- Szalenie jestem wdzięczna i wzruszona - mówiła Anna Mehoffer-Lewandowska, prawnuczka Józefa. – Są dwa miejsca w Polsce, które tym Mehofferem płoną bardzo wyraźnie: to Ropczyce oraz Turek - wspomniała. Na Podkarpaciu artysta się urodził, a w Turku znajduje się wykonany przez niego kościół.
- Żyjemy dopóki ktoś o nas myśli, ktoś o nas mówi i ma nas w sercu. Wydaje mi się, że Józefowi to się udało - dodała wnuczka artysty.
Mural Józefa Mehoffera to kolejne upamiętnienie w przestrzeniach miasta malarza. Na ropczyckim Rynku, jest już jego pomnik.
Wielowarstwowość muralu Mehoffera
Autorem muralu, zdobiącego ścianę budynku przy ulicy Seweryna Udzieli 2, jest Wojciech Rokosz.
- Starałem się z pomocą motywów pojawiających się w sztuce Mehoffera opowiedzieć historię - zdradza artysta, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Opowieść zawiera wiele perspektyw czasowych: jest pokazany młody Józef oraz ten sfotografowany u schyłku swojego życia w swojej pracowni. - Spogląda on na swój dorobek, który jest już za nim, jego najważniejsze dzieła już powstały - wskazuje kierunki interpretacji muralu Wojciech Rokosz.
Mural nawiązuje estetyką do czasów Młodej Polski, kiedy Mehoffer był w najlepszym czasie swojej twórczości. Stylistyka muralu na myśl przywodzi witraże, z którymi wielu odbiorców kojarzy malarza.
Oprócz Mehoffera na muralu znalazły się motywy często przepalające się w jego sztuce: m.in. sowa, paw, wąż.
Mural kosztował kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jest on częścią muralowego projektu samorządu województwa podkarpackiego "Przestrzeń Dziedzictwa". W jego skład wchodzą murale w Rzeszowie, Jarosławiu, Lubaczowie, Dubiecku, Nisku, Krośnie oraz instalację muralową w Belgii.
- Trzeba pamiętać o synach podkarpackiej ziemi tych, którzy się tutaj urodzili, wychowywali i tworzyli. To wszystko, w sposób nowoczesny, pokazujemy w tym projekcie - podkreślał Władysław Ortyl, marszałek woj. podkarpackiego.
Józef Mehoffer (ur. 19 marca 1869 w Ropczycach, zm. 7 lipca 1946 w Wadowicach) – polski malarz, witrażysta, grafik pochodzenia austriackiego, jeden z najważniejszych modernistycznych artystów okresu Młodej Polski. Absolwent krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych i uczeń Jana Matejki, także współpracownik Stanisława Wyspiańskiego. Był twórcą m.in. autoportretów, obrazów portretowych (W letnim mieszkaniu, 1904; W laurowej sali, 1909; Słońce majowe, 1911) oraz kompozycji inspirowanych płótnami impresjonistycznymi i secesyjnymi (Dziwny ogród, 1913; Czerwona parasolka, 1917). Zajmował się też projektowaniem witraży kościelnych i grafik użytkowych.
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Gwiazdy "Żon Miami" przetrwały horror huraganu. Ich historie mrożą krew w żyłach
- Ula z "M jak miłość" paraduje na imprezie w STANIKU! Przesada? | ZDJĘCIA
- Kinga Zawodnik wpuściła ludzi do sypialni. Naprawdę powiedziała, jak TO robi!
- Tomaszewska pójdzie do Polsatu?! Powiedziała o jedno słowo za dużo | WIDEO