Zamknij

Nowiny

Prawo pracy 2019. Co zmieni się na korzyść pracowników? LISTA zmian od września 2019 r. [6.09.2019 r.]

W szczególnych sytuacjach roszczenia ze stosunku pracy nie będą ulegać przedawnieniu − decyzja w tej sprawie będzie należała do sądu. Mówiący o roszczeniach

Pxhere.com

Poprzednie Następne
Przeglądaj również za pomocą strzałek na klawiaturze [5/19] Poprzednie Następne

Przedawnienie roszczeń ze stosunku pracy

W szczególnych sytuacjach roszczenia ze stosunku pracy nie będą ulegać przedawnieniu − decyzja w tej sprawie będzie należała do sądu. Mówiący o roszczeniach art. 292 Kodeksu pracy będzie miał treść analogiczną do art. 117 § 2 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z nim sąd powinien uwzględnić: długość terminu przedawnienia, okres, jaki upłynął od upływu terminu przedawnienia do chwili dochodzenia roszczenia oraz okoliczności, które wpłynęły na to, że poszkodowany nie dochodził wcześniej swoich praw.

Nowe prawo obowiązujące od lipca zakazuje kserowania dowodów osobistych a nawet spisywania z nich danych. Nie zezwalaj na kserowanie w hotelu czy wypożyczalni kajaków, nie dawaj dowodu w zastaw, nie pozwól na wychodzenie z nim na zaplecze. Kliknij po prostu w ten tekst a poznasz rady eksperta oparte na zmienionym prawie.

Początek obowiązywania przepisów: 7 września 2019
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 16 maja 2019 r. o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1040)

Najnowsze wiadomości

reklama

Polecamy