NOWINY24
  SPORTOWIEC

  Trwa głosowanie
  w 60. plebiscycie
  sportowym "Nowin"

  Rozwiń
  NOWINY24
  Zwiń

  Trwa głosowanie
  w 60. plebiscycie
  sportowym "Nowin"

  • Kandydaci do 10 najlepszych sportowców roku 2019
  • Trwa finał wojewódzkiego głosowania
  w sześciu kategoriach. Nagrody czekają
  • Z nich wybieramy trenera roku 2019

  Prezes MPK Rzeszów straci stołek?

  Prezes MPK Rzeszów straci stołek?

  Bartosz Gubernat

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Prezes MPK Rzeszów straci stołek?

  ©Archiwum

  - Koszty utrzymania firmy są zbyt wysokie - ocenia sytuację w MPK prezydent Rzeszowa, Tadeusz Ferenc.
  Prezes MPK Rzeszów straci stołek?

  ©Archiwum

  Należące do miasta MPK Rzeszów to największa firma przewozowa na Podkarpaciu. Zatrudnia ponad 500 osób, jej autobusy wożą rocznie ponad 30 milionów pasażerów. Jak większość miejskich firm transportowych, co roku przynosi właścicielowi spore straty finansowe. M.in. dlatego w ciągu pięciu lat już trzy razy zmieniał się tu prezes. Ostatni, Sławomir Krygowski urzęduje w firmie od 2009 roku. W kręgach zbliżonych do ratusza coraz częściej mówi się jednak, że niebawem pożegna się ze stanowiskiem.

  - Poszukiwania jego następcy trwają. Na dzisiaj jednym z najpoważniejszych kandydatów jest Mieczysław Jakiel, były szef sanockiego oddziału Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Ostatnio jest blisko ratusza, podobno jego referencje odpowiadają prezydentowi - twierdzi nasz informator.

  Decyzję o odwołaniu prezesa może podjąć rada nadzorcza spółki, która zbiera się już w najbliższy czwartek. Jej szefowa - Teresa Kubas-Hul przyznaje, że tematem posiedzenia będzie ocena pracy zarządu. Ale spekulacji dotyczących zmiany prezesa nie chce komentować. - Najpierw dokonamy rzetelnej analizy jego pracy. Słyszałam, że prezydent nie jest zadowolony z jego pracy, ale nas interesuje wyłącznie sytuacja w firmie. A ta jest dobra, po raz pierwszy od kilku lat firma kończy rok na finansowym plusie - mówi Teresa Kubas-Hul.

  Według Marka Filipa, dyrektora Technicznego MPK, to zasługa trafnych zmian, jakie zachodzą w spółce.

  - Prowadzimy dwie stacje paliw, stację kontroli pojazdów i myjnię samochodową, które przynoszą dochody. Zredukowaliśmy liczbę nierentownych kursów. Podczas gdy w minionych latach straty liczyliśmy w milionach, 2012 rok zamkniemy z zyskiem w wysokości ponad 200 tys. zł - zaznacza dyrektor Filip.

  Ale w ratuszu są innego zdania. - Ubiegłoroczny zysk nie jest wyłącznie zasługą firmy. W 2008 roku dopłaciliśmy do MPK 9,4 mln zł, co pozwoliło firmie zmniejszyć stratę z 17,9 do 8,5 mln zł. Rok później nasza dopłata wyniosła już 14,2 mln zł, a mimo tego przewoźnik zakończył rok kwotą 2,3 mln zł na minusie. W 2012 roku wypracował zysk, ale i dopłata z budżetu miasta była o wiele wyższa. Wynosiła aż 22 mln zł - wylicza Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa

  Tadeusz Ferenc nie ukrywa, że z pracy Sławomira Krygowskiego nie jest zadowolony.

  - Koszty utrzymania MPK stale rosną, a prezes nie potrafi wykorzystać możliwości zarobku. Potencjał stacji paliw jest niewykorzystany, od miesięcy bezskutecznie próbuje sprzedać tereny przy ul. Trembeckiego. Utrzymuje dwie zajezdnie, nie potrafił kupić nowych autobusów, w czym musieliśmy go wyręczyć wydając pieniądze z miejskiej kasy. To wszystko zmusza mnie do podejmowania pewnych kroków. Mnie interesuje wyłącznie dobre gospodarowanie - mówi prezydent Ferenc. Kandydatury Mieczysława Jakiela nie chce komentować. - Nazwisko i wygląd mnie nie interesują. Stawiam wyłącznie na umiejętności - dodaje.

  Prezes Krygowski odmówił nam wczoraj komentarza w tej sprawie.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (75)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (75) forum.nowiny24.pl

  Najpopularniejsze w Rzeszowie

  Legenda lotniska Jasionka. Krysia kontroler ruchu lotniczego

  GALERIE

  WIDEO

  Polecamy

  RADIO TAXI GALICJA PRZEMYŚL - Korporacja roku 2019

  RADIO TAXI GALICJA PRZEMYŚL - Korporacja roku 2019