Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawie połowa firm widzi 2021 rok w czarnych barwach. Dużo przedsiębiorców planuje zwolnienia

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Pandemia koronawirusa spowodowała, że na rynku pracy "przy okazji" zaszły lub przyspieszyły zmiany niekorzystne dla pracownika. M.in. praca zdalna i szybsza automatyzacja.
Pandemia koronawirusa spowodowała, że na rynku pracy "przy okazji" zaszły lub przyspieszyły zmiany niekorzystne dla pracownika. M.in. praca zdalna i szybsza automatyzacja. Pixabay
Przedsiębiorcy spodziewają się osłabienia gospodarki w tym roku. Niemal połowa jest zdania, że spowolnienie gospodarcze będzie większe niż rok wcześniej. Efekt? Może dojść do zwolnień pracowników.

Przedsiębiorcy spodziewają się osłabienia gospodarki w tym roku. Niemal połowa jest zdania, że spowolnienie gospodarcze będzie większe niż rok wcześniej. Efekt? Może dojść do zwolnień pracowników.

Z najnowszej edycji „Barometru Polskiego Rynku Pracy” opracowanego przez firmę Personnel Service wynika, że zaledwie 9 proc. firm planuje w tym roku zwiększyć zatrudnienie. Jednocześnie 25 proc. rozważa zmniejszenie liczby etatów.

Niekorzystną dla pracowników sytuację pogłębia jeszcze przyspieszająca w wielu firmach automatyzacja niektórych procesów.

- Ponad rok po wybuchu epidemii koronawirusa w Polsce można śmiało powiedzieć, że pewne elementy rynku pracy już nigdy nie będą takie same. Przyspieszyła automatyzacja, praca zdalna przestała być benefitem, bezpieczeństwo zyskało na znaczeniu, a w decyzjach pracowników i pracodawców przebija się ostrożność. Brak pewności co do kolejnych miesięcy wpływa na plany rekrutacyjne, ale też napędza rewolucję technologiczną – mówi Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service.

Dodaje, że firmy zrozumiały, że muszą wprowadzać rozwiązania, które zoptymalizują ich biznes. To grozi utratą pracy przez część pracowników. Obecnie 7 na 10 firm nie ma wątpliwości, że automatyzacja przyczyni się do redukcji poziomu zatrudnienia.

Z Barometru wynika, że zdecydowana większość przedsiębiorców boi się spowolnienia gospodarczego w 2021 r. 45 proc. właścicieli przedsiębiorstw sądzi, że osłabienie gospodarki w tym roku będzie większe niż rok wcześniej. Co piąty przedsiębiorca twierdzi, że utrzyma się sytuacja z 2020 roku, a tylko co czwarty liczy na poprawę.

Pracodawcy zapytani o główne wyzwania, z jakimi będą musieli się mierzyć w kolejnych miesiącach, wskazują m.in. na utrzymującą się niepewność związaną z koronawirusem (47 proc. odpowiedzi), wyższe koszty prowadzenia działalności (43 proc.), spowolnienie gospodarcze (37 proc.) oraz kolejne obostrzenia rządowe (33 proc.).

Po wielu latach "rynku pracownika", obecnie przechodzimy "rynek pracodawcy".

Średnia zarobków na Podkarpaciu przez ostatnie 20 lat wynosiła 83 do 85 proc. średniej krajowej.

Zarobki w podkarpackich powiatach. W których powiatach zarab...

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24