Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezes Adam Hamryszczak na Forum Ekonomicznym w Karpaczu o przyszłości lotniska w Jasionce [WIDEO]

red
Adam Hamryszczak, prezes Portu Lotniczego Rzeszów Jasionka
Adam Hamryszczak, prezes Portu Lotniczego Rzeszów Jasionka
Porty regionalne muszą się zmierzyć z odbudową ruchu lotniczego w związku z kryzysem spowodowanym pandemią COVID-19. O problemach w tym sektorze, dyskutowano podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

- Pandemia to było wydarzenie nieprzewidywalne, które spowodowało bardzo duży kryzys na rynku lotniczym. Ruch lotniczy zaczął się odbudowywać, ale jest jeszcze daleko do tego poziomu sprzed pandemii. Tak jak cała gospodarka te straty już odrobiła, tak sektor lotniczy dopiero będzie je odrabiał – powiedział minister Marcin Horała i zaznaczył, że branża lotnicza jest wspierana przez rząd w ramach tarcz dla przedsiębiorców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji w związku z COVID-19.

- Dodatkowy element skierowany do lotnisk to 142 mln zł takiej puli dotacji, która miała zwrócić te straty spowodowane administracyjnymi zakazami – dodał minister. – Możemy już powiedzieć, że ten rynek wyszedł obronną ręką z tego kryzysu. Nie było w Polsce dużych bankructw, nie było dużych zwolnień. Lotniska, linie lotnicze, zachowały swój potencjał i teraz w miarę odbudowywania się ruchu lotniczego będziemy mogli wrócić do dynamicznego rozwoju sprzed pandemii – powiedział i podkreślił, że Polska jest gotowa na czwartą falę pandemii COVID-19 z uwagi na postęp szczepień. – Jeżeli będzie czwarta fala, będzie to fala łagodna – dodał.

W panelu dyskusyjnym dotyczącym m.in. sektora lotniczego, wziął udział prezes Portu Lotniczego Rzeszów Jasionka.

- W najbliższych latach porty regionalne będą się musiały zmierzyć przede wszystkim z odbudową ruchu lotniczego, ale będą musiały także pomyśleć o niezbędnych inwestycjach dotyczących przede wszystkim niskoemisyjności czy też zero-emisyjności. Także pójścia w kierunku cyfryzacji i zastosowania nowoczesnych technologii, jak również włączenie się w proces intermodalności czyli połączenia lotnisk regionalnych z koleją – powiedział Adam Hamaryszczak, prezes rzeszowskiego portu.

Jak zaznaczył, w związku z ograniczeniami dotyczącymi pandemii, port przeanalizował koszty i możliwości ich ograniczenia. Ale to nie wszystko.

- Nie ukrywamy też, że otrzymaliśmy wsparcie z takiej dedykowanej tarczy dla lotnisk regionalnych, jak również korzystaliśmy ze wsparcia samorządu województwa podkarpackiego. Mimo trudnej sytuacji na rynku lotniczym utrzymaliśmy płynność finansową i zdolność operacyjną i dzięki temu mamy szansę na odbudowę ruchu lotniczego w kolejnych latach – powiedział prezes.

Rzeszowski port dba także o ochronę środowiska i planuje inwestycje w tym kierunku.

- Skupiamy się na ochronie środowiska i chcemy w najbliższych latach inwestować w te działania, które będą nas przybliżać do lotniska niskoemisyjnego. Oczywiście jak każde lotnisko dbamy o bezpieczeństwo i w tym obszarze będziemy prowadzić również działania inwestycyjne – dodał Adam Hamaryszczak.

Rzeszowski port czeka także gruntowna cyfryzacja. Jak zapowiada prezes, chodzi nie tylko o poprawę warunków pracy, ale także inwestycje w nowe technologie mające ułatwić życie pasażerom.

- Nowa perspektywa unijna na lata 2021-2027 stwarza pewne możliwości pozyskiwania środków europejskich zwłaszcza na te obszary dotyczące przede wszystkim ochrony środowiska czyli wpisujące się w założenia zielonego ładu. Trzeba pamiętać, że lotnisko to także duże przedsiębiorstwo i z pewnością te nowe programy, które pojawią się w tej zbliżającej się perspektywie unijnej, dadzą szansę lotniskom regionalnym na pozyskiwanie środków unijnych.

Bezpieczeństwo na drogach

Podczas panelu dyskutowano eksperckiego dyskutowano nie tylko o branży lotniczej, ale także o bezpieczeństwie w ruchu lądowym. Oprócz prezesa rzeszowskiego portu, w spotkaniu wziął udział m.in. Rafał Weber, sekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury. Jak wyjaśnił, trwają prace nad poprawą bezpieczeństwa na drogach.

- Przygotowaliśmy pakiet zmian prawnych, które mają na celu wyeliminowanie pijanych kierowców, a takich na polskich drogach niestety wciąż jest bardzo dużo. A także ujarzmienie tych, którzy lubią jeździć z nadmierną prędkością stwarzając tym samym ogromne niebezpieczeństwo dla innych. Będzie się to wiązało oczywiście z wyższymi karami za te wykroczenia. Jest poparcie dla tych zmian - i społeczne i wielu stronnictw politycznych. Staramy się oddziaływać na to, co się dzieje na polskich drogach w sposób pozytywny – taką najważniejszą rzeczą są inwestycje drogowe polegające na budowie dróg szybkiego ruchu, które zastępują krajówki – dodał wiceminister.

Jak podkreślił chodzi też o inwestycje mające poprawić bezpieczeństwo mi.in. doświetlenia dróg, budowy chodników, zatoczek autobusowych, rond, separatory ruchu czy ścieżki rowerowe.

O Forum

  • Tegoroczne Forum odbywa się w Karpaczu, w Karkonoszach. Hotel Gołębiewski, którego częścią jest nowoczesne Centrum Konferencyjno-Kongresowe. W hotelu jest 28 sal konferencyjnych, 2 sale kongresowe i duża sala kinowa. Dzięki takiemu wyposażeniu możliwe jest organizowanie nawet największych imprez konferencyjno-targowych. Pozwala też na koncentrację ich na względnie małej przestrzeni.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24