Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Premierowy pokaz filmu "Mamalarka" w reżyserii Katarzyny Mazurkiewicz. Odbierz bezpłatną wejściówkę

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Wideo
od 16 lat
Podkarpacka Komisja Filmowa, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie oraz Stowarzyszenie Form Różnych zapraszają na premierowy pokaz filmu “Mamalarka” w reż. Katarzyny Mazurkiewicz. zaplanowany jest 28 lipca o godz. 18 w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. Będzie też wernisaż wystawy Barbary Porczyńskiej oraz premiera płyty z muzyką do filmu autorstwa Luizy Ganczarskiej. Obowiązują bezpłatne wejściówki, dostępne na portierni WDK, od 21 lipca. Liczba miejsc jest ograniczona.

- “Mamalarka” to ciepły, ale i pełen konfliktów, dokumentalny obraz, w którym łączą się ze sobą dwa światy: macierzyństwa i sztuki - opisuje Jagoda Mazepa z Podkarpackiej Komisji Filmowej. - Oto przed nami Basia. Z dwójką maluchów. Z nastoletnią córką. Z mężem. Z patelnią po jajecznicy. Z pędzlem i sztalugą. Zawsze „z”, rzadko sama. Zawieszona gdzieś pomiędzy światami szuka drogi do „własnego pokoju”. Miejsca, w którym świat artystki i matki nie tylko się ścierają, ale i uzupełniają.

Dodaje, że film jest dokumentem obserwacyjnym, w którym kamera nie ingeruje w życie swojej bohaterki.

- Spoglądamy na Basię w jej codziennym życiu, w dobrze znanym domowym świecie, który w sytuacji pandemii jest bezpieczną przestrzenią, ale i pułapką. Wychowanie dzieci, zarówno jako obowiązek, ale i pełna miłości relacja, często staje w sprzeczności z potrzebą samorealizacji.

Bezpośrednią inspiracją był cykl artystyczny Barbary Porczyńskiej, o tym samym co film tytule MaMalarka. - Gniew, frustracja, niemoc, smutek – to często uczucia, którym matka nie daje ujścia. A nie pozwalając im wybrzmieć, sprawia, że zjadają ją od środka. Basia zamknęła ten niemy, matczyny krzyk w bardzo wymownej formie – bo w tej, która jest tak mocno kojarzona z domowym życiem kobiety. Z patelni po jajecznicy, z deski do krojenia, z blachy na ciasto spogląda na nas pełna sprzecznych uczuć twarz – matki i malarki - opisuje Jagoda Mazepa.

Zdjęcia do filmu powstawały w 2020 roku. Obecnie dokument jest zgłaszany do selekcji polskich i zagranicznych festiwali filmowych. Autorzy: Katarzyna i Mirosław Mazurkiewicz, mają już na koncie kilka docenionych dokumentów, m.in. „Płatnerz musi być muzykiem”, który otrzymał nagrodę publiczności na Festiwalu CK OFF oraz „Mistrz i uczeń”, nagrodzony wyróżnieniem na Ogólnopolskim Festiwalu Opolskie Lamy w 2020 roku.

Autorską muzykę do filmu skomponowała i wykonała Luiza Ganczarska, artystka i producentka muzyczna z Łańcuta. Soundtrack został wydany na płycie, której premiera będzie mieć miejsce właśnie 28 lipca.

Producentem filmu jest Stowarzyszenie Form Różnych. Koproducentem jest Podkarpacka Komisja Filmowa i Wojewódzki Dom Kultury, który dofinansował film z budżetu Województwa Podkarpackiego. Wsparcia finansowego udzieliło Miasto Łańcut oraz Powiat Łańcucki.

Podczas wydarzenia obowiązują aktualne obostrzenia Głównego Inspektora Sanitarnego. Bezpłatne wejściówki dostępne będą na portierni WDK od 21 lipca. Liczba miejsc jest ograniczona.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24