicy, w czasie niedzielnego spotkania, w rzeszowskim Teatrze im. Wandy Siemaszkowej.
  Maciej Płażyński: - Elita polityczna utraciła wiarygodność.

  Maciej Płażyński: - Elita polityczna utraciła wiarygodność. ©KRZYSZTOF ŁOKAJ

  Na niedzielną konwencję, przyjechało ponad 300 działaczy podkarpackiej centroprawicy: wójtów, starostów, radnych i parlamentarzystów. Spotkanie zorganizowali zwolennicy Macieja Płażyńskiego, byłego marszałka Sejmu, który po wystąpieniu z Platformy Obywatelskiej, promuje ideę szerokiego ruchu obywatelskiego. Ponieważ na sali zasiadło wielu działaczy Ruchu Społecznego, SKL i ZChN, którzy kilka lat temu współtworzyli AWS, w kuluarach, co chwila pojawiało się pytanie, czy spotkanie to początek tworzenia nowej partii. - Budujemy AWS, tym razem konkretnie - żartował jeden z działaczy.

  Nie przejmujcie się sondażami

  Maciej Płażyński przekonywał, że ruch obywatelski, tworzony w gminach i powiatach, a nie przez odgórne decyzje liderów, to dobra odpowiedź na coraz powszechniejsze przekonanie ludzi, że "Polska grzęźnie". - Elita polityczna utraciła absolutną wiarygodność. Po naszej stronie nie udało się zbudować trwałej partii politycznej - mówił Płażyński.
  Były polityk PO nawoływał, żeby nie przejmować się wynikami sondaży, bo większość polskich partii ma charakter sezonowy. - Tych partii nie ma w powiatach. Są w telewizorach, w gabinetach. Ludzie są im potrzebni do głosowania i rozklejania plakatów - mówił były marszałek Sejmu.

  Potrzebna jedna lista wyborcza

  Płażyński przywiózł do Rzeszowa pomysł na przyszłość centroprawicy. - Namawiam do zbudowania komitetu wyborców w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Potrzebujemy narodowej listy, która uzyska szerokie poparcie społeczne - nawoływał.
  Jego zdaniem, zbudowanie takiej listy jest możliwe, bo działaczy centroprawicy nie dzielą kwestie ideowe. - Mamy wspólną wizję, opartą na nauce Jana Pawła II o rodzinie i godności osoby ludzkiej - przekonywał Płażyński.
  - Z ordynacji wyborczej wynika, że jedność może być premiowana. Jeśli będzie jedna lista centroprawicy w wyborach do PE, rozważę start w tych wyborach - mówił Mieczysław Janowski, senator Bloku Senat 2001.

  Żeby była jedna partia

  W kuluarach, politycy centroprawicy nie ukrywali, że wspólna lista w wyborach europejskich, może być pierwszym krokiem na drodze do zjednoczenia. - Przed nami stoi wyzwanie, jakim są wybory do PE. Jest cała masa informacji, z którymi jeszcze przed wyborami trzeba dotrzeć do ludzi - mówi Zbigniew Rynasiewicz, lider podkarpackiego SKL. - Chociaż dobrze by było, żeby powstała jedna partia.
  Zdaniem niektórych uczestników konwencji, budowanie czegoś nowego jest prawdopodobne. - Sądząc po frekwencji, wiele osób chce działać, ale nie widzi dla siebie oferty w partiach, które już są: Platformie Obywatelskiej, Prawie i Sprawiedliwości czy Lidze Polskich Rodzin - tłumaczył jeden z działaczy.
  Jednak już w niedzielę, działaczom prawicy zdarzyła się wpadka. O samorządach i przedsiębiorczości miał mówić Stanisław Chmura, starosta dębicki, bohater m.in. tekstów w "Nowinach", w których opisywaliśmy, że jako właściciel firmy, nie płacił podwykonawcom za zlecenia. - Nie słyszałem, żeby pan Chmura był skazany za nadużycia. Nie będę się wypowiadał na temat spraw, w których nie ma wyroków - powiedział "Nowinom"; Krzysztof Kłak, przewodniczący sejmiku wojewódzkiego, działacz Ruchu Społecznego.
  Ostatecznie na wystąpienie Chmury zabrakło czasu.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo