reklama

Prezes Michał Krupiński i najnowszy raport o wzrostach Pekao

Materiał informacyjny Zaktualizowano 
Najnowszy skonsolidowany raport Banku Pekao za drugi kwartał 2019 roku pokazuje, że wizja transformacji banku wdrażana konsekwentnie przez prezesa Michała Krupińskiego przynosi doskonałe rezultaty. Zyski rosną dzięki dwucyfrowej dynamice dochodów komercyjnych oraz rozważnemu zarządzaniu kosztami.

Co bardzo istotne każdy obszar biznesowy banku miał swój udział w poprawie dynamiki dochodów w tym półroczu. Ponadto jest coraz więcej nowych użytkowników banku – w tym tych aktywnie używających bankowości mobilnej. Bank Pekao wyróżnia się najlepszym zyskiem brutto dla segmentu komercyjnego w polskim sektorze bankowym, wzrostem wolumenu kredytów oraz byciem liderem rynku korporacyjnych obligacji.

Wyższe zyski!

Skonsolidowany raport finansowy zawierający dane za II kwartał 2019 roku oraz wyniki łączne za I półrocze tego roku został opublikowany 7 sierpnia. Przedstawia się w nim obraz spółki na etapie silnego wzrostu, czerpiącego korzyści z ambitnego planu transformacji operacyjnej i cyfryzacji oraz konsekwentnie podążającej za strategią kontroli kosztów.

Skonsolidowany zysk netto Banku Pekao przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej w II kwartale wyniósł 582,11 mln złotych wobec 539,82 mln złotych za ten sam okres rok wcześniej, co oznacza wzrost rok do roku o 8%.
Zysk netto z wypłaceniem kosztów na Bankowy Fundusz Gwarancyjny oraz rezerwy restrukturyzacyjnej wzrósł rok rocznie aż o 11 procent! Ten wynik zawdzięczany jest przyspieszeniu dynamiki dochodów podstawowych, które wzrosły o 7,4% rok do roku oraz 4,5% kwartał do kwartału.

Wskaźnik RoE za okres kwiecień-czerwiec wzrósł do poziomu 10,1%. Do dwucyfrowego wzrostu zysku netto rok do roku przyczyniły się dynamiki dochodów każdego segmentu działalności komercyjnej, zaś szczególnie bankowość korporacyjna ze wzrostem 13% oraz detaliczna ze wzrostem 11%.

Zrównoważony wskaźnik kosztów

Warto podkreślić, że wskaźnik koszty/dochody spadł w I półroczu o 2 punkty procentowe, osiągając wynik 42,9%. Celem strategicznym banku jest uzyskanie wskaźnika na poziomie poniżej 40% w roku 2020, zatem jest już bardzo blisko jego realizacji.
Koszty operacyjne wrosły o 1%, ale jest to zdecydowanie poniżej inflacji. Udało się utrzymać koszty w ryzach pomimo wielu inwestycji o charakterze bieżącym w ramach transformacji operacyjnej oraz cyfrowej banku.
Pierwsze efekty transformacji banku Pekao za Michała Krupińskiego

Inne wybrane wyniki finansowe z raportu za 1 półrocze

Wśród wielu innych wyników finansowych Banku Pekao za I półrocze warto jeszcze zwrócić uwagę na następujące:

  • Łączne aktywa banku na koniec tego półrocza wynosiły 196,91 mld złotych wobec 191,09 mld złotych na koniec 2018 roku.
  • Skonsolidowane dochody z działalności operacyjnej wyniosły w I półroczu 2019 roku 4 016,8 mln złotych, co jest wynikiem o 6,2% lepszym niż ten za I półrocze 2018 roku.
  • Wynik z tytułu odsetek za I półrocze wyniósł o 8,9% więcej rok do roku i był równy 2 657,9 mln złotych – przyczyniły się do tego wyższe wolumeny kredytowe oraz depozytowe.

Portfel kredytów dla przedsiębiorstw wzrósł

Portfel kredytów brutto dla segmentu przedsiębiorstw wzrósł aż o 8% rok do roku i wyniósł na koniec czerwca 77 mld złotych. Biorąc pod uwagę same kluczowe kredyty korporacyjne wzrost portfela był dwucyfrowy – wynosił dokładnie 10%.

Dla małych i średnich przedsiębiorstw wolumen kredytów za II kwartał wzrósł o 16%. Klienci korporacyjni otrzymali 1,5 mld złotych finansowania. Ten świetny wynik wolumenu kredytowego był jednym z głównych czynników osiągnięcia przez Bank Pekao SA najwyższego zysku brutto w segmencie korporacyjnym w całej polskiej branży bankowej.

Wolumen kredytów w innych segmentach

Nie tylko w sektorze przedsiębiorstw poprawiła się sprzedaż kredytów. Dynamika akcji kredytowej ogólnie poprawiła się o 9% rok do roku. Portfel kredytów gotówkowych w sektorze klientów indywidualnych wzrósł o 13% do poziomu 13 mld złotych. Sprzedaż netto pożyczek gotówkowych w całym I półroczu wyniosła 2,8 mld zł. Jeśli chodzi o kredyty hipoteczne sprzedaż plasowała się na poziomie 4,9 mld złotych w I półroczu, a cały portfel wzrósł o ponad 10% rok do roku.

Depozyty klientów korporacyjnych i indywidualnych

W I połowie roku depozyty klientów indywidualnych zwiększyły się o 4,3 mld złotych wykazując dynamikę wynoszącą 12,6%. To lepszy wynik niż ten rynkowy. Bank Pekao SA może się też pochwalić jednym z najwyższych wolumenów depozytów klientów biznesowych.

Lider rynku obligacji korporacyjnych

Bank Pekao utrzymał w I półroczu pozycję lidera rynku średnioterminowych obligacji korozyjnych. Udział banku w rynku wynosi aż 40%. Pekao bierze udział w emisjach obligacji licznych spółek z różnorodnych branż – w ostatnim półroczu były to m.in. spółki deweloperskie, komunikacyjne, energetyczne, wydobywcze.

Michał Krupiński: Pekao liderem efektywności i z wysoką dywidendą

Pół miliona nowych rachunków jeszcze w 2019?

Celem banku jest zaraportowanie na koniec 2019 roku otworzenia 500 tys. nowych rachunków bieżących. Czy wyniki za I półrocze pokazują, że jest to możliwe? Jak najbardziej! Tylko w I połowie roku w Banku Pekao otwarto 208 tys. nowych rachunków dla klientów indywidualnych, co jest wynikiem o 19% lepszym niż za I półrocze roku ubiegłego.

Przyczyniły się do tego korzystne oferty kont oszczędnościowych dodawanych do konta w rachunku bieżących oraz rewolucyjne karty pozwalające na tanie płatności zagraniczne. Ponadto w Pekao konto można otworzyć na selfie w aplikacji mobilnej, co kusi młodych klientów. W segmencie 13-17 lat w tym półroczu liczba nowych klientów była o połowę wyższa niż rok wcześniej.

Bankowość elektroniczna cieszy się popularnością

Bank Pekao przechodzi aktualnie nie tylko transformację operacyjną, ale także stawia mocno na cyfryzację. Ten rok jest kolejnym, w którym bankowość elektroniczna jest udoskonalana.

Pekao jako pierwsze wprowadziło możliwość zdalnego otwierania konta firmowego. Jak już wspomniano zupełnie zdalnie, a nawet za pośrednictwem aplikacji mobilnej Peopay (od kwietnia) można w Pekao otworzyć konto indywidualne. Coraz więcej klientów korzysta z bankowości mobilnej. Na koniec I półrocza tego roku Peopay miało 1,4 mln aktywnych użytkowników – o 21% więcej niż w roku ubiegłym.

Mobilna sprzedaż kredytów

Klienci nie tylko korzystają z mobilnego dostępu do konta, ale także kupują produkty przez aplikację. Sprzedaż pożyczek w procesach elektronicznych za pomocą kliknięcia wyprzedzała tempo sprzedaży pożyczek z oddziałów. W II kwartale tego roku w bankowości mobilnej udzielono o 22% więcej pożyczek niż rok wcześniej w tym samym okresie.

Komentarz Michała Krupińskiego

Michał Krupiński - kariera, zarobki, doświadczenie, kim jest?
Drugi kwartał 2019 roku przyniósł kolejny raz z rzędu solidne wyniki operacyjne i dwucyfrowy wzrost powtarzalnego zysku netto, podnosząc nasze RoE do dwucyfrowego poziomu – mówi Michał Krupiński, prezes zarządu Banku Pekao, odnosząc się do wyników spółki.
Jesteśmy na półmetku naszej trzyletniej strategii i na dobrej drodze do jej realizacji. Nie zamierzamy zwalniać tempa transformacji, utrzymując jednocześnie rygorystyczne podejście do dyscypliny kosztowej. Mamy ambicję stworzyć organizację opartą na kulturze data-centric z dużo lepszym rozumieniem klienta, inspirowanym podejściem globalnych firm technologicznych – dodaje Krupiński.

Źródła:

  • https://media.pekao.com.pl/pr/457367/wartosc-portfela-kredytow-dla-firm-ponad-77-mld-zl-i-najwyzszy-zysk-br
  • https://media.pekao.com.pl/pr/455410/bank-pekao-s-a-dwucyfrowa-dynamika-zysku-netto-wsparta-silnymi-dochoda
  • https://alebank.pl/bankowosc-korporacyjna-banku-pekao-najwyzszy-zysk-brutto-w-sektorze-w-i-polroczu-2019-r/
  • https://alebank.pl/bank-pekao-58211-mln-zl-zysku-nett-w-ii-kw-2019-r/

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3