NOWINY
  POLECAMY

  Ciekawostki ze świata sportu!

  Rozwiń
  NOWINY
  Zwiń

  Ciekawostki ze świata sportu!

  • Piękne pływaczki w kalendarzu
  • Kibice z Podkarpacia na skokach w Zakopanem
  • Żużlowcy z Rzeszowa spotkali się z kibicami

  Premier do wymiany

  Premier do wymiany

  MARCIN JURZYSTA

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  We wtorkowej analizie, będącej próbą prognozy dalszych losów politycznych premiera Millera, redaktorzy Kwiatkowski i Kuca zawarli tezy, z którymi nie sposób się nie zgodzić. Pozwolę sobie jednak na dodanie do tych analiz nowych elementów.
  Jesteśmy już po referendum europejskim. Okres ochronny dla polityków lewicy już się skończył. Czas spojrzeć rzeczywistości w oczy i zastanowić się, co dalej. Polsce potrzebny jest rząd, który nie będzie tylko nieudolnie administrował krajem, ale przede wszystkim będzie w stanie przygotować nasze prawo i instytucje do integracji.

  Obecny premier nie zreformuje państwa

  Premier Miller uświadomił sobie, że potrzebne jest nowe poreferendalne rozdanie, dlatego poprosił Sejm o wotum zaufania dla rządu i uczynił wszystko, aby je otrzymać.
  Dlatego też dokonał kosmetycznych zmian w swoim gabinecie. Jednak żadne, nawet najgłębsze zmiany w rządzie, nie poprawią sytuacji, w jakiej znaleźli się obecnie sprawujący władzę. Każdy dzień trwania rządu Leszka Millera będzie ze szkodą dla Polski, nikt bowiem nie podejmie się współpracy z człowiekiem, który nieumiejętnie dobiera sobie współpracowników i nie potrafił dokonać oczyszczenia szeregów we własnej partii.
  Po wygranym referendum premier sprawiał wrażenie, że uważa, iż wszystko już zostało dopełnione. Jednak przed rządem stoją zadania poważniejsze niż referendum. Fakt, zmiana premiera nie powinna być celem samym w sobie. I wcale nie twierdzę, że powinno to być najważniejsze zadanie na poreferendlaną przyszłość. Kwestiami pilnymi są: naprawa finansów publicznych, budżet na 2004 r., restrukturyzacja górnictwa i hutnictwa, realna pomoc małym i średnim przedsiębiorstwom. Tymi sprawami rząd powinien zająć się w pierwszej kolejności, ale nie sądzę, by przeprowadzenie tak trudnych reform mogło się udać człowiekowi, który (na co zwrócił uwagę redaktor Kwiatkowski) swoje działania podporządkowuje baronom partyjnym.

  Historia surowo oceni postawę Millera

  Premiera trzeba jak najszybciej zmienić. Zaczynają to rozumieć poszczególni członkowie SLD, głośno mówi o tym opozycja. Szkoda, że Leszek Miller nie chce przyjąć tego do wiadomości. Trzymając się kurczowo stanowiska szkodzi sobie, ale przede wszystkim szkodzi Polsce. Pozostaje wierzyć, że Polska o tym nie zapomni i kiedyś surowo oceni taką postawę.

  Autor jest studentem politologii.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo