Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Premier Beata Szydło w Dobrzechowie: Podwyżki dla nauczycieli, lepsze warunki dla uczniów

Beata Terczyńska
Premier Beata Szydło zainaugurowała rok szkolny 2017/2018 w Dobrzechowie.

- Chcemy, by polscy nauczyciele godnie zarabiali - podczas ogólnopolskiej uroczystości inauguracji roku szkolnego w Centrum Kształcenia Praktycznego w Dobrzechowie na Podkarpaciu mówiła premier Beata Szydło. - By wiedzieli oni, że ta trudna misja, którą wypełniają, jest doceniana i że również w tym zawodzie można realizować swoje plany, marzenia, ambicje.

Padły bardzo ważne obietnice podwyżek dla pedagogów. Plan jest taki, by w ciągu trzech najbliższych lat wynagrodzenie nauczycieli wzrosło o 15 procent.

- Pierwsza podwyżka - 5 procent - będzie na początku drugiego kwartału przyszłego roku, czyli 1 kwietnia 2018 r. Kolejna - 1 stycznia 2019 r., a trzecia - 1 stycznia 2020 r. - przedstawiła premier.

Startuje dobra szkoła

Odniosła się także do rozpoczynającej się reformy oświaty, która przekształca 6-letnie szkoły podstawowe w 8-klasowe, licea w 4-letnie, technika w 5-letnie, a szkoły zawodowe w branżowe.

- Reforma była przygotowywana przez wiele miesięcy, konsultowana z samorządowcami,pedagogami, środowiskami oświatowymi, ekspertami, rodzicami. Wprowadzamy ją dlatego, by sprostać wyzwaniom współczesności, by polska szkoła była ambitna, otwarta, nowoczesna. Szkołą, która czerpie z tradycji i kultury polskiego narodu. Ma łączyć i budować wspólnotę. Największym kapitałem są dzieci i młodzież. Naszym obowiązkiem jest za-dbać, by młode pokolenie miało jak najlepsze warunki do rozwoju.

Podkreślała, że reforma została dobrze przygotowana organizacyjnie i programowo.

- Nie ma żadnych zagrożeń. Będziemy wywiązywać się ze wszystkich naszych zobowiązań, które złożyliśmy przy jej przygotowywaniu. Chcemy, by w szkołach była pełna opieka medyczna dla dzieci.

Tłumaczyła, dlaczego inauguracja odbyła się w szkole branżowej. - Wykształcenie, dobry zawód powinnybyć w edukacji stawiane na pierwszym miejscu.

- Mam nadzieję, że polska dobra szkoła spełni oczekiwania rodziców, że stanie się miejscem, w którym będą pracować ci najlepsi i marzący o przyjściu do zawodu nauczycielskiego, który jest misją. Musimy dbać o to i pamiętać, że dobra kadra pedagogiczna jest niezwykle potrzebna. I to też jeden z priorytetów, który przed sobą postawiliśmy - dodała premier.

Nowoczesne podstawy programowe

Anna Zalewska, minister edukacji narodowej, zapowiedziała, że będą wspierać nauczycieli, umożliwiać im doskonalenie się.

- Chcemy, by obowiązywał krajowy program doskonalenia zawodowego nauczycieli. Szkoła nie może istnieć bez pedagoga, doradcy zawodowego czy metodycznego. Te wszystkie zawody pojawią się w niej do 2019 r.

Mówiła też, że w zaproponowanych zmianach w Karcie nauczyciela mowa jest o stabilizacji pensum pedagogów, psychologów, logopedów i nauczycieli wspomagających.

- Zaczynamy budowanie nowego systemu edukacji. Nie mógł on funkcjonować dalej bez 4-letniego liceum z 1,5-rocznym kursem przygotowującym do matury, bez szkoły zawodowej i dobrej szkoły podstawowej - kontynuowała. - Ta reforma to bardzo nowoczesne podstawy programowe, które dają wolność nauczycielowi. To on zbuduje program, w zależności od tego, z jaką grupą będzie pracował, jakie będą ich ambicje, potrzeby.

Zalewska dodała, że nowa szkoła to głośne czytanie na lekcjach, gra w szachy, więcej informatyki i nauk przyrodniczych. W 2018 r. zostanie ogłoszony program wsparcia „Laboratorium”, by szybko mogły powstawać nowe pracownie, gabinety, a przez to zajęcia przyrodnicze były twórcze. Przypomniała też o rządowym programie „Aktywna Tablica”, dzięki któremu szkoły będą bogatsze o tablice interaktywne, projektory, głośniki, interaktywne monitory dotykowe.

Marszałek Władysław Ortyl dziękował za wybór Podkarpacia i CKP w Dobrzechowie na miejsce rozpoczęcia nowego roku szkolnego. - Jakość tego centrum dobrze wróży na przy-szłość - mówił.

CKP to placówka istniejąca od 3 lat. Ośrodek o pow. ponad 2 tys. mkw. powstał od podstaw dzięki dofinansowaniu unijnemu, na bazie byłej cegielni. Kosztował prawie 15 mln zł. Jest jedną z 13 tego typu placówek na Podkarpaciu.

- W technikum i szkole branżowej pierwszego stopnia kształcimy w kierunkach: technik mechanik ze specjalnością obróbka skrawaniem, operator obrabiarek skrawających, technik pojazdów samochodowych oraz mechanik pojazdów samochodowych - wylicza Jan Sopel, dyrektor CKP w Dobrzechowie. - Posiadamy technologię obróbki metali elektroerozją. Żadne centrum w Polsce tego nie ma. Mamy też diagnostykę zawieszenia w technologii 3D.

Centrum związane jest z Doliną Lotniczą. Współpracuje z firmą SEGER Cutting Tools z Wiśniowej, MALO, Goodrich Krosno i Hispano-Suiza. W ub.r. kształciło się tu 204 uczniów.

W wyniku reformy oświaty w regionie powstało 14 szkół podstawowych (jest ich w sumie 980), 73 szkoły branżowe I st. (było 70 zasadniczych szkół zawodowych), 14 liceów (obecnie jest ich 145) oraz 1 technikum (w sumie jest ich 103).

Inaugurację roku szkolnego rozpoczęła msza pod przewodnictwem bpa Jana Wątroby, ordynariusza rzeszowskiego. Mówił on młodzieży, że pierwszym ich zadaniem jest słuchać, potem stawiać mądre pytania.

- Brak pytań oznacza brak zainteresowania, brak rozwoju. Współcześnie wolimy krytykować niż pytać, bo to o wiele prostsze, ale jednocześnie ma niewiele wspólnego z twórczym rozwojem.

Przypomniał postać bł. Natalii Tułasiewicz, pochodzącej z Rzeszowa nauczycielki, która zasłynęła bohaterską postawą podczas II wojny światowej.

Źródło wideo: TVN24/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24