Zamknij

Nowiny

Prawo pracy 2019. Co zmieni się na korzyść pracowników? LISTA zmian od września 2019 r. [6.09.2019 r.]

Od 1 stycznia 2020 r. dodatek za staż pracy nie będzie wliczał się do minimalnego wynagrodzenia za pracę. Dodatek stażowy przysługuje za osiągnięcie

Pxhere.com

Poprzednie Następne
Przeglądaj również za pomocą strzałek na klawiaturze [6/19] Poprzednie Następne

Dodatek stażowy

Od 1 stycznia 2020 r. dodatek za staż pracy nie będzie wliczał się do minimalnego wynagrodzenia za pracę. Dodatek stażowy przysługuje za osiągnięcie ustalonego okresu zatrudnienia bez względu na to, jak nazywa go pracodawca. Przeważnie otrzymują go pracownicy jednostek budżetowych, np. nauczyciele, pracownicy sądów i prokuratur. Ponieważ dotychczas dodatek za staż pracy był wliczany do wynagrodzenia za pracę, osoby o najniższych zarobkach i wieloletnim stażem pracy mogły zarabiać na rękę tyle samo, co pracownicy bez doświadczenia. Nowe przepisy to zmienią.

Zmiany mogą wpłynąć na koszty związane z realizacją zamówień publicznych. Ze względu na to 1 września zacznie obowiązywać okres przejściowy. “Z uwagi na fakt, że zmiana może mieć wpływ na koszty wynikające z realizacji umów zawartych w wyniku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego wszczętego przed dniem 1 września 2019 r. (oraz realizowanych w innym trybie), ustawa przewiduje możliwość przeprowadzenia negocjacji dotyczących zawarcia porozumienia w sprawie odpowiedniej zmiany wynagrodzenia należnego wykonawcy” - wyjaśnia resort pracy.

Zakaz handlu w niedziele 2019 jest dużo bardziej restrykcyjny niż zakaz handlu w niedziele 2018. Duże zakupy, za wyjątkiem kwietnia i grudnia, w tym roku możemy robić tylko w jedną niedzielę każdego miesiąca. Która niedziela września jest niedzielą handlową, gdzie zakupy można będzie zrobić w najbliższą niedzielę? Po prostu kliknij w ten tekst a dowiesz się wszystkiego.

Początek obowiązywania przepisów: 1 stycznia 2020
Początek obowiązywania przepisów przejściowych: 1 września 2019
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. poz. 1564)

Najnowsze wiadomości

reklama

Polecamy